Algılayan ve tepki veren mimarlık: MIT’den Dijital Su Pavyonu

Sudan yapılmış bir bina hayal edin. Kapısı veya penceresi yok, fakat binaya yaklaştığınız zaman duvarlar açılıyor ve sizi içeri alıyor.Çatı da duvarlar gibi suyla kaplı. Ve hafif bir rüzgarda dahi, sıçramayı minimuma indirmek için,çatıyı aşağı indirebiliyorsunuz. Veyaçatıyı zemine kadar indirip, tüm mimariyi yok edebiliyorsunuz.

Dijital Su Pavyonu, İspanya’da su temalı 2008 Zaragoza Fuarı kapsamında tasarlandı ve fuar süresince turist ofisi ve Digital Mile Project’in bilgi noktası işlevini gördü.

“Proje, bize gelip İspanya ve Güney Avrupa’daki kamusal alanda su kullanımı geleneklerinden bahseden belediye başkanının bir sorusuüzerine başladı: Yeni teknoloji bu geleneklere nasıl eklenebilir? Bir MIT workshop’unda ortayaçıkan fikirlerden biri şuydu; valfleri olan, açılıp kapanabilen bir boru hayal edin. Bu borularla sudan yapılmış piksellerden oluşan bir su perdesi yaratıyorsunuz. Bu pikseller akarken onlarla yazı yazabilir, desenler oluşturabilir, imajlar veya metinler gösterebilirsiniz,” diyor MIT SENSEable City Laboratuarı başkanı Carlo Ratti.”Dijital su konseptini anlamak için büyük birölçekteçalışan, su taneciklerini kontrol eden bir püskürtmeli printer hayal edin.”

Algilayan-ve-tepki-veren-mimarlik-MiTden-Dijital-Su-Pavyonu-3

Yapıyı oluşturan”su duvarları”, havada asılı duran bir boruya, birbirine yakın şekilde dizili bir elektromanyetik valf sırasından oluşuyor. Valfler bilgisayar kontrolü ile yüksek frekansta açılıp kapatılabiliyor. Bu şekilde istenilen yerlerde boşluklar bırakılarak bir su perdesi oluşturulabiliyor. Su perdesinde bırakılan boşluklar, sıradan bir perdeye yansıtılan ışıktan oluşmuş pikseller yerine havadan oluşan pikseller sayesinde bir desen oluşturuyor. Tüm yüzey sürekli akan, bir bit derinliğinde bir dijital ekran haline geliyor. Pavyonun tüm duvarları, düşey bölücü elemanları,çatının yan yüzeyleri dijital sudan oluşuyor. İnce bir su katmanıyla kaplıçatı büyük pistonlar vasıtasıyla aşağı ve yukarı hareket edebiliyor.Çok rüzgar olduğu zamançatı alçalıyor. Benzer şekilde pavyon kapalı olduğundaçatı zemine kadar iniyor ve tüm yapı ortadan kayboluyor.

Pavyon”dijital su”yun potansiyelini,önem kazanmakta olan bir ortam olarak resmediyor. Su taneciklerini dijital olarak kontrol etmeküzere dahaönce yapılmış denemeler olmuş olsa da, bu pavyon, fikrin mimari bir mekan yaratmak için kullanıldığı ilkörnek. Su tesisatı ve elektroniğinçok pahalı olmaması ve geri dönüştürülmüş suyun bol ve ucuz olması sayesinde su duvarları büyükölçeklerde yaratılabilir.”Dijital mimarlığın rüyası her zamançevresine tepki veren ve yeniden ayarlanabilir binalar yaratabilmektir,” diyor Ratti.”Gereksinim ve kullanıma göre genişleyebilen veya daralabilen mekanlar düşünün. Bu etkileri beton, tuğla veya sıvayla elde etmeniz pek kolay değil. Fakat ortayaçıkabilen ve aynı şekilde ortadan kaybolabilen dijital su ile bu mümkün hale geliyor.”

Ratti sözlerine şunları ekliyor:”Doksanlarda dijital teknoloji bizi uzak sanal dünyalarüzerine fantazi kurmaya yönlendirdi. Bugün bu aşamadan geçtik: mimarlığın geleceği, bitlerin ve atomların pürüzsüzce birleştiği, dijital bir şekilde genişletilmiş çevrelerle baş etmek zorunda kalabilir.”

Algilayan-ve-tepki-veren-mimarlik-MiTden-Dijital-Su-Pavyonu-6

Algilayan-ve-tepki-veren-mimarlik-MiTden-Dijital-Su-Pavyonu-7

Algilayan-ve-tepki-veren-mimarlik-MiTden-Dijital-Su-Pavyonu-7

Algilayan-ve-tepki-veren-mimarlik-MiTden-Dijital-Su-Pavyonu-12

Algilayan-ve-tepki-veren-mimarlik-MiTden-Dijital-Su-Pavyonu-11

SENSEable City Lab’daki ekibi ile, MIT’den Carlo Ratti yarattığımız verileri algılayarak harika şeyler yapıyor. O ve takımı sensörler sayesinde yakalanana basit hareketlerle desteklenen su ve uçan ışıklarla göz kamaştırıcı etkileşimli ortamlar oluşturmakta. Bir diğerörnek ise, Londra Olimpiyatları için düşünülen”MIT The Cloud” Artık şehri eskiden algılayamadığımız şekilde algılıyoruz. Yazıma son derece ilham verici bulduğumuz Carlo RATTI Ted konferansını paylaşarak son vermek istiyorum;

* İmajlar ve metinwww.dwp.qaop.netadresinden alınmıştır.

iyi seyirler…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*