Asım İşler “İkinci Paris Dönemi Resimleri 1987-1992” Sergisi

Çağdaş sanatın merkezi Nişantaşı’nda Feyziye Mektepleri Vakfı’na ait Galeri Işık ressam ASIM İŞLER (1941-2007) in 1987-92 yılları arasında Paris’te üretmiş olduğu büyük boyutlu akrilik ve yağlıboya resimleri sanatseverlerle buluşturdu. Küratörlüğünü Prof. Dr. Kaya Özsezgin’in yaptığı sergide İşler’in sanatında 1988’den itibaren başlayan soyut dışavurumcu tarzdaki yeni evrenin başlangıcı sayılan “Op. 89” başlıklı çalışma başta olmak üzere birçok önemli yapıtı bir araya geliyor. Sergiye yoğun ilgi devam ederken biz de sanatçının kızı Şegan İşler ile bir araya gelerek babası Asım İşler hakkında bir söyleşi yaptık.

Asım İşler, Moderato Cantabile, Tuval üzerine yağlıboya, 150x200cm 1989
Asım İşler, Moderato Cantabile, Tuval üzerine yağlıboya, 150x200cm 1989

Yasemin Semercioğlu: Şegan Hanım Nişantaşı Galeri Işık’ta çağdaş Türk resim sanatımızın önemli temsilcisi Ressam, Gravür sanatçısı babanız ASIM İŞLER (1941-2007) için açtığınız sergi, sanatçının Paris’te yaşadığı, üniversitelerde ders verdiği, sergilere katıldığı 87-92 yıllarında ürettiği yapıtlarını içeriyor. Bu eserlerin özelliklerini bize anlatır mısınız?

Şegan İşler: Öncelikle ASIM İŞLER’in 1970 yılında Devlet Avrupa konkurunu kazanarak dört buçuk yıl Paris te eğitim almış, Paris Güzel sanatlar Akademisinde ihtisas yapmış, Sorbonne da doktora çalışmaları yapmış bir sanatçımız olduğunu belirterek söze başlamak istiyorum.

Galeri Işık’taki bu sergiyi, 8 yıl önce kaybettiğimiz İŞLER’in eserlerini yaşatmak için, Fransız Hükümetinin bursuyla gittiği, hem eğitim verdiği hem inceleme ve araştırmalarda bulunduğu, eserler üretip sergilere katıldığı bir dönem olan 1987-1992 yılları arasındaki döneme ilişkin eserlerine ayırdık. Serginin küratörlüğünü Prof. Dr. Kaya ÖZSEZGİN yapıyor. 2. Paris Dönemi olarak adlandırdığımız süreçte İŞLER son derece üretken bir evre içinde sanat üretimi açısından. Bu son derece üretken verimli dönemine ait Paris’te gerçekleştirdiği büyük tuvalleri, paris afiş resimleri, gravürleri ve karton üzerine yağlı boya eserleri burada sanatseverlerle buluşturduk.

GALERI-ISIK-ASIM-ISLER

Y.S. Eserler çok renkli, canlı ve devinim içeriyor, sanatçının bu 2. Paris dönemi eserlerini önceki dönemleri ile kıyaslarsanız neler söyleyebilirsiniz?

bakış II, 1990 , afiş üzeri akrilik 182 x 127 cm.
bakış II, 1990 , afiş üzeri akrilik 182 x 127 cm.

Ş.İ. Evet ASIM İŞLER’in 1960 ve 70 (İlk Paris dönemi de dahil) lerde gerek tuval gerekse gravürlerinde figüratif öğeler içeren resimlerinde daha masefeli renkler kullandığını görüyoruz, daha sonra ise soyuta varan eserlerinde 1987 sonrası itibari ile daha lirik ve neşeli renkleri tuvallerine yansıttığına tanık oluyoruz. Bu da sanatçının hem soyut dışavurum tarzına geçişini, hem renk kullanımında daha canlı, hem de eserlerin, büyük boyutlu çalışmalar olarak çalışıldığını göstermekte. Onun bu döneme ilişkin üç buçuk metreye kadar varan eseri de bu sergide yeralmakta. Sergide Kassel, Paris gibi sehirlerde sergilenip Türkiyeye gelmiş büyük eserleri de görecek sanatseverler.

Y.S. Yağlıboya ve gravür eserlerine bu dönemde yeni bir teknikte yapıt türünün de eklendiğini görüyoruz. “Paris afiş resimleri”nden de bahsedermisiniz?

Ş.İ. 2. Paris Dönemi içinde (1987-92), büyük boy afişler üzerine yaptığı müdahaleler ile oluşan çalışmaları da yer almaktadır. Bu eserleri 80 lerin sonunda,iki kez İstanbul da LAMi sanat galerisinde sergilemiştir. Vefatından sonra da 2007 Aralık da ASIM İŞLER ANISINA “Paris Afiş Resimleri Sergisi” nde de sergiledik Banu Çarmıklı’nın galerisi’nde MAC ART ta.

Y.S. Bu dönemde Paris’ te katıldığı sergilerden bahseder misiniz?

De Bonnard a Baselitz, 1992 sergi  katalogu
De Bonnard a Baselitz, 1992 sergi katalogu

Ş.İ ASIM İŞLER Türkiye’yi birçok uluslararası sergi, bienal ve Trienal de temsil etmiş bir sanatcı. Bu yıllarda sadece Paris’te katıldığı sergilerden başlıcaları:1988 yılında ‘33. Salon de Montrouge’da Galerie Montenay’a katıldığı büyük boyutlu yağlıbya eser “Bir Hayal Ülkesine Seyehat Galeri Işık’taki bu sergide de yer almaktadır, 1992’de ise, Bibliotheque Nationale de Paris’te ‘De Bonnard a Baselitz” (Bonnard ‘dan Baselitz’e) sergisinde gravür eseri ile Türkiye’yi temsil etmiştir.Yine 1990’da Paris’te “Espace AGF” Fransa’da Yaşayan Türk Sanatçılar Sergisi ( Salon Ch. D’Antin) ‘nde ,

“PARİSTANBUL” Paris’te yaşayan Türk Sanatçılar , Cite Int des Arts- Paris, sergilerini sayabiliriz.

Y.S. Orada sadece sergilere katılıp eserler üretmediğini, çağrılı öğretim üyesi olarak da dersler verdiğini biliyoruz. Hangi üniversitelerde dersler verdi anlatır mısınız?

Ş.İ. 1989-90 yılları arasında Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulu  E.N.S.B.A ‘da, 1991 yılında da Paris Dekoratif Sanatlar Ulusal Yüksekokulu (Ecole Nationale Superieur Des  Arts Decoratifs E.N.S.A.D)  ile de eğitsel ve sanatsal ilişkiler çerçevesinde, karşılıklı öğretim üyesi-sanatçı-sergi değişimi gerçekleştiriyor. Yine bu dönemde Sorbonne Üniversitesi Plastik sanatlar Fakültesi Gravür Atölyesinde de  profesör olarak dersler veriyor.  Aynı zamanda Mimar Sinan Üniverstesi’ndeki öğrencileri için de, bu okullarda sergiler düzenlemiştir.

Kılıçkaya'da,  tuval üzerine yağlıboya 147x193cm,1987
Kılıçkaya’da, tuval üzerine yağlıboya 147x193cm,1987

Y.S. Onun düşüncelerinden sanat görüşünden de biraz bahseder misiniz? Bu dönemde Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek için sanatsal çalışmalarını sürdürüyor hiç umutsuzluğa kapılmadan hem eserler üretmek hem de sanatını Paris’te gösterebilmek için çaba içinde olduğuna tanık oluyoruz özellikle de LAMİ sanat dergisinin 1990 Mart ayında kendisi ile yapılan röportajı okuduğumuzda.1987-92 yıllarındaki Paris’ te ürettiği eserleri Türkiye’de de sergiliyor Asım İŞLER. Bu yıllar içinde hangi galerilerde kişisel sergileri oldu, katıldığı önemli karma sergiler nelerdi? 

Ş.İ. O dönem içinde Türkiye de kişisel sergi açtığı galeriler arasında başta Urart, LAMİ sanat galerileri basta olmak üzere Baldem , Temizocak (İzmir) Palet Sanat Galerisi (Eskişehir) , Akbank Sanat Galerilerini sayabiliriz. “Santral” Büyük Sergi, Resim ve Heykel Müzesi, İstanbul-Ankara-1990, Çağdaş Sanat 89, Kazım Taşkent Sanat Galerisi, İstanbul-1989, 2.Uluslararası Sanat Bienali, Askeri Müze, İstanbul-1989, “Çelebi’den Gürbüz’e “ TEM Sanat Galerisi, A.K.M İstanbul-1989, Çağdaş Sanatçılar I, Resim ve Heykel Müzesi, İstanbul-1988 gibi sergiler de katıldığı önemli karma sergilerdi diyebiliriz.

Şegan İşler
Şegan İşler

Y.S. Eserleri yurtiçi ve yurt dışında hangi önemli koleksiyonlarda yer alıyor öğrenebilir miyiz?

Ş.İ. İŞLER’in  eserleri Victoria and Albert Museum-Londra, Bibliotheque National de Paris-France, Cité International Des Arts Association Koleksiyonu- Paris, “Atelier 17”-Paris başta olmak üzere, Türkiye Kültür Bakanlığı Koleksiyonu, İstanbul –Ankara –İzmir Resim ve Heykel Müzeleri, DEMSA Resim Koleksiyonu, Sakıp Sabancı Müzesi, Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Selçuk Yaşar Müzesi-İzmir, Akbank ve Ekonomi Bankası gibi yurtiçi ve yurtdışında pek çok özel kurum, müze ile Ghada SHOLY (Katar), Cengiz ÇETİNDOĞAN, Öner KOCABEYOĞLU, Emin HİTAY, Nezih BARUT, Can ELGİZ; Taha TATLICI, Ceri BENARDATE, Turgay KIRAN, Sema ÇAĞA, Tayfun BAYAZIT, Numan CEYHAN gibi önemli kişisel  koleksiyonlarda yapıtları yer almaktadır.

Y.S. Son olarak Asım İŞLER hayatta olsa bugün genç sanatçılara ne tavsiye ederdi?

Ş.İ. Yurt dışına çıkmalarını, oradaki sanatı ve düzeyi yakından takip ederek eserleri kimsenin etkisinde kalmadan üretip, sanatta modasal olan tavır içinde değil, sanatta kalıcı olmayı düşünerek hareket etmelerini tavsiye ederdi diye düşünüyorum.

Teşekkürler bu güzel şöyleşi için. Sergi 21 Kasım’a kadar devam etmektedir. Mutlaka gezilip görülmeli .
Sanatsız Kalmayın..

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*