Cam, Çelik ve Betondan Bir Ev; Villa K

Thüringen’de bulunan Villa K, Paul de Ruiter Architects’in ilk Alman projesi. Müşterinin en temel beklentisi doğayla iç içe ve yalın bir yaşam alanı olduğu için, mimarlık ofisi de bu sade ve güçlü materyalleri seçerek projeyi tamamlamış; cam, beton ve çelik.

aol-villa-k-thuringen-6

Camın yumuşak ve kırılgan yapısı betonun gücüyle birleştiğinde ortaya eşsiz bir güç çıkıyor. Yıllardır mimaride kullanılan bu ikili, dekoratif objelerde ve tasarımlarda da yerini almaya başladı. Bu hassas güce örnek olabilecek bir tasarım olan Leimu Lambayı incelemenizi öneririz.

iittala-leimu-lamp
iittala leimu lamba

Ev, eşsiz bir ağaçlıklı manzaranın bittiği bir tepe eteklerinde bulunuyor ve gün ışığını cömertçe alıyor. Oturma odası ve yatak odalarının bulunduğu güney cephesinde zeminden tavana kadar yer alan cam duvarlar ortak kullanım alanlarını ayırıyor. Yansıtma özelliği bulunmayan cam cephe sayesinde manzaranın ve temiz havanın tadını çıkarmak mümkün.
Oturma alanının etrafında U şeklinde bir teras yer alıyor. Terasın ortasında bir veranda ve sanki havada duruyormuş gibi görünen bir havuz bulunuyor. Havuzun üstünden geçen bir yükseltme platformu sayesinde teras kesintiye uğramıyor. Bu platform, yüzmek için kaldırılarak işlevsellik kazanabiliyor.

Terasın etrafında yer alan bahçede ise meyve ve sebzeler bulunuyor. Böylece eşsiz dağ manzarasında, modern bir mimarinin keyfini sürerken, kendi yetiştirdiği ürünlerin tadını çıkarma fırsatı bulunuyor ev sahibinin.

aol-villa-k-thuringen

Evin bir diğer özelliği ise enerji bakımından yeterliliği. Villanın dağın eğimine konumu, doğu ve güney yönlü uzanışı sayesinde güneş ışığını bol miktarda ve uzun saatler boyunca alması sağlanmış, böylece sıcak hava ve güneş enerjisi sağlanıyor.. Ancak evin toprak altında kalan kısmında serin hava bulunuyor. Bir ısı santrali sayesinde bu sıcak ve soğuk hava toplanarak ısı kanallarına aktarılıyor. Bu ısı kanalları kış boyunca sıcak havayı, yaz boyunca da soğuk havayı depoluyor. Bu sistem sayesinde yıl boyunca istenen sıcaklık sağlanabiliyor.

aol-villa-k-thuringen-5

Proje Detayları:
Müşteri: Özel müşteri
Yer: Thuringia, Almanya
Alan: 248 m²
Toplam Hacim: 867 m³
Başlangıç: Temmuz 2010
Bitiş: Temmuz 2014
Mimarlık: Paul de Ruiter
 Proje Ekibi: Willem Jan Landman

aol-villa-k-thuringen-9 aol-villa-k-thuringen-4 aol-villa-k-thuringen-3 aol-villa-k-thuringen-2 aol-villa-k-thuringen-1 aol-villa-k-thuringen-7

Görseller: Paul de Ruiter Architects

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*