Galleria-Borghese-1-Rome-Information

Dünyanın En İyi 10 Müzesi

Rijksmuseum
Rijksmuseum (National Museum) / Amsterdam, The Netherlands

Zengin arşiviyle Hollanda sanatını detaylarıyla özümseyebileceğiniz National Museum, 8000 objeye sahip. Her yıl milyonlarca sanat objesinin sergilendiği müze, birçok başyapıtı koruma altına almış durumda.

Galleria-Borghese-1-Rome-Information
Borghese Gallery / Rome, Italy

Borghese Gallery’de sadece sanat eserleri değil müzenin muhteşem duvarları da sergileniyor. 1644 yılında Papa Paul V ‘nin yeğeni tarafından yaptırılan müzenin her bir duvarı ve tavanı muhteşem sanat eseri ve heykellerle süslenmiş.

Art-Institute-of-Chicago-Named-The-World’s-Best-Museum
Art Institute of Chicago / Chicago, USA

Amerikan sanatının empresyonist ve post-empresyonist ansiklopedisi olan Art Institute, koleksiyonundaki 260.000 sanat eseri ile sadece çağdaş sanata yönelik değil insan varoluşunun 5.000 yılını kapsayan kültürel miraslara sahip.

Inhotim-brazil
Inhotim /Brumadinho, Brazil

Inhotim 5,000 dönümlük arsa üzerine inşa edilmiş bir botanik bahçe ve çağdaş sanat müzesi. 4500 farklı bitki türünün birarada bulunabileceği müze, tek bir ziyaretle her şeyi görmenizi imkansız kılacak kadar büyük.

Musee-du-Louvre
Musee du Louvre / Paris, France

Louvre Sarayı içinde yer alan fakat orijinalinde 12. yüzyılın sonlarına doğru II. Philip tarafından bir kale olarak inşa edilen müze, dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri ve bunu kesinlikle hakediyor.

aya-sofya-from-balcony
Aya Sofya / Hagia Sophia, Turkey

Çok uzun bir tarihi olan Aya Sofya’yı zaten çok iyi biliyorsunuz. Her yıl binlerce tursit tarafından ziyaret edilen cami, Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından MS 532 – 537 yılları arasında İstanbul’un tarihi yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup, 1453 yılında İstanbul’un Türkler tarafından alınmasından sonra, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür.

New-York-City-metropolitan-museum-of-art
The Metropolitan Museum of Art / New York City, United States

Metropolitan Müzesi sadece Amerika’nın en büyük müzesi değil aynı zamanda dünyanın da en büyük müzelerinden biri olma özelliği taşıyor. Antik ve klasik Amerikan sanatı ve çağdaş sanat ağırlıklı bir koleksiyona sahip olan müzeyi aynı günde gezmek biraz zor, bu yüzden programı iki veya üç güne yaymakta fayda var.

The-Acropolis-Museum
The Acropolis Museum / Athens, Greece

The Acropolis Museum, ilk bakışta bir müze gibi görünmekten uzak fakat cam ile çerçevelenmiş yapısı ve içindeki onlarca Antik Yunan zamanından kalma yaklaşık 4,000 kalıntıyla yaşayan bir arkeoloji müzesi.

British_Museum_from_NE_2
British Museum / London, England

British Museum’daki koleksiyon 1753 yılında buldu. Müzeye birçok ziyaretçinin gelme sebebi olan bu koleksiyon, dünyada yaşamış birçok ırkın başlangıcına ve bitişine ait belgeler, çizimler ve heykellerle kültürleri yakından inceleme fırsatı verir.

Mus_e_d_Orsay_Museum_Paris-2
Musee d’Orsay / Paris, France

Oldukça ağır bir işçiliği olan bir tavana sahip olan Musee d’Orsay, eski bir tren istasyonunda yer alıyor. Duvarlarıyla dünyadaki en büyük empresyonist ve post-empresyonist koleksiyonuna sahip olma özelliği taşıyan müze, Monet ve Van Gogh gibi ünlü sanatçılarn eserlerine ev sahipliği yapıyor.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Email
 • RSS
 • FriendFeed
 • Pinterest
||||| 0 ! |||||

Ayşin İldeş hakkında

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında freelance editörlük yapıyor. Kurucusu olduğu Oldmag.net'in yanı sıra, farklı markaların da iletişim planlarını ve dijital stratejilerini yönetiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

 • Takside Sanat: Taxi Fabric
  Takside Sanat: Taxi FabricEğer Mumbai’de bir taksi çevirseydiniz ve bu taksilerden birine denk gelseydiniz, muhtemelen bütün şehri bu şekilde dolaşmak isteyebilirdiniz. Mumbai’deki genç sanatçılardan oluşan tasarım timi, bi...
 • Lola Dupre’nin Kolajları
  Lola Dupre’nin Kolajlarıİlginç ve sanatsal kolajlar yapan kolaj sanatçı ve illüstratör Lola Dupre binaları alfabenin harfleri haline getirerek sosyal medyada ve sanat çevrelerinde adından söz ettirmeye başladı. Bir Instag...
 • Yeterince Dikkatli Bakıyor Musunuz?
  Yeterince Dikkatli Bakıyor Musunuz?Etrafınızdaki objelere bir göz atın, hangileri üzerine resim yapmak için uygundur? Masa, sehpa, duvar, kapı ya da pencereler? Günlük yaşantımızda bize oldukça sıradan gelen pek çok küçük obje, H...
 • Suren Manvelyan’dan Hayvan Gözleri
  Suren Manvelyan’dan Hayvan Gözleriİsimin daha önce hiç duydunuz mu bilmiyoruz fakat 1976 Ermenistan doğumlu profesyonel fotoğrafçı Suren Manvelyan’ın binlerce hayranı bulunmakta. Fotoğrafları; National Geographic, Yahoo!, Die Zeit,...
 • Eylem Aladoğan İstanbul Bienali’nde
  Eylem Aladoğan İstanbul Bienali’ndeAmsterdam doğumlu sanatçı Eylem Aladoğan’ın sanat çalışması İstanbul Bienali’nde izlenebilir.Çalışmanın konusu ve konsepti, insan ve insanın sahip olduğu güç ilişkisini irdeliyor. Projenin adı ise ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>