ARTNEXT ISTANBUL’DA “RECEP AKAR & UYGAR DEMOĞLU SOLO VIDEO PROJECTS” AĞUSTOS’A KADAR GÖRÜLEBİLİR

ARTNEXT Istanbul’da, 11 Haziran 2013 Salı günü açılan “Recep Akar & Uygar Demoğlu Solo Video Projects” sergisi, 1 Ağustos 2013 tarihine kadar uzatıldı.

Recep Akar’ın “In-Between” adlı tek kanal video projesi sergide yer alıyor. Eser hakkında: “Karmaşık ve çok boyutlu yaşamın içerisinde insan ancak deneyimlerini içselleştirdiğinde ve farkındalık geliştirdiğinde kendini düşünsel anlamda özgür kılabilir. Bu yolda insanın kendisiyle mücadelesi, sancılı bir süreci, aynı zamanda değişimi ve başkalaşımı da beraberinde getirir. ‘In-Between’ bu mücadeleden hareketle üretilmiş tek-kanallı bir video projesidir.”

Uygar Demoğlu ise sergiye “Portrem / Untitled Self-Portrait” video enstalasyonu ile katılıyor. Sanatçı eserini: “Kaos tüm gücüyle geliyor ve gidiyor. Gardımızı almış olsak bile öldürücü bir yumruk yememiz an meselesi; çenemizi kapattığımızda balyoz misali bir darbe kafamızın orta yerine iniyor. Sanki bir rüyadaymışçasına elimizi cebimize atıyoruz, ucundan ışık görünen kapıyı açmak için bir çaba debelenip duruyoruz. Oysa ki anahtarların hiçbiri çalışmıyor ve çok sonra anlıyoruz ki kapı ters yöne açılıyor!” şeklinde betimliyor.

1979 İstanbul doğumlu Recep Akar, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-TV bölümü mezunu. Kısa film, belgesel, video, yerleştirme ve fotoğraf alanlarında çeşitli işler üretti ve bu işler otuzdan fazla ülkede seksenin üzerinde festival ve sergide gösterildi, çeşitli ödüller kazandı. Sanatsal ifade biçimi olarak her türlü hareketli ve durağan görüntü ilgisini çekiyor. Düşündüğünü kaydetmek, kaydettiği üzerine düşünmek ve onu bir form içinde yeniden gerçekleştirmek çalışmalarına yaklaşımını belirlerken, görsel kaygıları göz ardı etmeyen, izleyenle “konuşan” işler üretmeyi hedefliyor. Son zamanlarda ağırlıklı olarak video art alanında işler üretiyor ve Sinema-TV yüksek lisansını sürdürüyor.

Yaşadığımız dünyanın diyalektiğini merkeze alarak, gerçekliği yeniden kurgulamayı hedefleyen Uygar Demoğlu, projelerinde genelde video medyumunu kullanmakla beraber, fotoğraf ve yerleştirme alanlarında da iş üretiyor. Bugüne kadar yurtiçi, yurtdışı sergi ve festivallerde işleri gösterilen sanatçı İstanbul’da yaşıyor.

Sergi, 1 Ağustos 2013 tarihine kadar ARTNEXT Istanbul’da izlenebilir.

ARTNEXT ISTANBUL

Çağdaş Sanat Alanı / Contemporary Art Space

17. KAT-WINDOWIST TOWER

Ulaşım: Windowist Tower, Eski Büyükdere Cad. No: 26, Maslak, 34467 Istanbul

Metro: Taksim -> İTÜ Ayazağa, Windowist Tower Çıkışı

Galeri ziyaret saatleri: 11:00-19:00 / Pazartesi-Cumartesi

İletişim: + 90 212 999 3990

www.artnext.org

galeri@artnext.org

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*