ARTER’DE ÜÇ SERGİ BİR “BAHANE” 15 Kasım’da Açılıyor

ARTER’de 15 Kasım Cuma günü, üç sanatçının kişisel sergileri ve “Bahane” adlı ortak kullanım alanı izleyiciye açılıyor. Aslı Çavuşoğlu, Fatma Bucak ve Sarkis’in ARTER’deki sergileri binanın üç ayrı katında yer alacak. “Bahane” ise, tek başına veya beraberce keşfetmek, çalışmak ve takılmak için sergilerle aynı dönemde ARTER’in ikinci katında olacak.

ASLI ÇAVUŞOĞLU: “Taşlar Konuşuyor”
Küratör: Özge Ersoy
Aslı Çavuşoğlu’nun “Taşlar Konuşuyor” başlıklı sergisi ARTER’in giriş katında yer alıyor. İşlerinde tarih yazımının seçiciliğini ele alan sanatçı, “Taşlar Konuşuyor” ile özellikle arkeoloji müzelerinde karşılaşılan sınıflandırma üzerine kurulu değer sistemini sorguluyor; hem objeleri hem de izleyiciyi çoksesli bir hikâye anlatıcılığına davet ediyor.
Sergi, arkeolojik kazılarda ortaya çıkan ancak eksik veya önemsiz bulundukları için “müzelik” değerde görülmeyen “etütlük eser”lerden hareket ediyor. Seçtiği bir grup etütlük eseri kopyalayan sanatçı, kopyaları farklı malzemelerle tümleyerek yeni “bütünler” yaratıyor. Aslı Çavuşoğlu’nun ürettiği bu nesneler, müzelerde kullanılan teşhir yöntemlerini sorunsallaştıran bir sergileme düzeni içinde sunuluyorlar. Serginin küratörlüğünü Özge Ersoy üstleniyor.

FATMA BUCAK: “Düşüşe Dair Bir Başka Hikâye Daha”
Küratör: Başak Doğa Temür
ARTER’in birinci katında, Fatma Bucak’ın Başak Doğa Temür küratörlüğünde gerçekleşen “Düşüşe Dair Bir Başka Hikâye Daha” başlıklı sergisi yer alıyor. Sanatçının bu sergi için yeni ürettiği video çalışmalarıyla yakın tarihli işlerinden bir seçkiyi bir araya getiren “Düşüşe Dair Bir Başka Hikâye Daha”, Fatma Bucak’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi.
Fatma Bucak, peyzajın hafızasını da devreye sokan fotoğraf ve video işlerinde mitleri, dini meselleri ve otobiyografik anlatıları tersyüz ederek yeniden anlatıyor. Performansın anlatıcılarını sıklıkla aile bireyleri arasından ve çekim yaptığı yörelerde yaşayan kişilerden seçen sanatçı, çoğunlukla kendisini de işin içine dahil ederek performatif durumlar kurguluyor.

Fatma Bucak’ın ARTER’deki sergi için ürettiği yeni işinin çekimleri Tuz Gölü’nde yapıldı. Sanatçı, iki videodan oluşan işinde bir kez daha kadın ve erkek arketiplerini zamansız ve sert bir doğada karşı karşıya getiriyor. Kendisinin ve erkek kardeşinin yer aldığı performansın bu kez izleyicileri de var: Tuz Gölü civarında yaşayan ve bu projede yer almaya gönüllü olmuş 13 kadın. Fatma Bucak kadının baskın, arkaik erkek figürüyle ilişkisini sorun eden performansta kullandığı kaburga kemiği, çamur gibi öğeler aracılığıyla tek tanrılı dinlerin yaradılış mitlerine göndermeler yapıyor ve toplumsal cinsiyet politikalarını tartışmaya açıyor. Fatma Bucak, 13 kadının performansı izlerken yaptıkları yorumları içeren videoyu da işin parçası kılarak sanat-izleyici ilişkisi ve sanatı yorumlama biçimlerimiz üzerine düşünmeyi öneren bir yerleştirme sunuyor.

SARKİS: “Cage / Ryoanji Yorumu”
Küratör: Melih Fereli
ARTER’in üçüncü sergi katında ise, Sarkis’in Melih Fereli küratörlüğündeki “Cage / Ryoanji Yorumu” başlıklı sergisi izlenebilecek. Sergide, Türkiye çağdaş sanatının en etkili figürlerinden Sarkis’in, John Cage’in Ryoanji başlıklı eserini yorumladığı son dönem yapıtı, sanatçının biri kağıt üzerine yağlıboya, diğeri kağıt üzerine suluboya ve neonla yorumladığı Ryoanji Zen Bahçesi planlarıyla bir arada gösteriliyor.

Canlı Yorum: 15, 16 ve 17 Kasım, saat 18.00

Melih Fereli’nin küratöryel müdahalesiyle sergi önemli bir boyut daha kazanarak iki büyük müzisyeni, Kudsi Erguner (ney) ve Jean-François Lagrost’yu (şakuhaçi), Sarkis’in suluboyalarının müzikal yorumunda bir araya getiriyor. Sergi boyunca mekânda sürekli yayınlanacak olan (saat başlarında, 20 ve 40 geçe) kayıttaki bu benzersiz yorum Ryoanji’nin enerjisini bu kez doğrudan müzikle “çağırıyor”.

Erguner ve Lagrost, serginin açılış günlerinde ARTER’de canlı yorumlar da gerçekleştirecekler. Kudsi Erguner ve Jean-François Lagrost’nun canlı yorumları 15, 16 ve 17 Kasım tarihlerinde, saat 18:00’de ARTER’in üçüncü katında izlenebilir.

Sarkis’in “Cage, Ryoanji, flüt partisyonu” başlıklı yorumu, sanatçının geçtiğimiz sene Rotterdam’daki Boijmans Müzesi’nde gösterilmişti. Türkiye’de ise ilk kez sergileniyor. Sergi aynı zamanda ARTER’in 2012 yılında başlattığı Melih Fereli küratörlüğündeki “Sesli Dizi”nin ikinci halkası olacak.

BAHANE
ARTER’in ikinci katı ise bu sergilerin gerçekleşeceği dönemde iki ay boyunca Bahane’ye dönüşüyor. Diğer katlardaki üç kişisel sergiyle kavramsal ilişkiler kuran bu mekânda karıştırılabilecek kitaplar, keşfedilebilecek videolar, filmler ve belgeseller yer alıyor. “Bahane” adlı bu ortak kullanım alanının programı, birlikte düşünmeye, tartışmaya ve üretmeye yönelik zeminler önermek üzere kurgulandı. İlkay Baliç ve İz Öztat’ın başlattıkları süreçlerle şekillenen Bahane, 15 Kasım’dan itibaren tek başına veya beraberce takılmak için ARTER’de olacak.

ARTER’de Aslı Çavuşoğlu, Fatma Bucak ve Sarkis’in sergileri ile ikinci kata yerleşen Bahane, 12 Ocak 2014 Pazar akşamına kadar açık kalacak.

ARTER’in açık olduğu gün ve saatler:
Salı–Perşembe 11:00–19:00
Cuma, Cumartesi ve Pazar 12:00–20:00
Mekân Pazartesi günleri kapalı.

ARTER sergilerine giriş ücretsizdir.

ARTER – sanat için alan
İstiklal Caddesi No: 211, Beyoğlu
www.arter.org.tr

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*