Ayşegül Ekinci “Değişim Yüzü” oldu

Kadınca Dergisi’de Dijitale dayanamadı 

Duygu Asena’nın 14 yıl aralıksız yönettiği, ülkemizin en eski dergilerinden Kadınca” dergisi artık basılı hayatını noktaladı. 2014 ile beraber dijitale dayanamayan kendini yenilemek zorunda kalan Kadınca dergisi sadece dijital’de yayınlarına devam edecek.

Sosyal Medya’yı En İyi Kullanan gazetecilerden olan Kanal D İngiltere Temsilcisi Ayşegül Ekinci, Türkiye’nin en eski kadın dergilerinden biri olan KADINCA’nın, değişim yüzü oldu.

Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Prof Stephen Hawking, Angelina Jolie, Daniel Craig, Jack Nicholson, Gerard Butler, Denzel Washington, Julian Assange, Rihanna, Meryl Streep, Cate Blancett, Benazir Butto, Russell Crowe gibi siyasetten spora, Hollywood’dan bilim dünyasına kadar, dünyanın tanınmış yüzleri ile yaptığı sayısız özel röpörtajla tanınan Kanal D İngiltere Temsilcisi Ayşegül Ekinci, Ercan Arıklı ve stilist Necla Seyhun’un yayın hayatına kazandırdığı, ünlü gazeteci Duygu Asena’nın 14 yıl aralıksız yönettiği KADINCA dergisinin yayın hayatındaki değişim yüzü oldu.

Rahmetli Duygu Asena, 1 Aralık 1978 yılında Genel Yayın Yönetmenliği koltuğuna oturuncaya kadar 17 bin civarında satan bir dergi olan Türkiye’nin ilk yerli kadın dergisi KADINCA, Asena’nın, ‘ Ayşeler uyanın, Aliler’i uyandırın’ yazısından sonra, Türkiye’de en çok satan dergi oldu. Duygu Asena’nın, ‘ Kadın Hakları ve İnsan Hakları’ gibi tabu olan konuları mercek altına almasıyla, dergi satışları 17 binden 90 binlere çıktı.

Asena’dan sonra bayrak Demirtok’da

Duygu Asena’nın vefatından sonra, Genel Yayın Yönetmenliği koltuğuna geçen usta magazinci Oya Demirtok, Türkiye’deki gelişen medya koşullarına rağmen, birbirinden ilginç kapakları ve haberleri ile
KADINCA konseptini aynı başarıyla sürdürdü. Yazılı basın koşullarına karşı büyük mücadele vererek önceleri yılda dört özel sayı çıkaran Oya Demirtok ve ekibi, bundan böyle KADINCA dergisini tamamıyla dijital basına taşımaya karar verdi.

“ Ayşegül Ekinci, dünya gazetecisi. Konuşmadığı dünya ismi kalmadı , biz de onu idol aldık”

Hürriyet Gazetesi, CNNTÜRK Londra Temsilciliği ardından halen KanalD İngiltere Temsilciliği’ni yürüten Ayşegül Ekinci, Pakistan Eski Başbakanı Benazir Butto ile sürgün dönüşü sonrasında gittiği Pakistan’da aylarca kalarak çok önemli bir döneme tanıklık etmişti. Pakistan’ın güney bölgesinde bulunan, Afganistan sınırına yakın Akottak Khattak Medresesi ve Lal Medresesi’ne girerek, dünya çapında gazetecilik yapan ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından, Televizyon Dalı’nda ödüle layık görülen Ekinci, Pakistan’ın her yerini saran intihar saldırılarından kıl payı kurtulmuştu.

Kanal D’ye konuşan Kadınca Genel Yayın Yönetmeni Oya Demirtok, Duygu Asena’dan kalan mirası var gücüyle korumaya çalışırken şunları söyledi: ‘ Günümüz ve özellikle Türkiye’nin gelişen şartları, bir zamanlar ellerden düşmeyen dergilerin tek tek yayın hayatından kalkmasına sebep oluyor. Ben ve ekibim, uzun bir dönem tüm şartlara direndik. Yılda 4 özel sayı çıkardık. Türkiye’nin önemli isimlerinin bilinmeyen yönlerini, hayatlarına dair ilginç detayları, tabii ki onlarla konuşarak, KADINCA sayfalarına taşıdık. Ancak, 2014 bizim de yazılı basından dijital basına geçiş yılımız oldu. KADINCA, Türkiye’nin en eski kadın dergilerinden biri. Misyonu olan bir dergi. Bu geçişe farkındalık yaratmak için, yaptığı her röpörtajla sansasyon yaratan ama gazetecilik ilke ve etiğinden ödün vermeyen, bir dünya gazetecisi olan Ayşegül Ekinci’yi seçtik. Ayşegül Ekinci, yaptığı sayısız özel röportaja ve onlarca mesleki başarısına, ödüle rağmen duruşundan taviz vermeyen çok özel bir isim. Sağolsun, teklifimizi kırmadı. Kendisi ile çok özel bir çekim yaptık. Bu çekimde dört değişik kadın oldu. Hollywood starlarını aratmayan fiziği ve ışığıyla, KADINCA değişiminin de yüzü oldu “ .

Kaynak; Kanal D Haber

||||| 0 ! |||||

“Ayşegül Ekinci “Değişim Yüzü” oldu” için 1 cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*