Bu Blog’da Nelerden Konuşacağız?

Bugün 7 Ekim Perşembe, yeni ayın başlangıcı ve aynı zamanda bloğumuzun ilk günü. Bence, ilk yazımızın yeni aya denk gelmesiçok güzel bir tesadüf oldu. Yeni ayın, yeniliklere, güzelliklere vesile olması dileğiyle, bu Blog’da bahsedeceklerimize değinmek istiyorum…

Bu-Blogda-Nelerden-Konusacagiz-2

“Architecture Of Life”, yaratıcılıktan, tasarımdan, mimarlıktan, sanattan, yaşamdan, ilham aldıklarımızdan, kısacası, bizi heyecanlandıran her şeyden konuşuyor olacak.
Yeri gelecek, henüz keşfettiğimiz küçük bir tasarım atölyesinden bahsedeceğiz, yeri gelecek, keyifle yenilen bir yemekten, gezdiğimiz bir sergiden, ya da HüseyinÇağlayan’ın masa elbisesinden… Hayal ettiği veya ilham aldığı herhangi bir objeyi kıyafet olarak tasarlaması HüseyinÇağlayan’ı farklı kılıyor şüphesiz.
Bir moda bloğu ya da yemek bloğu olmayacağız ama hayata farklı gözlüklerle baktığımızda gördüklerimizi paylaşacağız.

Dünyada olup biteni takip etmeyeçalışırken, elimizden geldiğince de, Türk tasarımcılara yer vermeyeçalışacağız. Bugün Philippe Starck‘ ın kim olduğunu pekçoğumuz biliyoruz. Mimarlığının yanı sıra, sandalyeden, limon sıkacağına pekçokürünüyle evlerimize girmiş durumda. Ama acaba, kendi tasarımcılarımızı yeterince tanıyor muyuz? Biz dünyanın neresindeyiz?!

Bu-Blogda-Nelerden-Konusacagiz-3

Philippe Starck Ghost Chair

Bu-Blogda-Nelerden-Konusacagiz-4

Philippe Starck Citrus Squezer for Alessi

Nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracı,çevre dostu, yakıtsız, yelkenli, ama rüzgârsız da yüzebilen Volitan Tekne Tasarımıyla, hem deniz ulaşımı kategorisinde, hem de bütün ulaşım araçları kategorisinde Tasarım Oscarları olarak kabul edilen International Design Awards (IDA 2007) yarışmasında birincilik elde etmiş Hakan Gürsu’yu kaç kişi biliyor, ya da ne kadar takip ediyoruz? Faruk Malhan’ın ençok satan tasarımı ne biliyor muyuz? Alev Ebüzziya, dünyanın en iyi seramik sanatçılarından, bunu biliyoruz. Ama tasarladığı endüstriürünlerini biliyor muyuz? Beymen Casa Club için tasarladığı cam bardaklar için“hayatımın en zor işlerinden biriydi” dediğini biliyor muyuz?

Bu-Blogda-Nelerden-Konusacagiz-5

Adlarını henüz benim de bilemediğim pekçok genç isimden bahsedeceğiz zaman içerisinde. Mimarlar ve tasarımcılarlaözel sohbetlerimiz olacak. Videolarımız olacak. Arada röntgencilik yapacağız. Başkalarının evlerine, yaşamlarına tanık olacağız. (ki bence bu bölüm gayet eğlenceli olacak!)

“Architecture Of Life”, bir tasarım portalı ya da index değil, biraz daha kişisel bir Blog olacak sanırım. Geçen gün, gazetede bir haber okudum.“Kolları ve bacakları olmayan Fransız yüzücü Philippe Croizon yüzerek Manş Denizi’ni geçti.”

Bu-Blogda-Nelerden-Konusacagiz-6

Philip Croizon da, en az Gaudi kadar heyecan uyandırmıyor mu sizde de?

Bu-Blogda-Nelerden-Konusacagiz-7

Bu aralar İstanbul’umuzun tasarım gündemiçok yoğun.“ İstanbul Design Week” henüz bitti. Pekçok mimar, tasarımcı, düşünür ağırladık, yani konuşacakçok şey birikti ve bloğun nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz.
Son olarak, elbette, bu Blog’da da, diğerlerinde olduğu gibi, bol görsel malzememiz olacak, ilham almak, harekete geçmek veüzerine koymak için…

Biz diyorum,çünkü katılımınızı bekliyor olacağım. Birikimlerinizi, sizleri heyecanlandıran şeyleri lütfen paylaşın. Yoksa kendi kendine konuşan bir deli olacağım!

Bu-Blogda-Nelerden-Konusacagiz-8

Paylaşımcı, geveze bir Blog olması dileğiyle…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*