ARSLAN SÜKAN “Siz Uyurken/While You Are Sleeping”

YENİ BİR GERÇEKLİK YARATMAK…

Sınırsızözgürlüğe ve yeni bir gerçekliğe ulaşabilmek için kişinin kendisini ve evrenini sonsuz olasılıklara açmasıyla yaşadığı dönüşümler…

Galerist, TürkÇağdaş Sanatının yeni temsilcilerinden Arslan Sükan’ın 16 fotoğraftan oluşan“Siz Uyurken/ While You Are Sleeping” başlıklı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 1 Mart’ta sanatçının, boyut kavramının yarattığı illüzyonu ve günümüz dünyasının gelişiminin etkilerini kendisine has soyut bir dille sorguladığı fotoğrafları sanatseverlerle ilk kez buluştu. Galerist’e yoğun ilgi vardı yine veçok güzel, renkli bir açılış oldu.

Sükan genellikle yer seviyesinden yüksek noktalardan olayları inceleyen perspektifler kullanarak, mimariöğeleri yeniden şekillendirip, yeni biçimsellik oluşturuyor. Kullandığı geleneksel fotoğraflama ve dijital manipülasyon teknikleriyle, görüntüler neredeyse dünyaötesi bir hal alıyor. Fotoğraflarda, aynı diyarda hem umut hem de tehlike bekliyor. Gökyüzünün simsiyah olması, bize sonsuz bir boşluğun insan hayatının belirsizliğini ve geriye kalan yapılar ve sahnelerinde insanın bu belirsizlik içindeki var olmaçabasını simgeliyor. Denize bakıyorsunuz; umut, gökyüzü simsiyah sonsuz bir boşluk, belirsizlik, kırmızı gökyüzü ise savaş alarmını, tehlikeyi hatırlatıyor bana…

Arslan Sükan ile sergisiüzerine kısa bir söyleşi gerçekleştirdim…

Fotoğraflarınızdaki gizli kimlik, karşısındakini hâkimiyeti altına alıyor. Fotoğraflarınızdaki bu gücü nasıl açıklayabilirsiniz?

İşlerin böyle bir etki yapması benim için sevindirici. Ama amacım bu işleri yaparken, izleyiciyi hakimiyet altına almak değildi. Benim burada yaptığım, varoluş, yanılsama ve basitlik ana temaları altında kendi hayal gücümü birleştirerek yeni bir form ve yeni bir düşünce yaratmayaçalışmak.

Manipülasyon tekniğini kullandığınız bu fotoğraflar sizde“yeni bir dünya yaratıyorum” hissini uyandırıyor mu?

Arslan SÜKAN: Bu tamamıyla izleyicinin Kararı…

Siz, boyut kavramının yarattığı illüzyonu ele geçirmişsiniz. Fotoğraflarınız adeta bunu söylüyor. Peki, kavramlar her insanın zihninde şekilleniyorsa insanın tümden bir illüzyonun içinde olduğu düşünülebilir mi?

Bazı durumlarda hepimiz yanılsama içindeyiz. Bunu zaman zaman fark edebiliyoruz amaçoğu zaman güçlü bir basınç altında hayatlarımızı sürdürüyoruz diye düşünüyorum.

Serginin adı“Siz Uyurken”.Öncelikle şunu söylemeliyimçarpıcı bir isim veçok şairane buldum. İnsan uyurken neleri kaçırıyor sizce?

Kaçırmaktan ziyade neler kazandığını da sormak lazım bence.

Bir fotoğraf hangi filtrelerden geçtikten sonra“Arslan Sükan” fotoğrafı olabiliyor?

Bunun belli bir metodu veya uygulama kılavuzu yok. İşlerimde içgüdüsel yaklaşımlarınçok ağır bastığını söyleyebilirim.

Karanlığı renklerle taçlandırmış gibisiniz. Zifiri karanlıkta bile tek bir rengi görebilme şansınız olsaydı hangisini seçerdiniz?

Şu ana kadar görmediğim bir rengi görmek isterdim…

Sanatçının,çalışmalarında bir şeyleri değiştirebilme, sadeleştirebilme, bir yandan yok oluş, diğer yandan yeni bir olasılık yaratmak derdi var. Kendisini iyi veya kötü etkileyen şeyleri kavramsallaştırarakürettiği işlerde boşluklar yaratıyor, karanlıktan yapılar ortayaçıkıyor. O yapılarda kurgulanmış tabi… Karanlık insan hayatının ve gezegenin farklı durumlarını yeniden düzenliyor; bunu yaparken, uzaktakiler yakın, büyük olanlar ise küçük görünüyor. Aynı, bizimle alakalı boyut, uzaklık ve ışık gibiöğelerin, ister uyanık ister uyurken, bir hayalmişçesine yok olması gibi. Kendi gezegeninde insanın varlığı ve yokluğu arasındaki sonsuz bir ilişki… İşte“Siz Uyurken” fotoğraf serisi, gerçeğin yeni bir anlam bulduğu bu dünyayı yakalamayaçalışıyor.

1973 doğumlu Arslan SÜKAN, Bilkent İç Mimari veÇevre Tasarımını bitirdikten sonra New York’a yerleşti ve School Of Visual Arts’dan fotoğraf eğitimi aldı. Halen Fransa’da Crash, Faces Paper ve İtalya’da L’uomo Vogue dergilerinde fotoğrafçalışmaları devam etmekte. 2009 yılında New York Photo Festivali’nde en iyiçağdaş fotoğraf dalındaödül aldı. İşleri Paris’te Maison des Metallos, Atina’da Kappatos Galeri ve New York’taki NYPH- New Visionaires karma sergilerinde gösterildi. Sükan’ın belki hatırlarsınız dünyacaünlü defilelerin backstageçekimlerinden oluşan bir projesi vardı. NY, Londra, Milano ve Paris’teki defilelerin sahne arkalarınıçekti. Yanlış anlaşılmasın sanatçı, Moda Fotoğrafçısı değildir ve kavramsal işleri ile anılmak ister. İşte bu fotoğrafları büyük boyutlarda görmek için yolunuz Galerist Tepebaşı’na düşsün derim ben.

Başarıları ile herkesin gıpta ile baktığı iki sanatçı ruhlu kardeş Arslan ve Ece Sükan. Onlar arkadaş gibiler. Ece Sükan’ın sergideki ev sahipliğiçok güzeldi. Arı gibiçalışkan Galerist Ekibini de unutmamak lazım tabii ki! Hepsine teşekkürler… 26 Mart’a kadar vaktiniz var ve eminim başka bir boyuttaçıkacaksınız sergiden.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*