Biaugust’un tasarımcıları ile keyifli bir röportaj yaptık

Tayvanlı çok yönlü tasarım ofisi Biaugust‘un sahipleri ve tasarımcıları olan Owen Chuang ve Cloud Lu ile tasarımları ve fikirleriüzerine keyifli bir röportaj yaptık.

 Biaugust, kurulduğu günden bu yana çeşitli ulusal ve uluslar arası ödüle layık görülmüş ve dünyanın çeşitli yerlerindeki sergilerde yer almış. Biugust, zaman içerisinde tasarımın farklı kollarına yayılarak, kumaş, ev dekorasyonu, iç mekân tasarımları, endüstriyel tasarım, sanat ve grafik tasarım gibi çeşitli dallarda daürünler yarattı…

AOL:  ‘Tasarım’ı nasıl tanımlıyorsunuz? Tayvan tasarımı ve siz, tasarım dünyasının neresindesiniz?

Biaugust: Bizim fikrimize göre tasarım, hissedebileceğiniz veya kullanabileceğiniz her şeydir. Bir çividen arabaya, bir kağıt mendilden binaya; aklınıza gelen her nesne “tasarım”ın özünü kapsar. Tayvan bir ada ülkesi olmasından kaynaklanan üç avantajımız var: “çeşitlilik”, “açık fikirlilik” ve “birleşim”. Yakın geçmişte, Tayvan tasarımı yalnızca kalite olarak değil, miktar olarak da büyüdü. Hangi tasarım alanında olursa olsun, Tayvan tasarımını geleneksel ve modernin, yerel ve küresel kültürün birleşimini temsil edebilecek, doğal bir şekilde yapmaya çalışıyoruz.

AOL:  ‘Biçim’ ve ‘işlev’in sürekli birlikte olması gerektiğine katılıyor musunuz, yoksa sizce bu sadece bir seçim mi?

Biaugust: Tasarım düşüncemiz bakımından, ikimiz de ‘biçim’ ve ‘işlev’in aynı anda var olması gerektiğini düşünüyoruz. Tek sorun ikisi arasındaki oran.

AOL: Tasarımlarınızda çeşitli temalar kullandığınızı görüyoruz. Tasarım temalarınızı nasıl seçiyorsunuz? Ne tasarlayacağınıza karar verirken; genel olarak müşteri bazlı mı yoksa stüdyo bazlı mı çalışıyorsunuz?

Biaugust: Tasarımlarımızda gerçekten de bazı temalar veya kavramlar var ve bunlar bizim yaşam hakkındaki hislerimizden veya öğrendiklerimizden doğuyor. Bunlar, mesela bir kitap, önünden geçtiğimiz bir köşe veya arkadaşlarla bir sohbet olabilir. Tasarımın tipini veya tasarımda istenenleri belirledikten sonra, fikirlerimizi işlerimize uyguluyoruz. Normal olarak müşteri tarafı ve stüdyo tarafı arasında bir denge buluyoruz. İşlerimizin yalnızca müşteriyi tatmin etmesine değil, aynı zamanda bizim orijinal yaratım fikirlerimizi de karşılamasına çalışıyoruz.

AOL: Koleksiyonunuzda markalar tarafından üretilen ve satılan (veya üretim aşamasında olan) tasarımlarınızdan bir kaçını sayar mısınız?

Biaugust: Animal Chair (Hayvan Sandalyesi), Love & Peace Collection (Aşk ve Barış Koleksiyonu), A Little Round-Round Land (Küçük, Yusyuvarlak Yer), A Flower (Çiçek), The Nonlife Zoo (Yaşamsızlar Bahçesi).

AOL: Biaugust dışında kişisel projeleriniz veya ortak çalışmalarınız var mı?

Biaugust: Evet, escent (Tayvan), Starbucks (Tayvan), Tales, Toast, Taipei Fine Arts Museum (Taipei Güzel Sanatlar Müzesi) gibi ticari markalarla ortak çalışmalarımız var.

Aynı zamanda Hermes (Tayvan), ELLE (Tayvan), escents (Tayvan), Trendy Interior Design, Taishin Bank, Fubon Art gibi kuruluş ve vakıflar için özgün enstelasyonlar da yaptık.

AOL: Sizi – ve bizi – gelecekte ne tür Biaugust projeleri bekliyor?

Biaugust: Şu anda bir yemek sandalyesi ve sofra takımı seti tasarlıyoruz, ayrıca, aynı zamanda, yeni bir ürün koleksiyonu hazırlıyoruz. Sonra, 2013 yılında bir mekan tasarımı da planlıyoruz.

Biaugust için ilginç olan her şeyi denemeyi, her şeye dokunmayı çok seviyoruz.

“A little Round-Round Land” kahve fincanı:

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*