CANAN TOLON ve Pas, Pigment, Petrol…

Hatırlarsınız belki 2010 yılındaNet Work‘te her başarı yılına bir sanatçıdan iz” 10 Sanatçı 10 İz” projesi vardı. Sanatınçok farklı alanlarında iz bırakan isimlerin eserleri 1 yıl boyunca firmanın tüm NET WORK mağazalarında sergilenmişti. Bu projede yer alan bir isim de Canan Tolondu. Arter de ki” İkinci Sergi” yi konu alırken ondan bahsetmiştik. O zamandan beri aklım hala Canan Tolonda! Bugün,Canan Tolonveçalışmaları nelerdir biraz bahsetmek istiyorum. Zevk alırsınız umarım,çok ilginç resimler! Pastan, pigmentten, yağdan, ketenden şaşırmayın hatta petrolden…

CANAN-TOLON-ve-Pas-Pigment-Petrol-1

ketenüzerine pas ve pigment, Canan Tolon, 2003  (116 x 147 cm)

CANAN-TOLON-ve-Pas-Pigment-Petrol-3

Kağıtüzerinepetrol pigmentlervetuvalüzerine yağlı boya, 1996(71 x 178 cm)

Canan Tolon, 1975 İstanbul Fransız Okulunda felsefe ve edebiyatöğrenimi sonrası İskoçya,Almanya ve İngiltere’de tasarım ve mimarlıköğrenimi görmüş. 1977′den itibaren Paris, San Francisco ve Berkeley’de şehircilik, mimarlık ve endüstriyel tasarım alanlarında, değişik projelerdeçalışmış. CaliforniaÜniversitesi Mimarlık veÇevre Tasarımı Bölümlerindeöğretim görevlisi olup, aynı üniversitede mimarlık master programını tamamlamıştır. 1984′te ilk kişisel sergisini açmış ve Ankara, İstanbul, New York, Chicago, San Francisco ve Paris’inde içinde bulunduğu pekçok merkezde sergiler izlemiş sonrasını…

Brüksel Sarayında“Plastik Dialogues”

Proje 4L Güncel Sanat Müzesi’nde“Organize İhtilaf“

İstanbul Modern’de“Kesişen Zamanlar” ile“Gözlem, Yorum,Çeşitlilik”

Santral İstanbul’da“Modern veÖtesi” Sergilerinden bazıları….

Geçenlerde ise, Tolon’un 1986–2010 yılları arasındaürettiği eserlerden derlenen prestij kitabı sanatseverlere tanıtıldı.

Sanatseverlere ressamın sanat hayatının farklı dönemlerini bir arada görme imkânı sunan kitapta, Richard İngersoll ve Jacqueline Buss’ın kaleme aldığı iki yeni metin yer alıyor. Resim geleneğine farklı bir anlayışla yaklaşan ressamın 600 eserinden 335′i bir araya getirilmiş. Kütüphanenizde yer alması gereken güzel bir kaynak kitap, sanat aşıkları hemen edinsin!

CANAN-TOLON-ve-Pas-Pigment-Petrol-4

Emergency exit, 2007, ayna ve merdivenlerle, 90″ x 48″ x 60″ (230 x 120 x 150 cm)

CANAN-TOLON-ve-Pas-Pigment-Petrol-5

Colony 2, 2008,karışık ortam (aynalar, ampul, minder ve yataklarüzerinde büyüyen ot)

96″ x 22″ x 80″ (244 x 56 x 203 cm)

Canan Tolon’un duvar enstalâsyonu ve biyolojik nesnelerüzerine kurulu çalışmaları, bir oluşum estetiğine dayalı anlayış kapsamındadır. Süreklilik, sentez, kombinasyon gibiçağdaş sanat kavramları onu ilgilendiren başlıca değerlerdir.

CANAN-TOLON-ve-Pas-Pigment-Petrol-6

Everything’s Honky-dory #11/“Tıkırında Herşey”, tuvalüzerine yağlıboya, 2005 (117 x 133 cm)

CANAN-TOLON-ve-Pas-Pigment-Petrol-7

Everything’s Honky-dory #1, 2005, oil on canvas, 67″ x 92″ (51 x 65 cm)

CANAN-TOLON-ve-Pas-Pigment-Petrol-8

Everything’s Honky-dory #6, 2005, oil on canvas, 51″ x 65″ (130 x 165 cm)

Ankara Galeri Nev’de 2005′te“Tıkırında Herşey” sergisinin temasını petrol kuyuları ve hırsüzerine yoğunlaştıran Tolon bunun nedenini;

”Özellikle en geniş anlamıyla“manzaralarla”çalışan bir sanatçı olarak, etkilenençevreyi veçıkar ilişkilerinin yarattığı zararı görmezden gelmek benim içinçok güç. Bunun politik arka perdesini umursamamak ise neredeyse olanaksız” sözleriyle açıklamıştı.

CANAN-TOLON-ve-Pas-Pigment-Petrol-9

Glitch VI, 2008, oil on canvas, 53″ x 56″ (134 x 142 cm)

CANAN-TOLON-ve-Pas-Pigment-Petrol-10

Glitch II, 2007, oil on canvas,  (140 x 181 cm)

2008“Glitch” dizisinde ise resimler tıpkı hafızamızdaki binlerce rengin, sesin, kokunun birbirlerininüzerine gelmesi ve silikleşmesi gibi bir duygu yaratıyor. Canan Tolon’un aldığı mimari eğitimin hafızasındaki etkileriyse resimlerinde en gözeçarpanözelliklerden. Sanatçıya göre bu dizideki yapıtların farklı tarafı, birdençok odak noktasınınçakıştığı yeni görüntüler ortayaçıkması. Amacını şöyle dile getiriyor“Birbirini silen katmanların yeni görüntüler yaratması ve herkesin gözünde farklı şeylerin oluşması. Aslında kübizmin tersi…”

Financial Times, Türkiye’nin gelişen sanat ortamını konu edindiği 27 Şubat 2010 tarihli makalesinde“Glitch”i son zamanlarınöneçıkan dizilerden biri olarak tanımlıyor.

2010“Fugue” (Füg)…Serginin adını aldığı“Fugue”çok sesli müzikte bir konunun birbirine benzer biçimde yinelenmesinden oluşan bir beste türünü ifade ediyor. Bu sergiyle de eserlerin boyutları ilk defa küçülmüş, yan yana sıralanmış ve diziler oluşturulmuş.

Canan Tolonçalışmalarını California’da sürdürüyor; San Francisco’da Gallery Paule Anglim tarafından temsil ediliyor. Canan Tolon adını ve işleriniönümüzdeki yıllarda dahaçok duyacağız. Ben onun takipçileri arasındayım, sizler de Tolon’u yakından takip etmek isterseniz sitesinden tümçalışmalarını görebilirsiniz.

Sanatla ve Sevgiyle kalın…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*