Broo-ver: Bir çeşit elektrikli süpürge

Ben Fursdon tarafından tasarlanan Broo-ver, daha az plastik kullanan, daha az parçadan oluşan, daha sorunsuz yeni nesil bir elektrikli süpürge.

Elektrikli süpürgeler her evde bulunan, sık kullanılan, hatta sıklıkla da verimsiz bir şekilde kullanılıpçöpe atılan cihazlar. Karmaşık kurulumları veçok sayıdaki parçaları yüzünden pekçok elektrikli süpürge, aslında tamir edilebilecekkençöpe atılır. Broo-ver ise, kullanıcısının elektrikli süpürgeüzerindeki kontrolünü arttırmaküzere tasarlanmış. Mümkün olduğunca az sayıda parçaya indirgenen Broo-ver’in bakımı oldukça kolay, kullanımını ve nasıl işlediğini anlamak daha rahat veürün kullanımömrü daha uzun.

Broo-ver’in ana konsepti yerel birçöp toplama alanı gezisin esnasında ortayaçıktı. Tasarımcı Ben Fursdonçöpe atılmış yığınla elektrikli süpürgeyi gördükten ve bunların her 10 tanesinin 8’inin aslında basit bir şekilde tamir edilebileceğiniöğrendikten sonra basit ve minimal parçalara sahip bir elektrikli süpürge tasarlamaya karar vermiş. Bu süreçte modern ve eski pekçok elektrikli süpürgeyi sökmüş, İngiltere’nin tek elektrikli süpürge müzesinin sahibi James Brown ile vakit geçirmiş ve elektrikli süpürge hakkında bilinmesi gereken her şeyiöğrenmiş. Farklı kullanıcılarda denenen pekçok modelden sonra Broo-ver son haline getirilerek parçalarıüretilmiş.Ürünün son hali zarif bir şekilde basit ve kullanıcınınürünün nasılçalıştığını daha iyi anlayabildiği, kullanıcı odaklı bir elektrikli süpürgesi.

Tasarımcı şöyle söylüyor:

“Bu elektrikli süpürge fikrinin tüm konsepti birçöp toplama alanında ortayaçıktı. Bu gezidenönce de toplum olarak ne kadarçok ev cihazınıçöpe attığımızın da farkındaydım. Elektrikli süpürgeleri neden bu kadar kolayçöpe atıyor olduğumuzu araştırdım veçoğu kişinin bu soruya ‘çünkü bozuldular’ şeklinde cevap verdiğini gördüm. Araştırmaya, insanlara sorular sormaya devam ettikten ve ‘bozulmuş’ olduğu içinçöpe atılmış yaklaşık 20 adet elektrikli süpürgeyi parçalarına ayırdıktan sonra şunu fark ettim ki aslında cihazlar bozulmamış, yalnızca bakımları doğru yapılmamıştı ve değişmesi, temizlenmesi veya bakımının yapılması gereken parçalara ulaşmakçok da kolay değildi.

Tasarım süreciürünü olabilecek en basit haline getirmeyeçalışmakla başladı. Altı veüstüne birer delik açılmış, kapağına filtre yerleştirilmiş bir Tupperware plastik kabı eski bir elektrikli süpürgedençıkardığım bir motora bağlayarak ve bu parçaları bir süpürgeye iliştirerek bir prototip hazırladım.

Birkaç elektroşoktan ve motorun kablolarının değiştirilmesinden sonra sistemçalıştı. Sonrasında prototipi birkaç günlüğüneüniversitede bıraktım, ve döndüğümde insanların tasarımımdan bahsettiğini ve konsepti harika bulduklarınıöğrendim. Yalnızca bir süpürgenin bile fikrinçalışıyor olduğunu gösterdiğini fark edince bu doğrultuda devam etmem gerektiğini anladım.

Başka modeller de yaptıktan ve ergonomi gibi konuları da gözönünde bulundurduktan sonra tasarımı fotoğraflarda gördüğünüz son durumuna getirdim.

* İmajlarBen Furdson ‘ın izniyle yayınlanmaktadır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*