2016 Maison & Objet Paris’te Yer Alan Laboratuvar Studio ile Röportaj

Tasarımcıların ve tasarım severlerin dört gözle beklediği ve dünyanın pek çok yerinden gelen çok sayıda katılımcıyla bu yıl da adından söz ettiren Maison & Objet’te pek çok değerli isim vardı. Ülkemizden katılan markaların gördüğü ilgi bizim için gurur vermekle birlikte bu katılım dünya çapında yaptıkları tanıtımla güzel enstantenelere dönüştü.

Laboratuvar Studio’nun minimalist ahşap yapısıyla bakıldığı her açıdan farklı bir görünüm sunan Inside Out Chair, Maori maskelerinden ilham alınarak tasarlanan sarkıt lamba Mask Pendant, el yapımı metal kafesiyle ilgi çeken Cage Pendant-Wall aydınlatmalar, farklı formuyla dikkat çeken Teetotum, legolardan ilham alan Magnet Table ve basit, esnek tasarım ilkeleriyle yaratılmış Aus Yan Sehpa Maison & Objet’te görücüye çıktı.

Maison & Objet’e üçüncü kez katılan Laboratuvar Studio bu tasarımlarıyla büyük ilgi gördü. Kurucuları Ceren Başgöze ve Fatih Başgöze ile röportaj yapma fırsatı bulduk.

Hatice Topbaş: Öncelikle Masion & Objet’te yer aldığınız için tebrik ederiz. Bu sizin üçüncü katılımınız, bize neler hissettiğinizi ve bu atmosferi biraz anlatabilir misiniz?

Ceren-Fatih Başgöze: Çok teşekkürler öncelikle bu gibi etkinlikler duruşumuzu global arenada anlatma açısından çok önemli bizim için . Maison & Objet özelinde dünyada yapılan bu gibi tasarım ve özgün içerikli etkinlikler her zaman heyecan verici olur . Yeni insanlar ile tanışırsınız, fikir alışverişi yaparsınız , kendinizin global tasarım dünyası içinde ne noktada olduğunuzu görmeniz için ideal alanlardır . Konunun uzmanları profesyonel insanlardan geri dönüşler alır ve bir sonraki adımlarınız için iyi bir temel oluşturur . Bu Eylül ayında olan Maison & Objet fuarı da aynı durumda geçti bizim için, yeni koleksiyonumuzu tanıttık ve çok güzel geri dönüşler alarak fuarı tamamladık . Amacımız özgün içerik ile bu gibi alanlarda kalıcı olmak ve marka kimliğini oluşturmak .

H.T.: Mobilyadan günlük yaşamda karşımıza çıkan objelere kadar geniş bir yelpazede ürünler tasarlıyorsunuz. Farklı materyaller, formlar ve renkler kullanıyorsunuz. Bu sıradışı tasarımlar için esin kaynağınız nedir?

C-F.B.: Tek bir kelime ile anlatmaya çalışırsak ‘’etkileşim’’ . Bizim için türü ne olursa olsun bir ürün kullanıcı ile etkileşim içine girmiyorsa ve sadece madde olarak mekan da bulunuyorsa tasarım veya özgün içerik gibi terimler için yeterli vasıfları sağlamıyor demektir. Tasarımlarımızda öncelikle kullanıcı ve ürün arasında kuvvetli bir bağ oluşturma çabası vardır ki bu bağ ürünün uzun soluklu olmasını ve bir ruh olarak da mekanda bulunmasını sağlar . Bu sebepten kullanıcı ile ürün bağlantısı sağlarken, bağın kuvvetli olması için gerekli farklı doku, renk ve formda malzemelere kullanmaya özen gösteriyoruz.

H.T.: Bize katıldığınız uluslar arası sergilerden ve aldığınız ödüllerden biraz bahseder misiniz?

C-F.B.:
Maison&Objet Paris 2016 Eylül
Maison&Objet Paris 2016 Ocak
ICFF New York 2015
Maison&Objet 2014-Talents Ala Carte
İstanbul Design Bienalle-2014
İstanbul Design Week-2015
Red Dot Design Award 2013 ( light saber )
A Design Awars 2013 ( Magnet Cube )
Dutch Design Week 2012

H.T.: Ülkemizde başarıya ulaşmak isteyen genç tasarımcılara ve mimarlara ne söylemek istersiniz?

C-F.B: Öncelikle adanmışlık gerekiyor , para , kariyer vs. gibi şeyler eğer gerçekten istiyorsanız sizi zaten mutlu etmeyecektir. İnanmak, her ne yapıyorsanız ve sonuna kadar gitmek gerekiyor . Genel Dünya’nın durumu ve Türkiye’nin durumu açık; artık herşey daha zor ve rekabet çok ama bu durumda bile ‘’özgünlüğünüzü‘’ koruyabilirseniz karşılığını kesinlikle geri alırsınız .

Başarılı tasarımlarından dolayı tebrik ediyor, uluslar arası etkinliklerde daha fazla yer almalarını diliyoruz. Ceren Başgöze ve Fatih Başgöze’ye bu keyifli sohbet için teşekkür ediyoruz.

Magnet Cube

Magnet Cube sistem olarak legodan esinlenmiştir. Mıknatıs gömülü manyetik küplerin yerleri değiştirilerek masa lambasının farklı boyutları oluşturulabilmektedir. Bu sayede kişiye özel şekil ve özel tasarımlar ortaya çıkmaktadır.

magnetcubes-1

Cage

Cage sarkıt ve duvar aydınlatması tasarımın sadelik ve değişkenlik özelliklerine ithafen tasarlanmıştır.Ampulü ve ya şapkayıdeğiştirmek için sadece şapkayı çekip almak yeterlidir. Metal şapka kendisini taşıyan mıknatıslıahşap parçadan, bu magnetic bağlantı sebebiyle kolaylıkla ayrılabilir. Değişik renk ve şekiller bu şekilde her istendiğinde birarada kullanabilir, bunun için hiçbir vidalamaya gerek yoktur.

cage

Inside Out

Minimalist, estetik, sade ve şık. Baktığınız her yerden farklı görünen özel bir tasarım.

sarıinsideout01

Aus

Aus tasarımın sadeliğine ve basitliğine adanmış bir tasarım. Raflar kullanıcı isteğine bağlı olarak çekmecelerle değiştirilebilir.

aus_siyah

Teetotum

Farklı formuyla Teetotum oldukça sıradışı bir masa lambası. Standartları unutun, dik duran lambaları unutun!

tang

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*