Aslı Vural “METROPOLIS” ile Türker Art’ta Sanatseverleri Bekliyor

ASLI VURAL METROPOLIS

15 Kasım – 6 Aralık 2014

Özel Açılış Kokteyli: 15 Kasım 2014 Cumartesi, 16:00 – 19:30

Türker Art, Aslı Vural’ın son dönem çalışmalarını içeren “METROPOLIS” adlı sergisini 15 Kasım – 6 Aralık 2014 tarihlerinde sanatseverlerle buluşturuyor.

Aslı Vural eserlerinde metropolleri, doğanın katledilişini ve tüm bu sonsuza doğru genişleyen, her adımda daha da yoğunlaşan şehirlerde bireyin bu durum içerisindeki değişimini, dönüşümünü ve konumunu konu alıyor. Her yönüyle şehir ve şehirde kıskaca alınmış bireyi ve çevresindeki yaşamını inceliyor.

Şehrin karmaşasının ortasında kalmış insanın sıkışmışlığı, kaosun bireyi içine çekişi ve hızla tüketişi. Aslı Vural’ın “birey ve metropol” ilişkisinden yola çıkarak hazırladığı “METROPOLIS” serisi temel olarak güncel bir probleme parmak basıyor. Bütün şehirlerde hızla yükselen arı kovanlarını andıran binalar ve ufkumuzu kuşatan vinçler yani bireye sunulan yeni bir yaşam biçimi ve bu yaşamı sürdürmeye çalışan bireyin giderek yok oluşu. Fritz Lang’ın 1927 yapımı filmine bir gönderme olarak seçilen bu isim, şehirlerin nasıl makinalaştıkları ve şehirde yaşamını sürdürmeye çalışan bireyin de filmdeki işçiler gibi zombileştiğini gösterir. Sanatçı eserlerinde mimari hatırlatmaları ve izlenimleri gerçek boyutuna taşıyor. Bir bütünün parçası gibi görünen, başlangıcı ve sonu olmayan, uzamsal olarak sonsuza giden yüzeyler boya ile gerçeğe iz bırakıyor. Doğanın dönüşümünden geriye kalan, kaos, karanlık ve şimdiki gerçek birbiri üstüne diziliyor. Sanatçı açısından şehirler; mutluluk, öfke, çoşku, panik, korku ve kaosu temsil ediyor. Aynı zamanda metropol dinamik, heyecanlı, özgür ve yaratıcı. Tüm bunlar sanatçının eserlerine soyut metropol siluetleri olarak yansıyor.

Özellikle yuvarlak formlar bize dişli çarklarını anımsatır ve merkeze doğru çekilen birey artık nereye gittiğinin bilincini yitirmiş haldedir. Günümüzde bireyin çarklar arasında yaşamaktan ve çevrelenmekten başka seçeneği yoktur. Metropol makinası tam devir çalışır ve çalıştırır. Metropol insanının kaçışı yoktur. İnsanı makineleştiren ve tüm yaşam yetilerini alan bu sistem, insana hata yapma imkanı tanımamaktadır. Bilinç yerini iç güdüye bırakır ve bu sadece yaşam savaşıdır. Önümüze rengarenk bir ambalaj içinde sunulan bu parlak ışıklı ve çok katlı yaşam şekli aslında makinanın kendisidir. Kişi, birey olma özelliğini yitirmiştir. Özellikle medya tüm araçlarıyla kişiye bu yaşam biçimini renkli ekranlardan, dergi sayfalarından ve parlak ambalajlarla sunar. Giderek karanlıklaşan düzenin rengarenk bir aldatmacasıdır bu.

1927 yılında Alman Dışavurumcusu Fritz Lang’ın bize gösterdiği bu dünya düzenini Aslı Vural 2014 yılında renkli reklam dünyasının tonlarında gözler önüne seriyor.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*