Art Basel Miami 2015

3-6 Aralık 2015 tarihleri arasında bütün koleksiyonerlerin, tasarımcı ve sanatçıların, sanatseverlerin dört gözle beklediği Art Basel Miami gerçekleşti. Çağdaş sanat konusunda organizasyon bağlamında en yetkin, şehre hakim ve yeni trendlerin yaratıldığı, güncel sanat anlamında dumanı üstünde işleri, denemeleri ve en çekici tasarımcıları görebildiğimiz en önemli fuarlardan biri Art Basel. Fuarın her noktası o kadar iyi organize edilmiş ve bütün detaylar o kadar ince düşünülmüş ki, bu mükemmel organizasyon fuar alanına girecek katılımcıların kategorize edilerek belirli saatlerde içeriye alınmalarından bile anlaşılabiliyor.

Art Basel Miami’de bu yıl 31 ülkeden 258 kurumsal galeri, 140’ın üzerinde müze ve enstitü; kurumsallaşmış koleksiyoner ve temsilciler dahil toplamda 75.000 katılımcı yer aldı.

Convention Center’da düzenlenen fuar yerleştirme sistemi, ışık düzeni, yönlendirmesi, VIP Lounge’ları ve danışma deskleri , kısacası tepeden tırnağa her detayıyla tam anlamıyla profesyonel bir sunuma sahipti.

Sanat alanında yayın yapan sanal dergi Lebriz’in yazarlarından Sevil Dolmacı’nın ağzından;

“VIP girişin hemen karşısında yer alan Helly Nahmad Galeri’de yer alan Calder Heykeli ve Miro’nun tuval resmi, Nahem Galeri’de yer alan John Chamberlain heykeli fuarın en yüksek bütçeli ve iyi işleriydi. Lisson Galeri’de yer alan AiWei Wei’nin bisikletlerden oluşan üç boyutlu işi, Koons’un hediye bohçası, Kusama’nın üç boyutlu çiçek işi ve balkabağına benzer heykeli fuarın yaşayan sanatçılar arasındaki en ilgi gören işleriydi. 

Tracey Emin, Richard Phillips, John Currin, Martin Creed, Doug Aitken, Yosimato Nara, Takashi Murakami, Wim Delvoye, Mark Bradford, Taner Ceylan öne çıkan isimlerdi. Bu isimler yalnız fuarda değil çağdaş sanat ortamında da hem aldıkları haklı olumlu eleştiriler hem de yakaladıkları istikrarlı satış grafiği açısından son dönemde gözde isimler. ”

aol-art-basel-2015-niki-de-saint-phalle

Fuar alanının girişinde Niki de Saint Phalle karşılıyordu konukları. Niki De Saint Phalle (1930-2002),renkli ve sıra dışı çalışmalarıyla bilinen Fransız sanatçı. Ressam, heykeltraş ve aynı zamanda film yapımcısı. Yaptığı arketip heykel çalışmalarında kadın figürünü çok yönlü incelemiş, 60lı yıllarda yuvarlak formlardaki abartılı heykelleriyle pop art akımının öncülerinden olmuş bir sanatçı Niki de Saint Phalles. Çalışmalarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

aol-art-basel-2015-piotr-uklanski

Fuar alanında dikkat çeken bir diğer isim de sanatçı, yönetmen ve fotoğrafçı Piotr Uklanski oldu.

Art Basel Miami 2015’te Öne Çıkanlar Nelerdi?

Fuarın her noktası ilgi çekici ve ilham vericiydi; ancak sanatseverler için mutlaka bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. İşte kaçırılmaması gerekenler:

Daniel Arsham’ın Kristal ve Volkanik Küllerden Hazırladığı “Kırık Vücutlar”

aol-art-basel-2015-daniel-arsham-04

Arsham’ın kırık figürleri, Art Miami’deki Untitled (İsimsiz) kategorisinde, Baró Galeria sergi standındaki beyaz duvarlarda sergilendi. Selenit, volkanik kül ve hydrostone ile yapılmış beş ayrı vücut parçalarından oluşan koleksiyonun her bir parçası ayrı bir heykel. Figürlerin uzuvları kollar, bacaklar ve yüzden oluşuyor.

aol-art-basel-2015-daniel-arsham-02

aol-art-basel-2015-daniel-arsham-05

aol-art-basel-2015-daniel-arsham-07

aol-art-basel-2015-daniel-arsham-06

Peter Combe’un Renkli Paletlerden Portreleri

aol-art-basel-2015-peter-combe

San Franciscolu sanatçı Peter Combe’un, binlerce küçük farklı tonlarda renk plakası kullanarak ışık, renk ve hareket sayesinde ortaya çıkan portreler hazırladığı çalışmaları, Scope Miami Beach’te sanatseverlerle buluştu.

aol-art-basel-2015-peter-combe-03

Robert Fontaine Gallery’nin, sanatçının çalışmalarından derlediği seçkide binden fazla renk paleti adım adım tonlama değerine dayalı gruplar halinde karşımıza çıkıyor. Her bir plakanın açısı, tonu ve çalışmanın bütünüyle uyumundan ortaya çıkan seçki hayli büyük ilgi gördü.

aol-art-basel-2015-peter-combe-02

aol-art-basel-2015-peter-combe-04

Tobias Rehberger’in Piksel Pronografik Çalışması

aol-art-basel-2015-tobias-rehberger-01

Rehberger’in Japon erotik çizimleri olarak tanımlayabileceğimiz Shunga çizimlerinden yola çıkarak hazırlamış olduğu çalışması, tıpkı Shunga çizimleri gibi belirli bir mesafeden bakınca daha net anlaşılabilecek cinsel görünümler sunuyor.

aol-art-basel-2015-tobias-rehberger-02

Mozaik şeklinde duvarlara hazırlanmış çalışma, toplum veya aile içerisinde gizli kalması gerektiği düşünülen, tabulaşmış pornografik öğeleri anlatıyor. Art Basel’da konukların oldukça ilgisini çeken ‘1661-1910 from Nagasaki, Meiji, Setti’ adlı çalışmanın videosu;

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*