13. İstanbul Bienali; Annika Eriksson & Goldin+Senneby

NON, Annika Eriksson ve Goldin+Seenby ‘ın Istanbul Bienali’nde olduğunu ilan etmekten mutluluk duyuyor. 13. İstanbul Bienali, başlığını şair Lale Müdür’ün kitabından alan “Anne, ben barbar mıyım?”, politik olduğu kadar sosyal alandaki temalar üzerine yoğunlaşıyor. Bienal sergileri, sosyal ilişkiler ve tartışmalara katkıda bulunan yenilikçi düşünceyi ve hayal gücünü ortaya çıkaran sanat yoluyla “kamusallık” kavramını yeniden düşünmeye açmayı hedeflemekte. Annika Eriksson’un “I am the dog that was always here” videosu, Galata Rum İlköğretim Okulu’nda gösterilecek. İstanbul’un varoşlarında çekilen bu video, bir sokak köpeğinin gözüyle zamanın geçiş anları ve marjinal deneyimlerine bakarak odaklanıyor. Yetkililer tarafından çevresel alanlara ve gitgide büyüyen şehrin dışında insanların bulunmadığı yerlerine taşınan köpekler sürekli olarak kurumsal şehircilik ve mutenalaşma çizgileri arasında hareket edip duruyor. Bu video, bu süreci döngü ve tekrar yoluyla zaman deneyimine ilişkilendirmekte: daralan kamusal alan tarafından mahmuzlanmış artan bir silmenin içinde bulunduğu şimdiyi, geçmiş ve gelecek arasındaki karmaşık bir uçurum gibi incelemek.

Galata Rum İlköğretim Okulu Kemeraltı Cad. No: 49 34425 Karaköy Beyoğlu Goldin+Senneby

Jo Anderson(oyun yazarı), İsmail Ertürk (kültürel iktisatçı), Ybodon (bilgisayar uzmanı), Anna Heymowska (set tasarımcısı), Johan Hjerpe (grafik tasarımcısı) ve Ayşe Draz/Gülce Oral (oyuncu)

13. Shorting The Long Position 2013 İstanbul Bienali projesi, tiyatral finansmanda süregelen bir tecrübe olan Nordenskiöld modelinin bir parçasıdır. Adını Finlandiyalı mineralog August Nordenskiöld’den almakta ve İsveç kralının 18. yüzyıl simyayı çağdaş zamana aktarma rüyasını taşımaktadır. Rusya’da finansal üstünlüğü garantileyen Kral tarafından desteklenen bilim adamının rüyası, paranın gücüne son verecek bir şeydi; herkesin altına erişmesiydi. Ouyncular, bilgisayar uzmanları, oyun yazarları, iktisatçılar ve ekonomi uzmanlarıyla beraber çalışan Goldin+Senneby, gerçek bir ekonomide toplu olarak üretilen oyunlar ve katılımlar yoluyla fonksiyon kazandıran algoritmik finansal gerçekleri araştırmaktadır.Bienal sergisi, üretim bütçesi, kültürel iktisatçı İsmail Ertürk tarafından geliştirilen bir finansal ticaret stratejisini incelerken, oyun yazarı Jo Randerson tarafından yazılan bir oyuncu provaya sahne olacak. Açılış gününden itibaren ticari finansal performans, oyuncunun mukavelesini saptayacak. Performans, maddi imkanlar yettiğince sürecek. Projenin izleri, akıllı telefonlar gibi borsa içine kadar uzanacak.

Adnan Yildiz Antrepo no.3 Meclis-i Mebusan Caddesi Port Operations Course 34433 Tophane

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*