4 adımda 4 mutlaka!

Mutlaka alın!

Tasarım dünyasının vazgeçilmez temaları arasında kadın ve kadın vücudu şüphesiz asla modası geçmeyen malzemelerin başında yer alıyor. Kimi zaman bir abajura ilham kaynağı oluyor“kadın”, kimi zaman ise bir lavabo tasarımına… Tıpkı Oriano Favarette tarafındanünlü İtalyan banyo mobilyası markası Mastella için tasarlanan Kalla lavabo tasarımında olduğu gibi. Eğer siz de artık banyonuzun yeni bir soluğa ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız seramiğin kusursuz kıvrımlarda hayat bulduğu bu anlamlı icat içinÇakmak Yapı’ya uğrayın.

Mutlaka takip edin!

21_21 Design Sight Tasarım Galerisi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen iki dev ismin buluşması, Japonya ve İtalya’yı bu kez tasarımları ile bir araya getirdi. Japon estetik anlayışının temsilcisi Shiro Kuramata (1934-1991) ve batı Avrupa’nın düşünsel akımları ile beslenen Ettore Sottsass (1917-2007) imzalı tasarımların sergilendiği buluşmada, estetik anlayışı zamanın ve mekanınönüne geçiyor adeta. Küratörlüğünü Yasuko Seki’ninüstlendiği etkinlik her iki ustanın işlerinin yeni nesil mimar ve tasarımcılar ile tanıştırıldığı bir platform niteliği taşıyor.

4-adimda-4-mutlaka-2

“Carlton” (1981), Ettore Sottsass

4-adimda-4-mutlaka-3

Sergideöneçıkan, bu sergi içinözel olarak hazırlanmış olan Sottsass’a ait 20 adet dahaönce hiç görücüyeçıkmamış eserin, Sottsass’ın kendiçizimlerine dayanarak yaratılmış olmasıydı.

4-adimda-4-mutlaka-4

Ettore Sottsass’ınçizimlerinden esinlenerek yaratılan“Kachina” serisi…

4-adimda-4-mutlaka-5

“How High the Moon” (1986), Shiro Kuramata

4-adimda-4-mutlaka-6

“Miss Blanche” (1988), Shiro Kuramata

Mutlaka yakın!

Tasarımın yaramazçocuğu Tom Dixon yine işbaşında… Yeni aydınlatma koleksiyonu Multiplex ile 1-18 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Milano Tasarım Haftası’naçıkartma yapan Dixon,çok yönlü dünyasını bir kez daha gözlerönüne seriyor. Koleksiyon Etch, Bulb, Roll ve Cast gibi tasarımlardan oluşuyor. Fuarın hayli dikkatçekenürünleri arasında yer alan Bulb kullanıcısına enerji tasarrufu armağan ederken, sıra dışı motiflerden oluşan Etch serisi ise dijital olaraküretilmiş abajurları ve şamdanları ile tasarım severleri cezp ediyor. Bu muhteşem koleksiyonun yarattığı ışık gölge oyunları ile masalsı ve etkileyici bir dünyaya hazır olun!

Mutlaka kalın!

Günümüzün en civcivli ve uğrak semtlerinden biri olmaya başlayan Galata yavaş yavaş tasarımın semti olarak anılmaya başlarken karşımızaçıkanTom Tom Suites, gerek mimarisi gerekse sempatiçeken dekorasyonu ile bu sıralar bir numara olmaya aday. Hikayesi 1850’lere dayanan ve 1900’lü yıllara kadar Fransız Sarayı’nın ek binası olarak hayatını sürdüren bu Franciscan evi, 1920’lerin sonuna kadar Rum ailelerin yaşadığı bir apartman ruhuna bürünmüş, şimdi ise geçirdiği restorasyonla bir butik otele dönüşmüş. 20 suit odasıyla muhteşem bir panoramik manzaraya açılan bu tarihi mekan, 100 yaşınıçoktan devirmiş…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*