mo-2016-cover

Maison Objet 2016 | The House Of Games | Oyun Başlasın

M&O PARIS Sept. 216 – A quick preview: INFLUENCES from MAISON&OBJET on Vimeo.

Tasarım dünyasına dair en yeni kavramlar, malzemeler, renkler ve bunlar çerçevesinde oluşturulan tasarımların sergilendiği Maison&Objet 2016’nin bu seneki teması Nelly Rodi Ajansı Yaşam Tarzı Kreatif Direktörü Vincent Grégoire tarafından ‘House of Games’ olarak belirlenmişti. İnsan aklını sofistike bir şekilde yorumlayan oyunlar dünyasına davet eden, işaretlerin dilini kullanarak hikayeler anlatan bu ilham dolu sergide sanattan moda dünyasına açılan farklı bir kurgu oluşturulmuştu.
7. holde yer alan sergiyle birlikte dekoratif ruhun, aşırı minimalizmin yerini biraz daha aldığını, minimalist nordik bir dile sahip markanın yanısıra pek çok markanın sanki sürrealistik bir akımı tasarıma yeniden sokmak istercesine yarıştıklarını görüyoruz.

House-of-Games-Maison-Objet-2016-03

Nelly Rodi ajanstan Vincent Grégoire temanın çıkış noktası hakkında, “Yaşadığımız çevreyle kolaylıkla ilişkilendirilebilecek bir tema seçmeyi istedik. ‘House of Games’ son dönemde modadan, çağdaş sanattan, tasarım endüstrisinden ve hatta gastronomiden aldığımız yenilikçi sinyalleri çok iyi bir biçimde yansıtıyordu. ‘House of Games’, ‘Yeni Barok’un ve ‘Dandy’ stilinin geri gelişini ifade ederken aynı zamanda fanteziye, egzantrikliğe ve cazibeye de yer açıyor. Bir genelleme yapmak gerekirse, ekranlar arkasında geçirdiğimiz yalnız yaşamlarımızı yeniden kurgulamak ve canlandırmak için oyunlara ve özel kulüplere duyulan ilginin giderek arttığını görüyoruz” diyor.

House-of-Games-Maison-Objet-2016-02

SELETTI-WEARS-TOILETPAPER-RUGS-COLLECTION-by-Maurizio-Cattelan&Pierpaolo-Ferrari_01

Michael Cailloux, Wall decors and wallpapers

Michael Cailloux, Wall decors and wallpapers

Ibride

Ibride

Zengin bir dekor inşa etmek için gerekli tüm aksesuarlar, Michaël Cailloux’nun tasarladığı gibi sunum dolaplarındaki yerini alıyor, 19. yüzyılın unutulmuş bütün tasarımları, balık gözü aynalar, av hayvanı başları ve duvar mücevherleri geri dönüyor. Özel dolaplara, kutulara ilgi artıyor ve göz gibi şans getiren motiflerin her yerde sıklıkla kullanılmaya başladığını görüyoruz.

Egli Design

Egli Design

Oyunun kuralı mı? Minimalizm yerine elegan bir maximalizm kullanırken seti dramatize et, dadaist bir hava yarat, dadaist tablolar ekle, kırmızı rengi kullanmaktan çekinme, kadifeler, ipekler gibi dokunma hissi uyandıran malzemelere özen göster, dönemler ve stillerle oynamayı ihmal etme.

Dekorasyonda olduğu gibi, modada da Alessandro Michele’in Gucci markası için yarattığı son koleksiyonunda çeşitli dönemlerden referanslar alarak kullandığı elemanları yeniden çağdaş ve oyuncu bir şekilde yorumlayışı aynı renkli ve çağdaş enerjiyi yansıtıyor.

Alessandro Michele_for Gucci _01

Alessandro Michele_for Gucci _02

Masaüzeri objelerden, mobilyaya, dekoratif objelere, aydınlatmadan, tekstile, banyo aksesuarlarına, takı gibi kişisel aksesuarlara pek çok ürün yelpazesine ve markaya alan sağlayan 8 büyük holden oluşan Maison&Objet elbette ürünleri temalara ayırarak pazara sunmuş olsa da öncü markalar, sergiler bizlere neyin kıymetli olduğunu işaret ediyor.

Maison&Objet’nin en gözde standları bohem kokuyor. Elişçiliğini teknolojiyle harmanlıyor. Şarka ait öğeler, duygusallık, haz, kadınsılık… Daima rafine tasarımlar farkı yaratan oluyor.

kenneth-cobonpue

ginger-and-jagger

Bu sezon ziyaretçi açısından geçtiğimiz yıllara nazaran sönük geçen fuar etkinlikler ve enstalasyonlar açısından dolu doluydu. Alanında öncü mimar ve tasarımcıların sektördeki gelişmeleri ziyaretçilerle paylaştıkları çeşitli etkinlik ve söyleşilere de yer veren fuarda yılın tasarımcısı seçilen Ilse Crawford da “iyi yaşam ve tasarım”la ilgili görüşlerini paylaştı.

Fuarda ilgi çeken enstalasyonlardan birisi The teamLab’in binlerce çiçeğin arasında, hepsinin kokusunu deneyimleyerek dakikalar geçirebileceğiniz uçuşan çiçeklerin buluştuğu “Floating Flower Garden Space” isimli bahçeydi. Tam da Japon tasarımcılara has bir tavırla karşımıza çıkan enstalasyon; Japon tasarım ekibi The teamLab’in 2.300 çiçeği, köklerini tavana yerleştirmek suretiyle tavandan yere indirdiği bir bağ adeta.

Benim gezebildiğim bir diğer enstalasyon da yine The teamlab tarafından oluşturulan “Forest Resonating Lamps”. İnsanların durduğu mesafeye göre tepki vererek yanan lambalar fuarın en gözde salonlarından biri olan Hall 7 girişinde yer alan ilgi çekici bir enstalasyondu. TeamLab tarafından tasarlanan “Forest of Resonating Lamps- One Stroke” enstalasyonu havada asılı duran 1000 adet full color LED aydınlatmadan oluşuyordu. Her bir LED’in parlaklık ve renk ayarı her 30 saniyede bir değişebiliyor, İtalyan Murano camının kullanıldığı aydınlatmalar, sensörleri sayesinde ziyaretçilerin pozisyonuna göre ışığını yansıtabiliyordu.

TeamLab, Forest of Resonating Lamps- One Stroke

TeamLab, Forest of Resonating Lamps- One StrokeMaison Objet bu yıl Hall 8’deki geniş bir alanı “Light Trend 2016 – What’s Lighting Design?” başlıklı tematik bir sergiye ayırmıştı. Aydınlatma tasarımcıları Akari-Lisa Ishii ve Motoko Ishii tarafından düzenlenen mekan aydınlatma tasarımının ne olduğu sorusuna yeni malzemeler, sanatsal uygulamalar ve kontrol teknolojileri üzerinden yanıt vermeye çalışıyordu. Hall 7 girişinde yer alan Sklo markası cam tasarımlarıyla büyülerken, Fransız marka Henri Bursztyn standı LED aydınlatma konusundaki tecrübelerini şiirsel bir şekilde ortaya koyuyordu.

henry-comp

Henri Bursztyn

Sklo

Sklo

Fuarda dikkat çeken bir başka stand da geçtiğimiz aylarda vefatı ile mimarlık ve tasarım dünyasını yasa boğan Zaha Hadid tasarımı objeler, aksesuarlardı. Yemek takımları, vazo ve mumluk gibi parçalardan oluşan ev koleksiyonu Zaha Hadid’in mimari çizgisini yansıtıyor.

zaha-hadid-tom-dixon-new-works

aaks-taiwan-craft

Enstalasyonlar

Forest of resonating lamps by Teamlab

M&O PARIS Sept. 2016 – Hall 7 – Forest of Resonating Lamps TeamLab 2016 from MAISON&OBJET on Vimeo.

TeamLab 2016, Interactive Digital Installation, Murano Glass, LED, Endless, Sound: Hideaki Takahashi
When people pass close to a lamp it shines brightly and emits a tone color that resonates out. The light of that lamp is transmitted to lamps nearby.

Floating Flower Garden by Teamlab

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Email
 • RSS
 • FriendFeed
 • Pinterest
||||| 0 ! |||||

Gizem Büyüktürkoğlu hakkında

Proje Yöneticisi - Baş Editör 1975 İstanbul doğumludur. 1993 senesinde Bağlarbaşı Özel Belde Lisesi'nden mezun olduktan sonra lisans eğitimine Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde devam etmiş, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü'ndeki yüksek lisans eğitimini 2001 senesinde tamamlamıştır. Gizem Büyüktürkoğlu; çeşitli mimarlık-iç mimarlık firmalarında çalışmış ve tasarım camiasında uzun süredir yer almış bir mimar olarak, tasarım objelere yönelik sürekli artan talep, internet ortamında geçirilen sürede artış ve tasarımcıların üretme arzusuna rağmen kısıtlı kalmış olan pazarı fark ederek “Architecture Of Life/ Yaşam Mimarisi” adlı portalı kurmuştur.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

 • Design Miami 2015
  Design Miami 2015Her yıl dünya çapında en iyi koleksiyoner, galerici, tasarımcı, küratör ve eleştirmenlerin bir araya geldiği küresel forum Design Miami 2015, 2-6 Aralık tarihleri arasında gerçekleşti. Design Miami...
 • Maison & Objet’te Rezonans Lambalar Enstalasyonu
  Maison & Objet’te Rezonans Lambalar EnstalasyonuJapon kolektif grup Teamlab, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Maison & Objet Paris fuarına Forest Of Resonating Lamps projesiyle katıldı. İnsanların durduğu mesafeye göre tepki vererek yanan lam...
 • Tom Dixon’un AW16 Koleksiyonu Maison & Objet Paris 2016 Fuarı’nda
  Tom Dixon’un AW16 Koleksiyonu Maison & Objet Paris 2016 Fuarı’ndaTom Tixon bu Eylül ayında gerçekleşmekte olan Maison & Objet Paris Fuarı’ndan önce koku ve mum koleksiyonunu zenginleştirdi. The Materialism koleksiyonu, bilinen popüler Oil ve Quartz serilerin...
 • Londra Tasarım Festivali’nde Yer Alacak 10 Enstalasyon & Sergi
  Londra Tasarım Festivali’nde Yer Alacak 10 Enstalasyon & SergiEn yeni tasarım ve trendlerle buluşacağımız Londra Tasarım Festivali 2015 için geri sayım başladı. Gözümüz, kulağımız Londra’da gerçekleşecek bu nefis etkinlikte… Dünyanın dört bir yanından gelen t...
 • Bu Ofiste Ayrı Masa Yok!
  Bu Ofiste Ayrı Masa Yok!Teamlab, sanatçıların çizimlerini yayınladığı ve puanladıkları bir Japon online topluluğu olan Pixiv için tasarladığı bu enteresan ofiste neler var? 250 metre uzunluğunda, ofisi baştan sona yılan g...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>