“BİTMEYEN ÖYKÜ” Gürbüz Doğan Ekşioğlu’ndan Yeni Bir Sergi

ONUN ASIL AMACIÇİZGİ YOLUYLA BİR ŞEY SÖYLEMEK…

Son günlerde sessizçığlıklarla ağladık. Acılarüstüste geldi. Dünyadaölüm her an vardı, ama içinde olmak, içerden olmak acıyı kat kat hissettiriyordu. Uluslararası platformda birçoködül sahibi olan karikatür ve grafik sanatçısıGürbüz Doğan Ekşioğlu’nun 16 Mart’ta açılacak sergisi deÖykü Kuran’a ithaf edilmiş. Ekşioğlu’nun manevi kızının, adıyla katılacağı sergi“BİTMEYENÖYKÜ” Galeri Işık’ta sanatseverlerle buluşacak.

1954 yılında Mesudiye’de doğan sanatçı, 1977 yılından beri karikatürçalışmaları yapıyor. Türkiye’de ve yurtdışında pekçok karma sergi ve kişisel sergileri gerçekleşmiştir.

11 Eylül 2001 saldırılarının yıldönümü baskısında New Yorker kapağında yayınlanan karikatürü ile hafızalarda yer edereközel bir başarı kazandı.

Gürbüz Doğan EkşioğluÇalışmaları sizi gülümsetiyor, peşinden sürükletiyor ve aklınızdançıkmıyor, düşündürtüyor. Kaçışan fareleriçizdiği kedi resmi, buluta tüneyen kuş, ağaca tüneyen deniz parçasıyla balığı, kesilmiş ağaçta kuyruğu filizler veren kedi, deniz feneri kedi, kuyruğunu bir halat gibi kendine minder yapan kedi…

Gürbüz Doğan Ekşioğlu ile gerçekleştirdiğim söyleşi, sanatçının karikatüre başladığı günden, bugünenin kısa birözeti;

Y.S. Karikatür merakı nereden geliyor, biraz bize bahseder misiniz?

G.D.E. Babam (Şevket Eksioğlu ) mizahi seven, şakacı bir adamdı ve şiir yazardı. Evimize gelen Milliyet Gazetesinde Turhan Selçuk’ un Abdülcanbazçizgi romanı, Cumhuriyet Gazetesinde Ali Ulvi Ersoy’ unçok zeki ve felsefi karikatürleri ilgimiçekiyordu. Asıl amacım ressam olmaktı. Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (MarmaraÜniv. Güzel Sanatlar Fakültesi) Grafik Tasarım Bölümündeki eğitimim sürecinde ise illüstrasyon, resim, karikatür ilişkisiüzerine gördüğümörnekler benimçizgi anlayışımı belirledi.

Y.S.ABD’ninönde gelen magazinleri arasında yer alan New Yorker dergisinin sıkça başvurduğu birçizersiniz.Çalıştığınız başka dergiler var mı?

G.D.E. New Yorker dışında Amerika’da The Atlanticmountly, Forbes, New York Times Book Review gibi dergilerde işlerim yayınlandı. Türkiye’de Hürriyet Gösteri Dergisine 9 yıl boyunca her ay illüstrasyon yaptım. Milliyet Sanat, bir ekonomi dergisi olan Görüş, Media Cat, Milliyet Kitap gibiçok sayıda dergilerleçalıştım.

Y.S.Çalışmalarınızda Rene Magritte etkilerini görüyoruz. Böyle bir etkilenme ve beğeni olduğunu düşünüyor musunuz?

G.D.E. Rene Magritte sürrealizm akımında biçimi bozmadan resimler yapmıştır. Bulduğuçözümler Grafik tasarım alanındaçok kullanılmaktadır. Grafik tasarım içinde bir formül gibidir. Dolayısıyla beni deçok etkilemiştir ama onun dışında Soul Steinberg, Andra Francoise, Sempe Folon, Cordon, Brad Holland gibiçok sayıdaçizer etkilemiştir, ayrıca resim sanatında başta Van Gogh olmaküzere pekçok ressamdan etkilenmişimdir.

Y.S.Türkiye’de illüstrasyon ne seviyede ve sizceümit vaat eden gençler var mı?

G.D.E. Türkiye’deçok sayıda genç kuşaktanüstün yetenekte gençler var. Bora Başkan, Cem Dinlenmiş, Erkin Gorey bunlardan birkaçı. Mücadele ediyorlar, gelecekte uluslararası alandaürünler vermelerini bekliyorum.

Y.S.Sizin bu büyük başarınızın sırrı nedir?

G.D.E. Başarının nedeni sevmek veçalışmak birlikteliğinin sürekli olmasıdır.

Y.S.İllüstrasyonlarınızdaçevre, doğa gib birçok konu ve kişilerle ilgili mesajlar veriyorsunuz. Tabi kedileri de unutmamak lazım. Kedilere bu ilgi nereden geliyor?

G.D.E. 1991 yılına kadar bir adet kedi resmi yapmıştım. New Yorker dergisi kedili kapağımı yayınlayınca ilgim ve konsantrasyonum arttı ve bu alanda taleplerüretimimiçoğalttı. Ayrıca, 14 yaşında Nazlı adındaki kedimizi deçok seviyoruz.

Y.S.Bize bu sergiden ve BitmeyenÖykü’nüzden bahseder misiniz biraz…

G.D.E. BitmeyenÖykü’den bahsetmek bu günlerdeçok zor, acısıçok taze. 17 yasında kendiöz evladım kadar sevdiğim, baldızım Demet’ in 1.5 yaşından beri tek başına büyüttüğü, tekçocuğuÖykü’nün 15 günönce beklenmedik vefatıyla sergimin adını ”BitmeyenÖykü” koymak istedim.Öykü, ruhuyla ve fiziğiyleçok güzel, güler yüzlü, anlayışlı, akıllı, kitap kurdu, şiir yazmayı seven, bu yaşında felsefeyi keşfeden,çok güzel resim yapan, derslerindeçok başarılı bir kızdı.Öykü yaşasaydı sergime gelecekti, şimdi adı ile sergide var.

Ekşioğlu’nunçalışmalarının hemen hemençoğu afiş, duvar kağıdı gibiçeşitli şekillerde basılıyor. 2008 yılında Anadolu Hayat Emeklilik, metro vagonlarının giydirilmesi projesinde Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun 12 eserini kullanmıştı.Özel olarak tasarlanan kadınaözgüçizgilerden oluşan eserler dört metro vagonuna giydirilerek yolculara görsel bir ziyafet sunulmuştu. Buçalışmalar ile tablolarının farkını bir söyleşisinde şöyle açıklıyor;

“Van Gogh’un sonbaharı anlatan resmini güzle gelen bir alerji için tasarlanan bir ilaç kutusununüzerine koyarsanız ilüstrasyon olur. Aynı tabloyu müzede sergilerseniz resim olur. Benim bazı işlerim de böyle. Bir de disiplinler birbirinin içine girdi artık. Asıl amacımçizgi yoluyla bir şey söylemek. Diğer insanlarında hissedip farkında olamadıklarını ve benim de hissettiklerimiçiziyorum, bunu paylaşınca daha mutlu oluyorum.”

Gürbüz Doğan Ekşioğlu2nun son sergisinde yer alançalışmalardan bazıları;

BiTMEYEN-oYKu-Gurbuz-Dogan-Eksioglundan-Yeni-Bir-Sergi-16

Görünüşe Aldanma 60*70 cm.

BiTMEYEN-oYKu-Gurbuz-Dogan-Eksioglundan-Yeni-Bir-Sergi-17

Gözyaşları kurusun, 2010 97*97 cm.

BiTMEYEN-oYKu-Gurbuz-Dogan-Eksioglundan-Yeni-Bir-Sergi-18

Ormanda gezinen bulutlar, 2010 97*97cm.
Bu kaçırılmayacak sergiyi yakından görmek için 09 Nisan‘a kadar vaktiniz var.

Keyifli ve duygulu seyirler…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*