BIG San Francısco’daki MID- MARKET’TA Harikalar Yaratıyor

BIG; San Francisco’nun merkezinde, Mid-Market( Orta Ölçekli Piyasa)da, 446,000 sqf (42,000 metrekare)lik perakende satış alanı, sanat alanı ve tiyatroları kapsayan çok amaçlı kalkınma platformuyla 950-974 Piyasası kazananı seçildi.

Francisco merkezli gayrimenkul geliştirme şirketi Group I, yeni bir Orta Ölçekli Sanat Alanı yaratmak için San Francisco ile yakın bir çalışma sürdürüyor ve BIG’i uluslararsı tasarım firmaları OMA ve Snøhetta’nın üzerinde tutarak seçti. 950-974, BIG’in ilk körfez projesi.

950-974_ART-ATRIUM_BY-BIG

Group I ‘ın başkanı Joy Ou, “BIG’I tasarım ortağı olarak seçmek, hem fiziksel hem de kavramsal bağlamda 950-974’e getirmeye çalıştığımız yenilik ve yaratıcılığın seviyesini ortaya koyuyor” diyor. “Group I ve ekibi şu soruya yanıt aramak peşinde: Kentsel tasarım, teknoloji, sanat ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar ile toplum alanı arasındaki uçuruma nasıl bir köprü oluşturabilirsiniz? 950 -974 bu sorunun tek yanıtı değil ancak bu fiziksel ve felsefi çıkarların kesişmesinde yer alıyor ve kimbilir bu önemli sorunun bir yanıtı olabilir.

Pazar ve Türk Sokaklarına bakan düzensiz üçgen şeklindeki arazi şu anda boş veya az kullanılan binalara ev sahipliği yapıyor. Proje, otel, konut ve kültürel programlar arasında bir sinerji olarak tasarlandı. Kendi bünyesinde cömert bir kamusal alan oluşturan iki kentsel alandaki otel ve konutlar, böylece güneş ışığından en üst düzeyde yararlanmakta ve arazinin kullanıcılarına ortak bir lobi oluşturmakta. İki kentsel alanın temelindeki boşluklar; birisi tiyatrolar, diğeri otel konukları için olmak üzere iki kapalı oda oluşturmakta. Bina, hem Pazar hem de Türk sokaklarına açılarakbirden fazla girişe olanak sağlayan güçlü bircephe ve cadde varlığına sahip.

950-974_MODEL-SHOT_BY-BIG

Ou şunu da ekliyor: “Biz BIG’in proje alanına eğlenceli ve yenilikçi yaklaşımından etkilendik. Onlar bizim sıra dışı ve canlı olduğu kadar işlevsel ve simgesel bir bina yapmak istediğimizi anlıyorlar.”

Bjarke Ingels commented: “This is will be our first project on the West Coast and having traveled extensively to the Bay Area since moving to New York I am happy that we now get a chance to help develop such a significant site on Market Street. It is an unusual combination of a prime location with a landmark presence with a great potential for social and urban transformation”.
Bjarke Ingels şöyle yorumluyor: “ Bu bizim ilk West Coast (Batı Kıyısı) projemiz ve New York’a kapsamlı seyahatimden bu yana Market Street’teki böylesi önemli bir alandaki gelişime katkıda bulunma şansını yakaladığım için mutluyum. Sosyal ve kentsel dönüşüm için büyük bir potansiyeli olan bir dönüm noktasının sıradışı bir birleşimidir.”

950-974, BIG’in kamusal alanı arazinin ekonomik ve toplumsal faydalarını üst düzeye çıkaran ticari programlara entegre edişinin neşeli deneyimini izliyor. BIG 2010 yılında New York’ta ofisini açtıktan sonra Douglas Durst onları West 57th Konutlarını tasarlamaya davet etti. 950-974 Market gibi West 57th de içinde bulunduğu semtin dönüşmesini ayarlayan karma kullanımlı bir proje. Onların ikinci Kuzey Amerika projesi ise Vencouver Westbank Deveolpment’daki Beach & Howe Tower.

Ou bir başka açıklama yapıyor: “ Biz, BIG’in enerjik yaklaşımı, olağanüstü tasarım yeteneği ve toplumsal bilincinin San Francisco’nun gelişmekte olan sanat topluluğuna uluslararası bir farkındalık ve şehrin yalnızca fiziki yapısına değil aynı zamanda duygularına ve mantığına da yeni bir açı getireceğine inanıyoruz. Bu amaçla proje ekibi önümüzdeki aylarda toplu sosyal yardım ve işbirliği başlatan adımlar atacak. Projenin internet adresi www.950-974 Market.com, komşularına ve digger paydaşlarına, projenin felsefesi ve yaklaşımına dair bir bakış sunuyor.

BIG Hakkında
BIG- Bjarke Ingels Group, mimari, şehircilik, araştırma ve geliştirme alanlarında mimarların, tasarımcıların, müteahhitlerin ve fikir üretenlerin uluslararası ortaklığına öncülük ediyor. BIG, New York ve Kopenhag’daki ofisleri iel Bjarke Ingels, Andreas Klok Pedersen, Finn Nørkjær, David Zahle, Jakob Lange, Thomas Christoffersen ve yönetim ortakları Sheela Maini Søgaard and Kai-Uwe Bergmann’dan oluşan sekiz ortak tarafından yönetiliyor. BIG’in yaptığı tüm çalışmalar www.big.dk.  adresinde.
Group I Hakkında
Group I, San Francisco merkezli, Kuzey Amerika’da karma gelirli konutlar ve karma kullanımlı özellikteki yerlerin yüksek kalitedeki konumu ve oluşturulmasına adanmış tam teşekküllü bir gayrimenkul geliştirme şirketidir. Şirketin tarihi Warfield Building gibi San Francisco’daki butik şehir binalarının yapımına dair uzun bir geçmişi var.

BIG Ekibi:
Kreatif Direktör: Bjarke Ingels, Ortaklık Sorumlusu: Thomas Christoffersen Proje Tasarımcısı: Doug Stechschulte Proje Yöneticisi: Brian Rome Proje Ekibi: Blake Smith, Pauline Lavie, Yi Fu Sun, Wesley Chiang, David Spittler, Terrence Chew, Ho Kyung Lee

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*