5 Muhteşem Barok Müzik Konseri NDS Gösteri Salonu’nda

13-20 Kasım tarihleri arasında, Barok Günleri çerçevesinde, 5 muhteşem barok müzik Konseri, NDS Gösteri Salonu’nda gerçekleşecektir. Konserler her kese açık, giriş ücretsizdir.

13 Kasım 2014
Saat 19.30’da
TRIO PIRICONE
Stefan Plewniak – Barok keman
Alexander Rudin – Barok çello
Antonio Piricone – Klavsen

Program:
J. C. Bach: Keman, Çello ve Klavsen için Fa Majör Sonat, op.2 no. 1
G. M. Rutini: Klavsen, Çello ve Keman obbligato için Si Majör Sonat
J. S. Bach: Die Kunst der Fugue BWV1080, Contrapunctus 5 & 7
J. C. Bach: Keman, Çello ve Klavsen için Sol Majör Sonat, op. 2 no. 2
L. Boccherini: Keman, Çello ve Klavsen için Sol Majör Sonat, op. 12 no. 2
C. P. E. Bach: Keman ve Klavsen için Re minör Sonat, Wq. 76
L. Boccherini: Keman, Çello ve Klavsen için Sonat, Mi bemol Majör, op. 12. no. 3

Antonio Piricone’nin önderliğinde kurulan Trio Piricone, “clavier trio” repertuvarının doğuşundan yüzyıllar sonrasına kadar süren gelişimine ve özellikle klasik dönem odaklı çalışmalarını sürdürmeye devam eden bir oluşumdur. Bu tarza ait repertuvarın yazılma sebebi olan enstrümanlarda performans verme fikri; uluslararası piyano trioları yelpazesinde sıra dışı bir yaklaşım sergilemektedir.

Üçlünün üyeleri uluslararası ün ve tecrübelerini dünya çapında önemli konser salonlarında sunarken, erken performans pratiği üzerindeki hâkimiyetlerini ve modern enstrümanlar kullanarak verdikleri konserleri de sürdürüyorlar.

14 Kasım 2014
Saat 19.30
Violaine Cochard – Klavsen
Stéphanie-Marie Degand – Barok Keman
Program:

JS Bach Klavsen ve keman için 2 sonat
Mondonville Klavsen için 2 sonat
Jean-Philippe Rameau
Jean-Marie Leclair Klavsen ve keman için 1 sonat

Stéphanie-Marie Degand – Barok Keman
“Az rastlanan bir kemancı olan Stéphanie-Marie Degand, günümüzde çeşitli dönemlerin tekniklerine hâkim olabilen yegâne yorumculardan biridir. Bu yeteneği, onun baroktan çağdaş eserlere kadar, tüm repertuvarları aynı ustalık ile ele almasını sağlamaktadır.

Caen’ de Jean-Walter Audoli’nin ve Emmanuelle Haim’ in öğrencisi olan Stéphanie-Marie Degand, 1990’da oy birliğiyle Paris Konservatuvarında Jacques Ghestem’ in sınıfına kabul edildi; burada dört birincilik ve bir kemanda mükemmellik derecesi elde ederek, özgün ve dikkat çekici bir çalışma gerçekleştirdi. Hem barok ve klasik hem de romantik ve çağdaş repertuvarları çalışmak, William Christie, Patrick Bismuth, Christophe Rousset ve Christophe Coin ile kendisini geliştirmek suretiyle, bugün vardığı noktaya doğru yola çıkmış oldu.
Stéphanie-Marie Degand, o zamandan beri parlak ve alışılmamış bir kariyer sürdürmektedir.
Solist, resital sanatçısı, oda müziği icracısı olan Degand, solo kemana da ağırlık vererek, geniş keman repertuvarında yer alan her eserin kendine özgü seslerini ve üsluplarını araştırmaya önem vermiştir.

Bu sanata adanmışlık, Degand’ı birçok ödülle onurlandırmıştır: Adami Büyük Ödülü(1995), Ferrras-Barbizet Yarışması İkincilik Ödülü(1997), Münih ARD Yarışması Finalisti(1998), Midem Klasik Yetenek Ödülü(1998), Natexis Vakfı Birincisi(1999), Sacem Ödülü (2002). Sanatçı ayrıca, 2005’te Victoires de la Musique Classique’de “Enstrümantal Solist Yeteneği’’ derecesiyle ödüllendirilmiştir.

Violaine Cochard – Klavsen
Barok dünyasından en etkin sanatçı ve topluluklarla çalışan Violaine Cochard, barok müziğin bestecilerine ve partisyonlarına hak ettikleri değeri vermiş ve bu şekilde yıllar içinde kendi müzik tarzını geliştirmiştir.

1973’te Angers’de doğan Violaine Cochard, klavsen eğitimine sekiz yaşında, doğduğu kentin konservatuvarında, Françoise Marmin ile başlamıştır. 1991’de klavsen dalında bir birincilik ödülü, 1994’te ise oybirliğiyle basso ve klavsen dallarında iki birincilik ödülü almıştır. Haziran 1999’da Montreal Uluslararası Klavsen Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Kurucusu olduğu Amarillis topluluğuyla üçlü oluşturarak, York (1995), Fnapec (1997) ve Gustav Leonhardt tarafından yönetilen Sinfonia (1997) gibi birkaç ünlü yarışmada da birincilik ödülü almıştır.
Üç yıl boyunca (1999-2002) Montpellier Bölgesi Devlet Konservatuvarında öğretmenlik yapan sanatçı, zamanının büyük bir kısmını çok sayıda toplulukla birlikte oda müziği çalmaya ayırmış, Paris’teki Cité de la Musique ve Auditorium du Louvre, Nantes’taki Printemps des Arts et Folles Journées, Pisa’daki ‘Semaine sainte’ ya da Madrid Üniversitesi gibi Avrupa’nın belli başlı salonlarında resital ve konserler vermiş; Ambronay, Beaune, Sablé, Montreux, Utrecht ve Berlin Festivallerine katılmıştır. Violaine Cochard, sanatını Latin Amerika ve Japonya’da da icra etmektedir.

15 Kasım 2014
18.30’da
PIERRE HANTAI -KLAVSEN

Program:

Bach
Handel
Rameau

1964’te doğan Pierre Hantaï, on yaşına doğru Bach’ın müziğine büyük ilgi duydu. Gustav Leonhardt’ın etkisiyle, önce tek başına, sonra da Arthur Haas yönetiminde klavsen öğrenmeye başladı. İlk konserlerini yalnız ya da kardeşleri Marc ve Jérôme eşliğinde verdi.

İki yıl Amsterdam’da, Gustav Leonhardt’ın yanında öğrenim gördü, ardından onun yönetimi altında çalmaya davet edildi. Takip eden yıllarda Philippe Herreweghe, Kuijken Kardeşler, François Fernandez, Marc Minkowski, Philippe Pierlot gibi çok sayıda müzisyen ve topluluk şefiyle işbirliği yaptı.

Sanatçı artık tüm dünyada, daha çok solist olarak çalmaktadır. Jordi Savall tarafından sıklıkla davet edilmekle birlikte, kardeşleriyle ve dostları Amandine Beyer, Hugo Reyne, Sébastien Marq, Skip Sempé, Olivier Fortin ve Jean-Guihen Queyras ile oda müziği çalmaktan da hoşlanmaktadır. Son zamanlarda, 1980’lerde kurduğu topluluk olan ‘’Concert Français’’ yi Bach’ın süit, konçerto ve kantatlarını yorumlamak üzere yeniden oluşturmuştur.

Çıkarttığı çok sayıdaki plak arasında Mirare’ye yaptığı son kayıtlar dikkat çekmektedir: Goldberg Varyasyonları, Jean Sébastien Bach’ın Yumuşak Klavyesinin İlk Kitabı, Scarlatti’den Üç Cilt Sonat, bir François Couperin Resitali ve bir Süit Programı.

18 kasım 2014
Saat 19.30’da
ARNAUD PUMİR -KLAVSEN

Program: XVIII Yüzyılın Fransız eserleri

François Couperin (6ème Ordre)
François Dagincourt (1er Ordre)
Antoine Forqueray (2.süit)
Jacques Du Phly (2.süit)
Jean Barrière (5. sonat)

Müzik eğitimine piyanoda başlayan Arnaud Pumir, barok repertuvar tutkusu nedeniyle müziğe klavsenle devam etmeyi seçti. Lille Bölgesi Devlet Konservatuvarında klavsen dalında altın madalyaya ve oda müziğinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Aynı konservatuvarda Jean Boyer’den org eğitimi de aldı.
O zamandan beri çeşitli topluluk ve orkestralarda basso çalmakta, solist olarak repertuvarını genişletmekte, lirik çalışmalar ve koreografi çalışmaları yapmaktadır. Solist olarak ya da topluluklarla, özellikle G. Benda’nın Klavsen Konçertosu ve J.H. d’Anglebert’in klavsen için eserlerine ayrılan, eleştirmenlerin çok beğendiği kayıtlar yapmıştır.
Geçtiğimiz günlerde ise, yeni bir marka altında (ADC) tarihî bir Lyon klavseninde verdiği resitalini kaydettirmiştir. Eski Müzik Beceri Sertifikası’na sahip olan Pumir hâlen Nantes Bölgesi Devlet Konservatuvarında klavsen, basso ve oda müziği eğitimi vermekte ve Versailles Barok Müzik Merkezi Master Bölümü öğrencilerinin “Şarkı Şefi” görevini sürdürmektedir…

20 Kasım Perşembe
Saat 19.30’da
ENSEMBLE BENDİS
Ciprian Câmpean, Çello
Paolo Corsi, Klavsen
Nihan Atalay, Traverso
Program :
Georg Philipp Telemann (1681-1767)
Fantasie pour flute solo Num 5
Fantasie pour flute solo Num 11
Joseph Bodin de Boismortier (1689-1755)
Sonate mim mineur pour flûte, violoncelle,basso continuo
Tomasso Antonio Vitali (1663-1756)
Passacaille et Chacon pour Violoncelle et basse continue
Jacques- Martin Hotteterre-le-Romain (1674-1763)
Premier Livre de Pièces pour la flûte traversière
Quatrième Suite
Prélude
Allemande Gravement , La Fontainebleau
Sarabande,douleuresement
Air Gayement,La fleuri
Gavotte, La mitilde, Tendrement
Branle de Vilage
Menuet 1 Le Beaulieu
Menuet 2
Luigi Boccerini (1743-1805)
La Majeur Num 5 Sonate pour violoncelle
Michel Blavet ( 1700-1768)
Sonate pour flûte et basso continuo Num 1 Op :2
L’Henriette
Adagio
Allegro
L’Henriette Aria 1
Aria 2
Presto
Ciprian Câmpean, Çello

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*