ANGELO BUCARELLI’nin İstanbul’da mekana özgü sanat enstalasyonu

Küratör: Laura Barreca
İSTANBUL. 15 eylül – 13 ekim 2013
Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Mustantik Sokak. Cibali. Fatih.
13. İSTANBUL BİENALİ PARALEL ETKİNLİĞİ

Tüm dünyadan 1000’i aşkın ziyaretçi (öngörülen rakam 500’den oldukça fazla) Cibali sokaklarında Romalı sanatçının İstanbul’un en eski Osmanlı hamamlarından birinin içinde gerçekleştirdiği eserini hayranlıkla izlemek için bir araya geldiler.

İtalya Türkiye Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, en önemli sanat koleksiyonerleri ve Türk, İtalyan ve uluslararası finans dünyasının önde gelen isimleri hamamın çevresindeki sokak panayırının tadını, geleneksel yemek standları ve ney sanatçısının konseri arasında ünlü yerel halılar üzerinde oturup çaylarını yudumlayarak çıkardılar.

Mahalle sakinleri panayırı ilk önce pencereden gözlemleyip ardından sokaktaki Binbir Gece Masalları’nı anımsatan neşeli atmosfere coşku ile katılarak ortak oldular.
Hamamdan çıkışta, ziyaretçilerden bir tanesi: “Bucarelli, Türkiye’ye Türkleri getirdi” açıklamasında bulundu.
“Bu sadece başlangıç” diye ekledi Romalı sanatçı.

15 Eylül – 13 Ekim 2013 tarihleri arasında, İstanbul’un en eski Türk hamamı olan Küçük Mustafa Paşa Hamamı; Romalı sanatçı Angelo Bucarelli’nin “Su. Aşkın Gözyaşları Gibi” adlı mekana özgü enstalasyon sergisine ev sahipliği yapacak.

bucarelli-1

İstanbul İtalyan Kültür Merkezi ve İtalyan Turizm Spor ve Bölgesel İşler Bakanlığı, Ankara İtalya Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi gibi başlıca İtalyan ve Türk kurumlarının himayelerinde gerçekleşecek enstalasyon 13. İstanbul Bienali’nin bir parçası olacak.
Sergiye ise yeni fethedilen İstanbul’un su ve bahçelerinin bolluğu karşısında duygularını ifade eden Fatih Sultan Mehmet’in müellifi, tarihçi ve şair Tursun Bey’in yazdığı bir dizeden esinlenerek “Su. Aşkın Gözyaşları Gibi” ismini veren Bucarelli.

Angelo Bucarelli, cam ve çelik malzemelerinden oluşan ve şehirdeki hamamlar arasındaki en yüksek kubbeli olan hamamın tepe noktasına yükselip neredeyse dokunan bir enstalasyon aracılığıyla, İstanbul’un köklerinden aldığı elementi çarpıcı bir şekilde ortaya çıkarıyor. Bu baş döndürücü duyguya eşlik eden hamamın diğer odalarındaki büyük dairesel heykeller, renkli kilimler ve arka fonda yayılan sesler; ziyaretçi, su, hamam ve İstanbul arasında eksiksiz bir sinerji yaratıyor. Bucarelli, mekan olarak, şehrin en eski semtlerinden birini (Cibali – Fatih) ve suyun baş rolü oynadığı, toplumsal uygarlığın simgesi olan eski bir hamamı seçti. Sanatının rolünü genişletmek için yerel toplulukları ve el sanatlarını kullandı. Ondan beklenildiği gibi çalışması kumaş ve nakış süsleme yanında demir, cam gibi farklı materyalleri içeriyor ve bunları tutkusu olan fotoğraf ile birleştiriyor. Hamamın(halka açık hamamların en büyüğü) kubbesindeki açıklıktan içeri giren ışık parlak ve canlı renkleri açığa çıkarırken doğu pazarlarının antik duvarlarına ve acı baharatlarına güçlü ve samimi bir uyum sağlıyor.

Küçük Mustafa Paşa Hamamı, 1477 yılında Fatih Sultan Mehmet zamanında Bizansın Osmanlılar tarafından fethedilmesinden 24 sene sonra inşa edilmiştir (Osmanlı döneminden kalma en eski ve kubbesi en büyük olan hamam). Cibali Haliç’in güney bölümünde, İstanbul’un eski Bizans surları içinde; sahip olduğu yoğun otan k özelliği nedeniyle kentsel dönüşüm projelerinin hedefleri arasındadır: bu bağlamda, Bucarelli’nin projesi İstanbul’un hala çok az bilinen bir bölümünün kültürel zenginliğiyle ilgili farkındalık yaratılması konusunda bir katalizör görevi görüyor.

Sergi boyunca sürecek toplantılarda, derslerde, atölyelerde mekanın ve semtin değeri yanında sanatçı tarafından önerilen temalar da ayrıntılı olarak işlenecektir.
İstanbul İtalyan Kültür Merkezi tarafından düzenlenen sergi Astaldi, ENI, Kadir Has Üniversitesi, Persol, Stepevi, YapıKredi ve teknik destekte bulunan Akşan Metal, Camhane, Krampf Gallery, Niche Glass, Rebul, Simple Life, Tike, ZKLD Vestel, Zurich Sigorta katkılarıyla gerçekleşti.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*