2011 yılının “En İyi Dört Gökdeleni” açıklandı

The Council on Tall Buildings and Urban Habitat, her yıl verdiği”En İyi Yüksek Bina”ödüllerinin 2011 kazananlarını açıkladı.Ödüller dünyanın dört coğrafi bölgesinden en başarılı yüksek binalara veriliyor ve bu yılın kazanan binaları şöyle:”New York by Gehry”, New York (Amerika bölgesi), Guangzhou International Finance Center, Guangzhou (Asya& Avustralasya), KfW Westarkade, Frankfurt (Avrupa), The Index, Dubai (Orta Doğu& Afrika). Binalar tasarımları, teknik inovasyonları, sürdürülebilirözellikleri ve şehre ve şehir sakinlerinin yaşamlarına yaptıkları katkılar gözönünde bulundurularak seçildi.

Ödül komitesi başkanı Richard Cook (Cook + Fox Architects), bu yılın kazananları hakkında şunları söyledi:”Bu yıl En İyi Yüksek BinaÖdülleri’ne başvuran bina sayısında bir rekor yaşanmakla beraber, başvuran yapıların kaliteleri de belki de şu ana gördüklerimiz içinde en yükseğiydi. Tüm bölge kategorilerinde güçlüçekişmeler yaşandı ve eminim ki projelerinçoğu başka yıllarda kazanma şansına sahipti.”

2011-yilinin-En-iyi-Dort-Gokdeleni-aciklandi-1

Amerika bölgesi En İyi Yüksek Bina: Eight Spruce Street (New York, ABD)

Kumaş gibi bir his yaratmaküzere tasarlanan Eight Spruce Caddesiüzerindeki“New York by Gehry”nin cephesi, bir yandan geleneksel New York binasıözelliklerini koruyarak benzersiz, imza niteliğinde bir yapı ortayaçıkarıyor. Cephe kısmen müşterinin tüm konut birimlerinde cumba istemesiüzerine ortayaçıkmış. Pencereler, perde gibi bir görüntü yaratarak zeminden zemine kayıyor ve boyutları değişiyor. İç mekanda ise konut birimleri, cepheyle uyum sağlayacak şekilde ayarlanmış. 2011Ödül Komitesi Başkanı Richard Cook bina hakkında şunları söylüyor:”Kule Manhattan’ın uzun süredir görmezden gelinen bir parçasına yaşam kazandırıyor ve Kuzey Amerika’nın en yüksek konut amaçlı kullanılan yüksek binası olarak bölgenin kentsel nüfusa ve bölgeninçeşitliliğineönemli katkıda bulunuyor.”

2011-yilinin-En-iyi-Dort-Gokdeleni-aciklandi-2

Asya ve Avustralasya En İyi Yüksek Bina: Guangzhou Uluslararası Finans Merkezi (Guangzhou,Çin)

Guangzhou Uluslararası Finans Merkezi’nin zarif, kristalimsi formu şık ve temiz birçizgiye sahip.Üçgen planlı yapınınüç cephesi de yukarıçıktıkça daralarak binanın etrafında kıvrılıyor. Binanın aerodinamik formu yüksek seviyelerdeki rüzgar etkisini azaltıyor, bu sayede taşıyıcı sistemin boyutları ve ağırlığı da azalıyor. Yapı dünyanın en yüksek diyagonal grid iskelet kullanan yapısı. Diyagonal grid iskelet, yapısı gereği bükülmelere karşı direnç sağlıyor ve güçlendirmeyi gereksiz hale getiriyor.Ödül jürisinde bulunan Antony Wood yapı hakkında şunları söylüyor:”Binanın hem formu hem de taşıyıcısı zarif bir basitliğe sahip, diyagonal grid taşıyıcı sistem ise yapıya derinlik, güç ve karakter katıyor. Ayrıca yüksek bina tasarlama konusunda İngiliz ustalığını görmekçok güzel!”

2011-yilinin-En-iyi-Dort-Gokdeleni-aciklandi-3

Avrupa En İyi Yüksek Bina: KfW Westarkade (Frankfurt, Almanya)

Zaten dünyanın en enerji etkin binalarından biri olarak gösterilen KfW Westarkade, ortalama bir Avrupa ofis binasının tükettiği enerjinin yaklaşık olarak yarısını, ortalama bir Amerikan ofis binasının iseüçte birini kullanacak şekilde tasarlanmış. Yapı, cift katmanlı cephesi sayesinde kontrollü bir doğal havalandırma sağlamak için hakim rüzgar yönünde yerleştirilmiş, bu sayede binada yılın sekiz ayında doğal havalandırmadan faydalanılabiliyor.Ödül komitesi jürisi Peter Murray şöyle diyor:”yapı aerodinamik formu ileçevresine entegre hale geliyor fakat aynı zamanda neşeli bir renk kullanımı ileön planaçıkıyor. Binalarınçoğu rengi aslında sıradan olan bir binayı ilginç hale getirmek için bir maske olarak kullanırken bu yapıda renk, halihazırda gayet ilginç olan bir binaya ek olarak zengin bir katman kazandırıyor.”

2011-yilinin-En-iyi-Dort-Gokdeleni-aciklandi-4

Orta Doğu ve Afrika En İyi Yüksek Bina: The Index (Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri)

Uzun ve dar planlı konutlar ve ofis fonksiyonları, kulede uyumlu bir şekilde eklemli bir formda birleştirilmiş. Döşemeler binanın yapısal sistemini ve iç mekan organizasyonunu ortayaçıkaran dört A şekilli beton”kanat” ile destekleniyor. Bina güneşten kaynaklı ısı kazanımlarını azaltmaküzere konumlandırılmış ve güneşe maruz kalan güney cephesinde bir güneş kırıcı sistemi kullanılıyor. Binanın zemin seviyesinde ilginç birözellik var; zemin seviyesinde yalnızca yapısal elemanlar ve binanınçekirdeği var ve mekandaki boşluk geniş bir atrium oluşturuyor. Zemin katta bulunan büyük havuzlar, kulenin girişinde serin bir mikroklima yaratıyor.Ödül komitesi jürisi Werner Sobek bina hakkında şunları söylemiş:”The Index Orta Doğu için, binanın yönlendirilmesi,çekirdeğin yerleşimi ve gölgeleme gibiönemli pasif stratejileri göstererek yeni birçevresel ikon oluşturuyor.”

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*