1900’lerden Günümüze Beyoğlu’nda Tasarım

Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu  geçtiğimiz yıl ”Endüstriyel Tasarım Sektörünün Global Rekabet Gücünün Artırılması: Endüstriyel Tasarım Tanıtım Ajansı ve Sanal Müze Projesi” ile İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan destek aldı.

Destek alınan bu proje ile yıl içerisinde sanayiciyi ve tasarımcıyı bir araya getiren farklı sektörel toplantılar, arama konferansı, çocuk atölyeleri ve daha bir çok etkinlik düzenlendi. Yoğun geçen bir yıllık sürecin en son etkinliği ise ”ETMK Geçmişten Günümüze Beyoğlu’nda Tasarım” sergisi oldu.

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleşen sergide günümüz ve geçmişten ürünler eşleştirilerek yerleştirildi. Ziyaretçiler; günümüz ve geçmişteki Beyoğlu’nu fotoğraflar ile seyrederken grafik tasarım, ambalaj, ev aksesuarı, mobilya gibi farklı sektörlerden ürünleri tarihsel süreci ile karşılaştırma fırsatı buluyor.

Endüstriyel Tasarım Sanal Müzesi ’nde yapılan çalışmaların bir yansıması olarak yorumlayabileceğiniz serginin Beyoğlu odaklı olmasında iştirakçisi Beyoğlu Belediye’sinin etkisi büyük.

Sergide, özellikle 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren yeniliğin bir merkezi olan Beyoğlu’nun tasarım vurgusu taşıyan hayat tarzı, modaları ve üretim çeşitliliği günümüze dek uzanan dönem objeleri, efemera ve fotoğraflar aracılığıyla izleyicilere sunuluyor. Bu yüzden, 1940’lı yıllara dek Beyoğlu bölgesinde yer alan yerli veya yabancı markalara ait ürünler ile günümüz Türkiye’sindeki tasarımcıların tasarladığı ürünler ile yan yana sergileniyor.

Sergide Bomonti Birasının eski yeni ambalajı veya Markiz pastanesinin ambalajları ile Can Yalman’ın Kahve Dünyası için tasarladığı ambalajlar üzerinden tarihsel süreci yorumlayabilir, hatta yıllanmış olanın güzelliğinie bakıp eskiyi yad edebilirsiniz.

Gamze Güven ve Mete Ahışka’nın tasarımı güncel Yeni Rakı şişesi ile nostaljik rakı şişesini bir arada görünce şaşırmamak elde değil. Diğer bir yandan Faruk Malhan’ın İstanbul serisi çay bardağının ve KorayÖzgen’in tepsisinin hemen yanında duran naïf ve romantik çay seti yaklaşık 60 senede tasarımcı yorumunun değişkenliğini bizlere gösteriyor.

Daha fazlası için 22 Haziran’a dek sergiyi gezebilirsiniz… Ayrıca, Türkiye’deki endüstriyel tasarımcılar, markalar, kronoloji hakkında daha fazla okumaköğrenmek istersenizEndüstriyel Tasarım Sanal Müzesi  sizin için bir fırsat.

Fotoğraflar Mehmet Okutan  ve Burcu Avcı tarafından çekilmiştir.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*