BAHANE’de BU HAFTA; BAHANE’nin 16 – 22 Aralık HAFTASI PROGRAMI

ARTER’in ikinci katındaki okuma, tartışma ve çalışma mekânı “Bahane”’ bir ortak paylaşım alanı. Bahane’nin birlikte düşünmeye, tartışmaya ve üretmeye yönelik zeminler öneren programında konuşma, tartışma ve atölye çalışmaları yer alıyor. “Bahane”de ayrıca karıştırılabilecek kitaplar, keşfedilebilecek videolar, filmler ve belgeseller bulunuyor. İlkay Baliç ve İz Öztat’ın başlattıkları süreçlerle şekillenen Bahane, 12 Ocak tarihine kadar ARTER’de olacak.

18 Aralık 2013 Çarşamba, saat 11:00–13:30

Çalıntı Kelimeler – 2 (atölyenin uygulama günü)
Esen Karol

Geçtiğimiz haftaki ilk buluşmada atölyeye katılanlar İstiklal Caddesi’nde duvarlardan, tabelalardan topladıkları kelimeler üzerinde çalışmışlardı. Aynı grup 18 Aralık Çarşamba günü tekrar buluşup seçtikleri kelimeleri Bahane’ye yerleştirecek.
Kelimeler, 12 Ocak 2014’e kadar Bahane’nin zemininde kalacak.

19 Aralık 2013 Perşembe, saat 14:00–16:00

Şeylerin Hikâyesi: Nesne anlatıları yaratma üzerine bir atölye çalışması
Burcu Yançatarol Yağız

Gündelik koşuşturmanın dayattığı ritimden bir süreliğine kurtulmak için bir doğa gezintisine çıktınız. Yürüyor ve düşünüyorsunuz… Bir adım atıyorsunuz ve ayağınız bir şeye takılıyor. Toprağı ayakkabınızın ucuyla eşeliyor ve daha önce hiç görmediğiniz, şimdiye kadar görsel hafızanızda hiç yer etmemiş, yabancı bir nesneyle karşılaşıyorsunuz. Bulduğunuz bu nesne başka bir zaman diliminde kullanılmış bir ritüel nesnesi. İsmi? Bilmiyoruz. Malzemesi? Tanımlayamıyoruz. İşlevi? Emin değiliz. Nesneyle tanışın: Size ne anlatıyor?
Nesnelerin etrafında ne tür anlatılar örüyoruz? Kendi hikâyelerimiz nesne hikâyeleriyle nasıl buluşuyor? Bu atölye çalışmasında, nesnelerle kurulan ilişkiye dair yazılmış metinlerden alıntılar üzerine konuşarak (Proust, Pamuk), sanat eseri olarak üretilmiş nesnelerin hikâyelerini anlatmaya dair bir deneme yapılacak.

20 Aralık 2013 Cuma, saat 17:00–19:00

Bahane’yi Oyunlaştırma Toplantısı
Güven Çatak, Diğdem Sezen, Tonguç İbrahim Sezen

Bu toplantıda, bir pazarlama ve motivasyon yöntemi olarak “oyunlaştırma”nın, bir sanat kurumuna uygulanmasına dair senaryolar geliştirilecek. Güven Çatak, Diğdem Sezen ve Tonguç İbrahim Sezen, Bahane’yi kurgulayanlar tarafından verilmiş bir “brief”e cevaben, bir “oyunlaştırma” şirketinden gelmiş gibi, tekliflerini sunacaklar. Önerdikleri oyuncu yöntemler ve bunları desteklemek üzere gösterdikleri örnekler aracılığıyla oyunun sanat alanında bir “araç” olarak kullanımını ve sanat kurumlarının izleyiciyle muhtelif ilişkilenme biçimlerini (ziyaretçi/katılımcı/misafir/kullanıcı…) masaya yatıracaklar.

21 Aralık 2013 Cumartesi, saat 16:00–18:00

Kulağın Göze Teslimi
Dilek Winchester

Dilek Winchester, 2007–2012 yılları arasında ürettiği ve geçen sene Atina Güncel Sanat Müzesi’ndeki sergisinde biraraya getirilen dil, alfabe ve edebiyat üzerine çalışmaları hakkında konuşacak.
“Okuma ve Yazma Üzerine” (2007), “Zevallı Delikanlı” (2012), “Alfabe Anıtları Serisi” (2010–2012) ve “İsimsiz (Kendinibeğenmişcesinesankibizdenöncehiçbirşeyyokmuşcasınagillerden)” (2012) gibi özellikle alfabe reformu, alfabenin sembolik değeri, edebiyat kanonu, Ermeni harfli Türkçe ve Karamanlıca kitaplar üzerine olan çalışmaların merkezinde yer alacağı konuşmada Winchester, araştırma sürecinde yaptığı röportajlardan oluşan “Alfabe (Ermeni harfli Türkçe)” adlı videodan bir bölüm de gösterecek.

22 Aralık 2013 Pazar, saat 15:00–19:00

Türkçe için yeni bir yazı sistemi geliştirmek mümkün mü? – 1
Ali Miharbi

Türkçe için, dilin eklemeli yapısına uyacak, hece temelli başka bir yazı sistemi düşünmek mümkün mü? Bir grup insan, “harf” yerine “hece” ya da “kök” odaklı sembollere dayanan bir yazı sistemi yapmaya kalkışsa ortaya neler çıkar? Ali Miharbi, Bahane’deki atölye çalışması için Türkçe yazılmış metinler üzerinde yaptığı data analizlerinin sonucunda ortaya çıkan hece listelerini ortaya seriyor. En çok hangi heceleri kullanıyoruz? Bir sesle o sesin sembolü arasında nasıl bağlantılar kuruyoruz? Birtakım ses parçaları için yeni işaretler icat etmeyi deneyecek bu topluluk içinde beraber çalışmanın kuralları nasıl belirlenecek? Bu daveti okuyup atölyeye katılmayı seçen bir grup insan yeni bir yazı sistemi oluşturmaya yönelik bir denemeye girişecek. Atölyenin ikinci buluşması 29 Aralık Pazar günü gerçekleşecek.

Bahane’de Okumalık şeyler
Bahane’de istediğiniz zaman gelip okuyabileceğiniz 150 kadar kitap ve yazı var. İlkay Baliç ve İz Öztat’ın ARTER’in diğer katlarında yer alan sergilerin içerik ve yöntemlerinin çağrışımları etrafında derledikleri bu kitaplıkta, programa dahil olan kişilerle sergileri devam etmekte olan sanatçıların önerileri ve atölye çalışmalarında ele alınacak metinler de var.
Bahane’deki bütün kitaplar, arzu edenlerin Bahane’nin diledikleri bir köşesindeki bir koltuğunun kenarına çekip okuyabilmeleri için, tekerlekli raflar üzerine yerleştirildi.

Bahane’de Seyirlik şeyler
Bahane’nin üç gösterim istasyonundan birinde ekranın karşısına geçip seçerek izlenebilecek sanatçı videoları, kısa ve uzun metrajlı film ve belgeseller, rastlantısallık/oyun, performans/oyunculuk/katılım/ortak üretim, miras/otobiyografi/mit kavramları etrafında biraraya getirildi.

ARTER’de ikinci kata yerleşen Bahane, 12 Ocak 2014 Pazar akşamına kadar açık kalacak.
Ayrıntılı bilgi için: www.arter.org.tr/bahane
www.twitter.com/bahanearter
www.facebook.com/bahanearter

Tüm etkinlikler Türkçedir. Etkinlikler sırasında yürütücülerin onayıyla yapılan ses kayıtları, copyleft özelliği olan bir lisans ile internetten erişilebilir kılınmaktadır.

ARTER’in ve Bahane’nin açık olduğu gün ve saatler:
Salı–Perşembe 11:00–19:00
Cuma, Cumartesi ve Pazar 12:00–20:00
Mekân Pazartesi günleri kapalı.

ARTER sergilerine ve Bahane’ye giriş ücretsizdir.
ARTER – sanat için alan
İstiklal Caddesi No: 211, Beyoğlu
www.arter.org.tr

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*