Avrupa’dan Asya’ya: Studio Mango

Studio Mango ; yenilikçi ürün tasarımı, mühendislik veya kavramsal proje danışmanlığı veren çokdisiplinli bir tasarım firmasıdır. Mühendisler ve tasarımcılardan oluşan 5 kişilik ekip, yeni fikrinizi hayata geçirmek veya markanızı destekleyecek projeler tasarlamak için dünyanın iki ucunda hazır bekliyor.
Daha detaylı bilgi için, ekip ile yaptığımız röportaja bir göz atmanızıöneriririz.

Studio Mango kimdir?

Studio Mango, yenilikçi ürün geliştirme konusunda uzmanlaşmış tasarımcılar ve mühendislerden oluşan bir ekiptir. 2007’den beri aktifçalışan Hollanda ofisimizde Frank Hanssen, Paul Hendrikx, Renate de Klein ve her zaman 2 stajyer bulunuyor. Ardından 2011’de Hong Kong’taki ofisimizi açtık ve buradaki ekipte de Erick Sze, Sideman Wong ve 2 stajyer yer alıyor.

Studio Mango neler yapar?

Ofis olarak yaratıcı ve yenilikçi kavramsal projeler üretmekte oldukça iyiyiz; ancak yenilikçi çoğu projemizi hayata geçirmek için zorlu mühendislikçalışmaları yapıyoruz. Bu yüzden, inovasyon ve ürün tasarımı bizim için öncelikli olan; burada müşterilerimiz için yeni fikirler ve tasarımlar gerçekleştirip sonrasında elektronik komponentler, kalıplama ve mühendislikçalışmaları başlıyor. Aynı zamanda fikirlerini hayata geçirmek adına bizim ile iş birliği yapan müşterilerimiz de yer alıyor. Bu durumda bizler sadece mühendislik desteği veriyoruz. Eneco için tasarlanan elektrikli araç şarj istasyonu buna bir örnek olabilir.

Departmanlar birbirinden nasıl ayrışıyor?

Oldukça küçük bir ekibiz ve ekipteki herkesin iyi, güçlü ve eksik yanlarını her birimiz biliyoruz. Ana projelerde çalışmak üzere de içeriğe bağlı olarak her zaman kişileri belirleriz ve onlar projeyi sonuçlandırırlar. Fakat beyin fırtınası süreçlerinde ve fikir geliştirme aşamalarında en yenilikçi ve akılcı çözümleri bulmak adına birlikteçalışmaktan vazgeçmeyiz.

Persian Explosion, halı tasarımına yeni bir yaklaşım sunuyor. Süreç nasıl ilerledi?

Umbra markası için tasarladığımız bu ürün; Amerikanın IKEA’sı olan Bed, Bath and Beyond mağazasında satılıyor. Bu süreçte Umbra markası bize ‘yeni’ bir yaklaşım ile halı tasarlamamızı istediğini belirtti. Bir beyin fırtınası süreci sonrası, ekibimizdeki bir tasarımcının İran halılarına olan ilgisi bize bu halıları sorgulattı. Bizim için oldukça eski görünümlüydüler. Grafik tasarımcımız ile birlikte, iran halısını daha genç bir hedef kitlenin kullanımına sunmayı denedik.

Studio Mango farklı kategorilerde ürünler tasarlıyor. Bu farklılığın, ekibi motive ettiğini söyleyebilir misiniz?

Her şey bir meydan okuma bizim için. Hoşumuza giden insanlar ya da içeriğini değerli bulduğumuz konular için projeler yapıyoruz. Biz kendi motivasyonumuzu kendimiz yaratıyoruz. Mesela tasarlamamız istenen ürün sıkıcıysa; hedefimiz, yeni bir form, fonksiyon, üretim yöntemi ya da malzeme ile onu etkileyici bir hale getirmek oluyor. Bu bizi her daim motive ediyor.

Sırada ne var?

PetsInn markası için çalıştığımız son koleksiyon InterZoo’da yeni sergilendi. Oldukça ilgi ve beğeni gördü. Diğer bir müşterimiz Haans için tasarladığımız yeni ürünlerimiz geçtiğimiz günlerde Paris’te tanıtıldı. Şu anda ofisimizde devam eden tasarım çalışmalarımız arasında örnek olarak aşağıdakileri belirtebiliriz. Toyota için elektrikli araç, güneş panelli şarj etme istasyonları, aydınlatma, evcil hayvan ürünleri, bisiklet, mobilya, vazolar ve saatler…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*