2011 Avrupa “yeşil” Başkenti Hamburg

2011 Avrupa yeşil Başkenti seçilen Almanya’nın Hamburg kenti, buödülü sürdürülebilir kentsel alanların yaratılması konusundakiçevreye duyarlı ve yenilikçi yaklaşımlarına borçlu…

Karbon salımı konusunda daha şimdiden%25 oranında azalmanın sağlandığı şehirde, bu oranın 2020 yılına kadar%40, 2050 yılına kadar ise%80 civarına ulaşması beklenmekte.. Kentin birinci sınıf ulaşım sisteminde, konut ve işyerlerinin%99’unun en fazla 300 metre uzağından toplu ulaşım sağlanmış durumda.

2011-avrupa-yesil-baskenti-hamburg-1

Hamburg, 1milyon 800 bin kişilik nüfusuyla Almanya’nın Berlin’den ikinci büyük şehri. Kentin tam göbeğinde yer alan Hamburg Limanı ise, Avrupa’nın Rotterdam’dan sonraki en büyük limanı.

Limana giriş-çıkış yapan konteyner miktarının gün geçtikçe artması nedeniyle, limanın genişletilmesi içinçareler aranmış. Ancak, limançevresindeki alana doğru genişlemek yerine, var olan alanın daha verimli kullanımı ve genişletilebilir liman havzaları doldurularak yeni alanlar yaratılması tercih edilmiş.

2011-avrupa-yesil-baskenti-hamburg-2

2011-avrupa-yesil-baskenti-hamburg-3

Sürdürülebilirlik hedefi doğrultusunda liman bölgesinde elektrik ileçalışan araçların kullanımı, ayaklı köprülü vinçler için güç sağlayanüniteler ve bütün lojistik binalarda kontrollü ışık kullanım sistemleri gibiçevreciönlemler alınmakta. Hatta, liman trafiğindeki yoğunluğun yüksek tonajlı dev konteyner gemilerine dönmesi nedeni ile limanın doğusunda bulunan alan ciddi bir dönüşüm söz konusu.

Elbe nehrinin kuzey yatağında bulunan 155 hektarlık eski alan, 1997den bu yana konut ve işyerlerinin yer aldığı ve “Liman Şehri” anlamına gelen Hafenstadt adında büyük bir yerleşim bölgesine dönüştürülmekte.

2007 yılından bu yana ise, bölgenin kendineözgü HafenCity Umweltzeichen-Nachhaltigkeit am Bau sertifikası da var! Bu sertifika, uluslararası LEED sertifikasına benzeyen, ve binaların ekolojik, ekonomik ve sosyal anlamda sürdürülebilirliğini kanıtlayan bir belge.

2011-avrupa-yesil-baskenti-hamburg-4

Hamburg’un kent merkezi alanını en az%40 artırması beklenen bölgede, konut ve işyeri projelerine yapılmış olan büyük yatırımlarla orantılı olarak nitelikli bir şekilde tasarlanmış kamusal alanlar da inşa edilmekte. Bütün projenin tamamlanması bir 10-15 yıl daha alacak gibi gözüküyor.

Neues Projekt fŸr Hamburger Hafen City - Living Bridge

“Yaşayan Köprü”

2011-avrupa-yesil-baskenti-hamburg-6

Hochhäuser Projesi

2011-avrupa-yesil-baskenti-hamburg-7

Hamburg Opera Binası – Elbphilharmonie

Elbphilharmonie, Hafenstadt’da kamu veözel sektör işbirliği ile inşası devam eden bir yaşama alanı. Herzog& de Mouron firması tarafından eski bir depo ambarıüzerinde Hamburg’un en yüksek binası olacak şekilde tasarlanmış. Londra’daki Tate Modern Müzesi, Münih’deki Allianz Arena ve San Fransisco’daki De Yong Müzesinin yanı sıra 2008 Olimpiyat Oyunları için Pekin Ulusal Stadyumunu da tasarlamış olan mimarlar Jacques Herzog ve Pierre de Meuron, 2001 yılında en prestijliödüllerden biri olan Pritzker MimarlıkÖdülünü de kazanmışlar.

2011-avrupa-yesil-baskenti-hamburg-8

82 metre uzunluğundaki yürüyen merdivenlerleçıkılan konser salonları Pazar günleri rehber eşliğinde gezilebilmekte..

2011-avrupa-yesil-baskenti-hamburg-9

Avrupa’nın yeşil başkentiödülün kazanan kentlere buödülün en büyük katkısı artan turizm gelirleri, yeni yatırımlar ve genç profesyonellerinçalışma ve yaşama amaçlı olarak bu kentlere yönelmesi.

Avrupa Birliği’nin internet sitesine göre, Avrupa’nın Yeşil Başkentiödülü adaylığı, tümüye ve adayülkelerdeki 200,000den fazla nüfusu olan şehirlere açık.

Aday şehirler kentsel gelişimin sağlanması amacı ile alınanönlemler, gelecekte gerçekleştirilmesi planlananlar ve girişimler konusunda şimdiki durumu ve varılan noktayı da belirten detaylı raporlar hazırlamak durumunda: Küresel iklim değişiklikleri konusunda yapılanlar, yerel ulaşım, kentteki yeşil alanlar, arazi kullanımında sürdürülebilirlik, doğa ve biyolojikçeşitlilik, bölgedeki hava kalitesi, gürültü kirliliği, atık yönetimi, su tüketimi, su arıtma sistemleri gibiönemli konulardakiölçümlerin yanı sıra bu projelerdeki deneyimlerin paylaşarak yaygınlaştırılması amacı ile düzenlenen etkinlikler de bildirilmek zorunda.

Kentlerin kültürel mirasları ve coğrafiözellikleri de gözönüne alınarak,çevre politikaları detaylı olarak gözden geçirilmekte ve seçimler buna göre yapılmakta.

Asıl hedeflenense herkesin dirençli ve sağlıklı kentlerde yaşayarak, yaşam kalitesinin artırmak ve küreselçevresel zararlardan daha az etkilenmk.

2012 ve 2013’ün Yeşil Başkentleri ise şimdiden belirlenmiş: 2012 yılı için İspanya Bask bölgesinin Bilbao’dan sonraki ikinci büyük kenti olan Vitoria-Gasteiz; ve 2013 için de Fransa’dan Nantes, her iki kent de aralarında Barcelona, Malmö, Reykjavik ve Nurembeg’in de bulunduğu 6 finalist ve 17 aday arasından seçilmiş.

İlerleyen yıllarda buödüle layık görülen ya da en azından aday gösterilen bir Türkiye kenti görebilmek umudu ile:)

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*