BAHANE’de BU HAFTA

ister tek başına, ister beraberce keşfetmek, çalışmak ve takılmak için
15 Kasım 2013 – 12 Ocak 2014

ARTER’in ikinci katındaki okuma, tartışma ve çalışma alanı “Bahane” ARTER’deki üç kişisel sergiyle eşzamanlı olarak iki ay boyunca devam edecek. Bahane’nin birlikte düşünmeye, tartışmaya ve üretmeye yönelik zeminler öneren programında konuşma, tartışma ve atölye çalışmaları yer alıyor.

“Bahane” de ayrıca karıştırılabilecek kitaplar, keşfedilebilecek videolar, filmler ve belgeseller yer alıyor. İlkay Baliç ve İz Öztat’ın başlattıkları süreçlerle şekillenen Bahane, 12 Ocak tarihine kadar ARTER’de olacak.

Bahane’nin ikinci hafta programı, ses, müzik, dinleme, doğaçlama, fikri mülkiyet ve türetme etrafında buluşma ve çalışmalar içeriyor.

Selen Gülün, 27 Kasım Çarşamba, 29 Kasım Cuma ve 1 Aralık Pazar günü yapacağı, birbirini farklı şekillerde bütünleyen ve ilişkili olarak planlanmış üç buluşmada müzikte ses, sessizlik, hafıza, önceden belirleme ve doğaçlama arasındaki ilişkileri birlikte dinleyerek, tartışarak ve icra ederek araştırmayı öneriyor.

27 Kasım Çarşamba, saat 17:00–19:00

Yeni Müzik Korkusu
Selen Gülün

“Ses, Dinleme ve Doğaçlama” başlıklı bu dizinin ilk buluşmasında Selen Gülün, dinleme alışkanlıklarımızı ve edinmiş olduğumuz bu alışkanlıkların bir sanat eserine veya bir müzik parçasına yaklaşırken nasıl devreye girdiğini araştırıyor. Çağdaş müzik literatüründen seçtiği örnekler aracılığıyla, deneyimlediğimiz bir çağdaş sanat veya müzik eseriyle kurduğumuz ilişkiyi tartışmaya açıyor.

29 Kasım Cuma, saat 17:00–19:00

John Cage – Sessizlik
Selen Gülün & Seda Ergül

Selen Gülün ve Seda Ergül, sanatçı ve besteci John Cage’in Silence [Sessizlik] adlı kitabını masaya yatırıyorlar. Dönemin müziklerinden örneklerin de dinleneceği bu çalışma, müzikte hafıza ve yeniden yapılandırma, klasik akustik aletlerin deformasyonu, şans öğesi, dinleme alışkanlıkları, grafik notasyon gibi konular üzerine düşünmeye davet ediyor ve besteci-icracı-dinleyici ilişkisindeki rolleri, geçmişten gelen alışkanlıkları yeniden gözden geçirmeyi öneriyor.

30 Kasım Cumartesi, saat 13:30–16:30

Kültürel Üretim ve Mülkiyet – 2
Türker Armaner, Koray Löker, Zeyno Pekünlü, Avniye Tansuğ

Dijital çağda düşünce ve sanat eserlerinin mülkiyeti üzerine düşünenleri, Bahane’de “mülkiyet” kavramının tarihsel evrimini, fikri mülkiyetin mevcut hukuki düzenlemesini, başka düzenleme olasılıklarını ve özgür kültürün politikasını tartışmaya davet ediyoruz. Eğer bu ve benzeri konular ilginizi çekiyorsa tartışmaya katılabilir ve kendi sunumlarınızı yapmak için Bahane’de oluşan gruba dahil olabilirsiniz. Yapılacak sunum, tartışma ve katkılar, daha sonra bir yayına dönüştürülecek; bu yayının nasıl şekilleneceğine de beraberce karar verilecek.

30 Kasım Cumartesi, saat 16:00–18:00

Türetmenin Hazzı – 3
Burak Delier

Türetmenin Hazzı, sanatsal ve finansal “türevlerin” mantığını pratik aracılığıyla araştıran bir atölye çalışması olarak tasarlandı. Çalışma üç buluşmadan oluşuyor. Bahane’nin ilk hafta sonunda gerçekleştirilen ilk iki buluşmanın birincisinde finans uzmanı Dağhan Gökçe finansal türevlerin mantığından bahsederken, ikinci buluşma sanatsal “türevlere” odaklandı ve ARTER’de devam etmekte olan sergilerdeki en yakın örneklerden ve sanat tarihindeki türetilmiş yapıtlardan hareketle finansal ve sanatsal türev analojisinin sınırları araştırıldı. Bu iki buluşmanın ses kayıtları Bahane’nin web sitesinden takip edilebilir. 30 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek üçüncü buluşmada ise türetmenin mantığı, çalışmaya dahil olanların önerileri üzerinden ortaya koyulacak ve tartışılacak.

* Tartışılacak metinlerin listesi Bahane web sitesinden takip edilebilir. Listedeki metinleri istediğiniz zaman gelip Bahane’de okuyabilirsiniz.

1 ARALIK PAZAR GÜNÜ ÇALGINIZI ALIN BAHANE’YE GELİN

* Bu çalışmaya katılmak için müzisyen olmak veya nota bilmek şart değil, hatta getirdiğiniz aleti çalmayı bilmeniz dahi gerekmiyor.

1 Aralık Pazar, saat 17:00–19:00

Çalgını al da gel
Selen Gülün

Selen Gülün’ün dinleme alışkanlıklarını sorgulayarak ve John Cage’in eserlerini inceleyerek başlattığı tartışma, bu buluşmada pratiğe taşınıyor. Dinleyicinin, aynı zamanda hem icracı hem de besteci olabildiğini hep birlikte deneyimlemek ve grafik notasyona dayalı bir besteyi yorumlamak için çalgılarınızı alıp Bahane’ye gelin.

BAHANE’de ÇOCUKLARA DA YER VAR

1 Aralık Pazar, saat 14:00–16:00

Çocuklarla Resim ve Müzik Atölyesi
Çizgi Çocuk Atölyesi & Yeşim’in Müzik Odası

Yeşim Tezgören, Yasemin Erdin ve Zeynep Cin, 7–12 yaş arası çocuklarla resmin ve müziğin sunduğu ifade imkânları üzerine bir çalışma yapıyorlar. Bu çalışmada çocuklar, günlük hayatlarında kolaylıkla ulaşabilecekleri ve ses üretebilecekleri malzemeleri kullanarak kendi müzik dillerini keşfedip resimle ifade etmeye davet ediliyorlar. İşitsel ve görsel algı arasında ne tür ilişkilerin mümkün olduğu, bu iki algının birbirini nasıl bütünlediği sorularından hareket eden çalışma sırasında çocuklar, resmi ve müziği kendilerini serbestçe ifade etme araçları olarak kullanacaklar.

* Katılımcı sayısı 12 ile sınırlıdır. Katılmak isteyenlerin bahane@arter.org.tr adresine e-posta göndererek kayıt yaptırmaları gereklidir.

Okumalık şeyler
Bahane’de istediğiniz zaman gelip okuyabileceğiniz 150 kadar kitap ve yazı var. İlkay Baliç ve İz Öztat’ın ARTER’in diğer katlarında yer alan sergilerin içerik ve yöntemlerinin çağrışımları etrafında derledikleri bu kitaplıkta, programa dahil olan kişilerle sergileri devam etmekte olan sanatçıların önerileri ve atölye çalışmalarında ele alınacak metinler de var.
Bahane’deki bütün kitaplar, arzu edenlerin Bahane’nin diledikleri bir köşesindeki bir koltuğunun kenarına çekip okuyabilmeleri için, tekerlekli raflar üzerine yerleştirildi.

Seyirlik şeyler
Bahane’nin üç gösterim istasyonundan birinde ekranın karşısına geçip seçerek izlenebilecek sanatçı videoları, kısa ve uzun metrajlı film ve belgeseller, rastlantısallık/oyun, performans/oyunculuk/katılım/ortak üretim, miras/otobiyografi/mit kavramları etrafında biraraya getirildi.

ARTER’de ikinci kata yerleşen Bahane, 12 Ocak 2014 Pazar akşamına kadar açık kalacak.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*