ARCH FİLM FESTİVALİ 2011

Mimarlar Odası kurulduğu 1954 yılından bu yana, mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için yoğun birçalışma sürdürmektedir. Buçalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacıyla da 2007 yılından bu yana, başta mimarlar olmaküzere, bu alana ilgi duyan her kesimin katılımını sağlayacak şekilde“İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” adı altında bir organizasyona imza atmaktadır.

ARCH-FiLM-FESTiVALi-2011-1

FİLMLERDENÖRNEKLER

“I. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali ‘Uluslararası’ Kategorisi’nde Belgesel 1.si”


Filmin Adı: 200.000 HAYALET (FANTOMS)


Yönetmen: Jean-Gabriel Périot


Yapım Yılı: 2007


Süre: 10’

 
“I. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali ‘Ulusal’ Kategorisi’nde Canlandırma 1.si”


Filmin Adı:ENTROPİ


Yönetmen: OzanÖzdilek


Yapım Yılı: 2005


Süre: 7’

Dünya Mimarlık Günü nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen”Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanan bu festival, her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü, Uluslararası Mimarlar Birliği UIA’ınüyesi 1.400.000 kişi tarafından kitlesel olarak kutlanmaktadır.

ARCH-FiLM-FESTiVALi-2011-2

FİLMLERDENÖRNEKLER

“II. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali ‘Ulusal’ Kategorisi’nde Belgesel 1.si”


Filmin Adı:GÖÇ


Yönetmen: Ezgi BakçayÇolak


Yapım Yılı: 2008


Süre: 20’ 23”

 


“II. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali ‘Ulusal’ Kategorisi’nde Canlandırma 1.si”


Filmin Adı:KLONİSTAN


Yönetmen: Ayçe Kartal


Yapım Yılı: 2008


Süre: 5’ 22”

Bu yıl 3-9 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek, mimarlık ve kent konularındaüretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımlarıözendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmayı amaçlayan festivalde, Ulusal ve Uluslararası olmaküzere iki ayrı kategoride yarışma düzenlenmekte veödüller verilmektedir. Ayrıca konuyla ilgili mimar, yönetmen ve uzmanların etkinlik kapsamında İstanbul’da buluşmalarına ortam hazırlanarak Türkiye’nin ve mimarlık ortamının geniş kesimlere tanıtımıöngörülmektedir.

ARCH-FiLM-FESTiVALi-2011-3

FİLMLERDENÖRNEKLER

“III. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali ‘Ulusal’ Kategorisi’nde Belgesel 1.si”


Filmin Adı:4857


Yönetmen: Petra Holzer Selçuk Erzurumlu EthemÖzgüven


Yapım Yılı: 2007-2008


Süre: 28’ 28”

Belgesel ve canlandırma türündeki filmlere yer verilen festivalde, yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarakön elemeyi geçmiş olan filmler seyirci ile buluşturularak, seçilen bu filmler arasında bir yarışma gerçekleştirilmektedir. Ayrıca konuyla ilgili olarak, katılımcılar arasında düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi içinçeşitli söyleşi, workshop ve etkinlikler düzenlenmektedir.

ARCH-FiLM-FESTiVALi-2011-4

FİLMLERDENÖRNEKLER

“IV. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali ‘Ulusal’ Kategorisi’nde Belgesel 1.si”


Filmin Adı:Selahattin’in İstanbul’u


Yönetmen: Aysim Türkmen


Yapım Yılı: 2009

 


“IV. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali ‘Ulusal’ Kategorisi’nde İstanbul Temalı BelgeselÖzelÖdülü”


Filmin Adı:Kahpe Devran


Yönetmen: CahitÇeçen


Yapım Yılı: 2010


Süre: 1’ 38”

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan festival dört ana bölümden oluşmaktadır;

Ulusal Belgesel ve Canlandırma Film YarışmasıÜlkeçapında herkese açık olarak düzenlenecek olan“Mimarlık ve Kent” temalı belgesel ve canlandırma film yarışmasına, İngilizce alt yazılı olarak başvuracak filmler arasından seçilecek olan 20 civarında film gösterim programına alınacaktır. Bu filmler içinden seçilecek en iyi filmeödül verilecektir. Seçilecek 5 film uluslararası yarışma bölümünde Türkiye’yi temsil edecektir.

Uluslarlarası Belgesel ve Canlandırma Film YarışmasıUIA’ya bağlıülkelerin mimarlık kurumları ve web siteleri aracılığı ile duyurulacak olan yarışmaya,“Mimarlık ve Kent” temalı filmler“Belgesel Canlandırma” alanında katılabileceklerdir.

Filmlerin Gösterim ProgramıFilm gösterimleri eşgüdümlü olarak Avrupa ve Anadolu Yakalarında yer alan iki ayrı salonda yapılacaktır. Ayrıca Mimarlar Odası mekanlarında ve mimarlık fakültesi olanüniversitelerin salonlarında aynı anda gösterilecektir. Filmlerin yapımcı ve yönetmenleri salonda bulunuyorlarsa, gösterimlerin sonunda kısa söyleşiler gerçekleştirilecektir.

Söyleşi ve PanellerFilm gösterimlerine paralel olarak, konukların da katılacağı söyleşi ve paneller gerçekleştirilerek, sanatçıların bilgi birikim ve deneyimlerini izleyicilere aktarabilecekleri ortamlar hazırlanacaktır.

2011 YILI BAŞVURU KOŞULLARI İÇİN TIKLAYINIZ

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*