Aygaz’dan Anadolu’da insan görüntüleri sergisi

“Klasik Çağ Öncesi: Anadolu’da İnsan Görüntüleri” adlı sergi, Aygaz Genel Müdürlük binasında, 15 Şubat 2013 tarihine kadar sanat, tarih ve fotoğraf tutkunları tarafından ziyaret edilebilecek. Aygaz’ın desteğiyle Prof. Dr.Önder Bilgi tarafından hazırlanan kitabın içeriğinden derlenen sergi Anadolu’nun tarihine farklı bir açıdan ışık tutuluyor.

aygaz1

İstanbul, 18 Ocak 2013 – Aygaz, “Aygaz Kitaplığı” adlı serinin 12. kitabını bir sergi ile tarih ve sanat meraklılarıyla buluşturuyor. “Klasik Çağ Öncesi: Anadolu’da İnsan Görüntüleri” adlı sergi, Aygaz Genel Müdürlük binasında, 15 Şubat 2013 tarihine kadar 09:00-17:00 saatleri arasında görülebilir. Aygaz’ın desteğiyle Prof. Dr. Önder Bilgi tarafından hazırlanan kitabın içeriğinden derlenen sergi Anadolu’nun tarihine farklı bir açıdan ışık tutuluyor.

Prof. Dr. Önder Bilgi tarafından kaleme alınan “Klasik Çağ Öncesi Anadolu’da İnsan Görüntüleri” adlı kitap ve serginin koordinatörlüğünü Bahattin Öztuncay, yayın organizasyonunu Nezih Başgelen üstlenirken, tasarımını ve kitapla aynı adı taşıyan serginin küratörlüğünü Yeşim Demir yaptı. Sergide yer alan görseller Hadiye Cangökçe tarafından fotoğraflandı.

aygaz2

Klasik Çağ Öncesi Anadolu’da İnsan Görüntüleri kitabında Anadolu topraklarının heykeltıraşlık ve resim sanatı zenginliğini sergileyen farklı uygarlıklara ait insan görüntüleri bir araya getirildi. Anadolu’nun tarih ve kültürüne ışık tutan belgelerin tanıtılmasına yıllardır destek veren Aygaz bünyesinde yayınlanan ve Klasik Çağ öncesi insan görüntülerinin çeşitliliğini gözler önüne seren kitap, Prof. Dr. Önder Bilgi’nin uzun soluklu ve titiz çalışması sonucu ortaya çıktı. Kitap, toplumu bilgilendirmenin yanı sıra, akademik çevreler ve öğrenciler için de referans niteliği taşıyor.

“Klasik Çağ Öncesi Anadolu’da İnsan Görüntüleri”nde, başlangıcından Ege Dünyası Klasik Çağ İon/Helen uygarlığının ortaya çıkışına kadar olan zaman dilimi içinde insan betimlemelerinin örnekleri bir araya getirildi. Klasik Çağ öncesi Anadolu zaman çizelgesini, yani kronolojisini oluşturan Paleolitik, Mezolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Demir Çağlarına ait insan betimlemeleri belirlendi ve katalog bilgileri toplandı. Bu yolla, betimlemelerin çağlar boyunca Anadolu coğrafyasının hangi bölgelerinde hangi amaca yönelik olarak meydana getirildikleri ve nasıl bir gelişim gösterdiklerinin genel bir değerlendirilmesinin yapılması amaçlandı.

“Klasik Çağ Öncesi: Anadolu’da İnsan Görüntüleri” adlı kitabı edinmek isteyenler, Sadberk Hanım Müzesi’yle iletişim kurabilir (Büyükdere Piyasa Caddesi No:27 – 29 Sarıyer, İSTANBUL;
Telefon: +90(212) 242 38 13 -14, Fax: +90(212) 242 03 65, e-posta: shm@biri.com.tr

Sergi adresi:
Aygaz Genel Müdürlük Binası, Büyükdere Caddesi No:145-1 Zincirlikuyu, İstanbul.

aygaz3

 

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*