Bir Eğitimci ve Tiyatrocu Olarak Mehmet Güleryüz

İstanbul Modern’de “Ressam ve Resim: Mehmet Güleryüz Retrospektifi” kapsamında düzenlenen söyleşi dizisinin ikincisinde Mehmet Güleryüz’ün eğitimci kimliği ele alınıyor. 30 Nisan Perşembe saat 18.30’da başlayacak “Bir Sanat Eğitmeni Olarak Ressam” başlıklı söyleşiye Mehmet Güleryüz, sanat eleştirmeni Ahu Antmen ve sanatçı Ahmet Doğu İpek katılacak.

Söyleşi dizisi, 28 Mayıs Perşembe saat 18.30’da sanatçının disiplinlerarası yaklaşımının temel noktalarından tiyatro ile görsel sanatlar arasındaki ilişkiyi ele alan “Mehmet Güleryüz’ün İzinde Resim ve Tiyatro” başlıklı söyleşiyle tamamlanacak. Bu son etkinliğin konuşmacıları ise Mehmet Güleryüz, Müge Gürman, Seçkin Selvi ve Üstün Akmen.

14 Mayıs Perşembe günü, yine saat 18.30’da ise Mehmet Güleryüz müzede sanatseverlerle bir araya gelerek sohbet edecek ve kitaplarını imzalayacak.

Bir Sanat Eğitmeni Olarak Ressam
30 Nisan Perşembe, 18.30

“Ressam ve Resim” retrospektifi kapsamında düzenlenen söyleşi dizisinin ikinci etkinliğinde, Mehmet Güleryüz’ün eğitimci kimliği ele alınıyor.

Sanat eğitmenliğinde de disiplinlerarası ve deneysel bir yaklaşımı benimseyen  Güleryüz, söyleşide ressamın eğitimci kimliğini sorgularken, resim yapmakla bir tecrübenin aktarımı arasındaki düşünsel ve fiziksel ortak paydaları sanat eleştirmeni Ahu Antmen ve sanatçı Ahmet Doğu İpek ile tartışıyor. Adını taşıyan atölyesinin yanında pek çok köklü kurumda da eğitmenlik yapan Güleryüz, konuklarla birlikte İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenci olduğu dönemden, 1985-2000 yıllarında eğitim verdiği Bilsak Atölyesi’ne; somut örneklerle Türkiye’de sanat eğitiminin gelişimi ve alternatif sanat eğitimiyle ilgili söyleşiyor.

Ressam ve Kitapları: Mehmet Güleryüz İmza Günü
14 Mayıs, Perşembe, 18.30

“Ressam ve Resim” retrospektifi kapsamında Mehmet Güleryüz ile bir imza günü düzenleniyor. Mehmet Güleryüz, sergi girişindeki biyografi alanında sanatseverlerle bir araya gelerek sohbet edecek; sanatına ve yapıtlarına ışık tutan “Ressam ve Resim” sergi kataloğunu, İş Bankası Yayınları tarafından yeniden basılan “Güldüğüme Bakma” ve “Resmigeçit”  kitaplarını imzalayacak.

Mehmet Güleryüz’ün İzinde Resim ve Tiyatro
28 Mayıs Perşembe, 18.30

“Ressam ve Resim” retrospektifi kapsamında düzenlenen söyleşi dizisi, Mehmet Güleryüz’ün disiplinlerarası yaklaşımının temel noktalarından tiyatro ile görsel sanatlar arasındaki ilişkiyi ele alan Mehmet Güleryüz, Müge Gürman, Seçkin Selvi ve Üstün Akmen’in katılacakları etkinlikle tamamlanıyor. Söyleşi, Mehmet Güleryüz’ün 1960’lı yıllarda oyunculuk kariyerine profesyonel olarak başladığı Arena Tiyatro Topluluğu’ndan günümüze uzanan süreçte, hem Türkiye’de hem de uluslararası sahnede tiyatro alanında gerçekleşen dönüşümlere ışık tutuyor. Tiyatro ve resim arasındaki benzerlik ve farklılıkların konuşulacağı söyleşide oyunculuk ve farklı disiplinler arasındaki ilişki de değerlendirilecek.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*