Artnivo, Zorlu PSM ile İstanbul Bienali Paralel Etkinliğinde…

Artnivo.com, Zorlu PSM ile işbirliği içinde bu yıl ilk kez İstanbul Bienali’nin paralel etkinlikleri kapsamında iki ayrı projeyle yer alıyor. 5 Eylül – 1 Kasım tarihleri arasında yapılacak 14. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında yer alacak projelere çağdaş sanatın yeni buluşma mekanı Zorlu PSM ev sahipliği yapıyor; bu iki projeden biri ‘site spesific/mekana özel’ bir işken, diğeri ise izleyiciye deneyim yaşatmayı hedefleyen Artnivo sanatçılarının enstalasyon, performans ve farklı disiplinlerden oluşan işlerinden meydana geliyor.

Çağdaş sanatı ulaşılabilir kılmayı misyon edinmiş, genç sanatçılara görünürlük kazandırmayı hedefleyen ve yenilikçi projelere imza atan Artnivo.com, Zorlu Performans Sanatları Merkezi işbirliği ile 14. Uluslararası İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında yer alan projelere imza atıyor.

Suyu havada gör, teninde hisset; ardından 10 farklı sanatçı ile bir deneyim yolculuğuna çık

Sisin önce görülebilen sonra yoğunlaşarak tende hissedilebilen bir nesneye dönüştüğü ‘Süblim’ enstalasyonu ve 10 ayrı sanatçının farklı medyumları kullanarak oluşturdukları izleyiciye deneyim yaşatmayı amaçlayan işlerinden oluşan ‘40 metre // 4 duvar // 8 küp’ projesi, İstanbul Bienali boyunca Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde izlenebilecek.

40 metre // 4 duvar // 8 küp

Galeri mekanı deneyimsel bir projeye dönüşüyor

Zorlu PSM’nin içinde yer alan Galeri Mekanı, artnivo.com tarafından kurgulanan projeyle yeni bir işlev kazanıyor ve Türkiye’de ilk kez gerçekleşen bir projeye ev sahipliği yapıyor. Mekanın algısını tamamen değiştiren ve izleyiciye mimariye bağlı olarak farklı deneyimler yaşatan projede 10 sanatçının işlerine ev sahipliği yapıyor. İzleyicinin mekanla ilişkisini sorgulayan, mekanı yaşayan bir organizmaya dönüştüren, sonsuzluk ve güven kavramlarını sorgulatan aynı zamanda genç sanatçıların çağdaş sanat ortamındaki görünürlüklerini vurgulayan sıra dışı bir proje olan ‘40 metre//4 duvar // 8 küp’, 10 farklı sanatçının, 8 küp içinde yer alan çalışmalarını bir araya getiriyor.

CUBE

artnivo.com sanatçıları Refik Anadol, Serenay Şahin, Leyla Emadi, Can Akgümüş, Selin Balcı, Gülhatun Yıldırım, Ali Şentürk, Burak Dak, Erdal İnci ve Sibel Diker’in özgün ve birbirlerinden bağımsız anlatımlarını içeren 8 ayrı küp, mekana özgü olarak oluşturuldu. Zorlu PSM Sanat Galerisi alanına yerleştirilen küplerin her biri klasik bir sergileme alanı olan ‘beyaz küp’ olmaktan çıkarak bağımsız birer projeye dönüşüyor.

Sanatçıların mekana özel sanatsal çözümlemeler yaptıkları sıradışı proje, 5 Eylül’den itibaren Bienal boyunca her gün 10:00-21:00 saatleri arasında izlenebilecek.

Süblim

Yoğunluk’tan ‘Süblim’ enstalasyonu

İsmail Eğler, Nezih Vargeloğlu, Nil Aynalı Eğler ve Elif Tekir’den oluşan sanat inisiyatifi Yoğunluk, ‘Süblim’ adını taşıyan ‘site-spesific/mekana özel’ işlerini Zorlu PSM’nin ön cephesinde gerçekleştiriyorlar.

Özgün nitelikleri olan mekanları araştırarak bu mekanlara özgü sanat işleri üretmeleri ve suya yükledikleri derin anlamla tanınan sanatçı grubu, Süblim’de yine suyun farklı hallerini kullanıyor. İlk anda sis duvarı olarak izleyicinin karşısına çıkan Süblim, yoğunlaşıp tene değen su zerreciklerine dönüşerek izleyiciyi farklı bir deneyimle karşı karşıya bırakıyor. Yerleştirme, 6 Eylül tarihinden itibaren bienal boyunca Pazartesi-Cuma günleri 10:00-19:00; hafta sonları ise 10:00-14:00 ve 17:00-19:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*