Ali Bakova’dan Galata’ya yeni bir renk; USTA: IDEA…

TasarımcıAli Bakovaile yaratım felsefesi, yeni projeleri ve yakın tarihte Galata’da açılacak olan tasarım mağazasıUSTA: IDEAüzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Architecture of life: Bize biraz tasarımöykünüzden bahseder misiniz?

Ali Bakova: ODTÜ’den mezun olunca, farklı kurumlardaürün ve marka müdürü olarak deneyim kazandıktançok sonra tasarıma tekrar döndüm. Bizeözgü gelenekselüretim yöntemleri ve zanaata yaklaşan“usta” tarzı imeceüretim yöntemleri ile birlikte tasarımlarımı oluşturmayaözen gösteriyorum. Bu coğrafyanın tasarım pratiğinde doğrudan popüler kültürü, kitsch, göçmen ve azınlık kültürlerinden aldığı biçimler ile ana konseptleri uygulamayaçaba harcıyorum.

Architecture of life:Tasarımlarınızda ağırlıklı olarak hangi malzemeleri tercih ediyorsunuz? Sizin için tasarımlarınızın buluştuğu bir ana fikir var mı?

Ali Bakova: Cam, deri ve keçe gibi doğal malzemeleri tercih ediyorum ama sonuçta biz sanatçı değiliz, müşteriden gelen brief’e veüretim yöntemlerine göre malzeme kararı ortak belirleniyor. 2004’de İstanbul Designweek’in küratörlüğü teklif edildiğinde, manifestosuna yazdığım:“Sanat ruhun gözü ise; tasarımda aklın gözü” fikrim pek değişmedi. Tasarımlarımdaki amacım; bu coğrafyanın geleneksel işlevselliğini kökenleriyle birlikteçağdaş yaşama taşımak. Bu yoldaçabalarım, dünyada artan cici-shiny, işlevselmiş gibi görünen ve değişken tasarım akımlarına Türkiye’nin kalıcıözgün katkısına dikkatçekmek. Bu toprakların başlangıcından itibaren bulunan tüm birikimi irdeleyerek, geleneksel duyarlılıklaçağdaş bir senteze ulaşmayaçalışıyorum.

Ali-Bakovadan-Galataya-yeni-bir-renk-USTA-iDEA-17
MoMA Exculusive serisine dahil olan Tr coffee pot-saucer.

Architecture of life: İlham kaynaklarınız neler?

Ali Bakova: Benim 2010’da başlattığım“Like/As:Gibi/Gibi” koleksiyonumun New York’taki MoMA-Museum of Modern Art tarafından bu kadar ilgi görmesi; tasarımlarımın ve koleksiyonun zamana karşı eskimeyeceğine bir ipucu olması açısındançokönemliydi. Benim ilham kaynaklarım her zaman köklerim ve rüyalarım… Bu yaklaşımım, inanacağım yeni bir şeyçıkmadığı sürece de devam edecek gibi görünüyor. Etimoloji ve dilimiz, bu coğrafyanın faunası, akraba evliliklerine atıfta bulunan“senin annen eşekti” katır serisi ve küresel ısınmaya mesaj niteliğindeki“global warming” karaf ve sürahi…“Herkesin bir fikri var ama; bazılarının bilgisi var” sözüm hala geçerli bence.

Ali-Bakovadan-Galataya-yeni-bir-renk-USTA-iDEA-2

Sol resimde; Tasarımcının Prison Break serisine ait cam boncuktan tasarlanmış Mustafa adlı robot bebeği

Sağ resimde; Akraba evliliklerine atıfta bulunan“Senin annen eşekti katır” serisi.

Architecture of life: 2010’un sonu ve 2011’in ilkçeyreğinde AlmanÇağdaş Tasarım Müzesi Marta Herford’da açılan”Spagat Design İstanbul Tasarımı Sergisi” hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?

Ali Bakova:Benim bildiğim Nurus’un gayretleri ile açılan“Turkish Touch in Design-Milano” sergisinden sonra ilk defa Avrupa’da bir müzede Türk Tasarımcılarının topluca sergisi açıldı ve basılan“Spagat” kitabı ile birlikte Türk tasarım tarihi açısındançokönemli bir gelişmeye tanıklık ettik. Küratörün 3 ayı aşkın bir süre İstanbul’da yaşaması ve bizlerle yaptığı görüşmeler sonunda sergiyi oluşturmasıönemliydi. Serginin ismi“Spagat” Almanca balede iki bacağını yana açarak oluşan köprü hareketi, bu da yine İstanbul’un“köprü” metaforuna bir gönderme.”Spagat Design İstanbul Tasarımı Sergisi”ne benim 12 tasarımım seçildi veözellikle hapishanedeürettirdiğim“Mustafa” karakterinin sergide Nazım Hikmet’in kitabıyla birlikte sergilenmesi bana da büyük sürpriz oldu.”Galata pre.fabrik” sandalyemin ve“Fes.ti.wall” keçe halımın gördüğü ilgi ise beni bile şaşırttı.

Ali-Bakovadan-Galataya-yeni-bir-renk-USTA-iDEA-7

Küresel ısınmaya mesaj niteliğindeki“global warming” karaf ve sürahi tasarımı.

Architecture of life: MoMa’nın Destination: İstanbul seçkisiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ali Bakova:MoMA’nın gelenekselleşen serisinde, istanbul seçkisinin de olması kaçınılmazdı. Dahaönce; Brezilya, Portekiz, Alman ve Japon seçkisi yapılmıştı. Ben kendi adıma”seçki” süresince deneyimli MoMA ekibindençok şeyöğrendim. İstanbul seçkisindeki tasarımların kesinlikleüretilmiş-satılıyor olması ve işlevselürünler olmasına dikkatçekilmesi şartı ilginçti. Benim için enönemli gelişme;”Tr” coffee pot&saucer tasarımımın MoMA Exculusive serisine dahil olması ve ABD satış haklarının artık MoMA tarafından takip ediliyor olmasıydı.”

Architecture of life:Biraz da Galata’da açılacak olan“USTA:IDEA” tasarım mağazasından bahsedelim. Mağaza fikri nasıl doğdu?

Ali Bakova:Galata artık herkes tarafından tasarımın İstanbul’daki merkezi olarak algılanmaya başladı. Tasarım ve sanatın günümüzde birbirinin içinde harmanlanarak yeni bir senteze doğru son sürat gidildiğini izliyoruz ve İstanbul’dan dünyaya sunacağımız yeni/ yepyeni bir yaklaşıma gebe olduğumuzun farkındayım.“USTA:IDEA” bu yeni sentezin ana arterlerinden biri olacak kanımca.

Ali-Bakovadan-Galataya-yeni-bir-renk-USTA-iDEA-11

Denizli’de elişçiliği ileüretilmiş Malibu kadeh tasarımı

Architecture of life: İleriye dönük projeleriniz…

Ali Bakova:Geçtiğimiz yıl“Galata/ Pisa” sürahi ve bardak setinin Paris’te“La observeur du design 2011” sergisine seçilmesi, peşinden“Spagat” sergisi ve bu yıl MoMa’nın satın aldığı tasarımlar, tasarım danışmanlığını yaptığım“Default Magazine”, KTM’de yaptığım workshop’larla günler yoğun geçiyor. İleriye dönük tasarım adına; artık bir“tasarım müzemiz” olmalı, vakti geldi diyeçaba harcıyorum ve buçabalarım müzemiz açılana kadar sürecek. Bir de 2012 İstanbul Tasarım Biennali’nin küratörünü ve seçeceği konuyu merakla bekliyorum.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*