Çocuğunuzun Harikalar Diyarı

Dokuz ay süren heyecanlı bir bekleyiş dönemi ile şekillenen hamileliğin en keyif verici yanı şüphesiz hazırlık aşamasında olduğunuz bebek odasıdır. Evinizin en yeni ve artık enönemliüyesi olan bebeğinize ev sahipliği yapacak olan bu neşeli odanın hazırlanışı ve dekorasyonu konusunda her gün aklınızıçelen sayısız seçenek ve rengarenk buluşlar ise dokuz ay boyunca hayali kurulançok değerli anların gerçeğe dönüşmesinde büyük role sahip.

Bebeğinizin kişiliğinin ve geleceğinin yavaş yavaş yapılanmaya başlayacağı ilk odasının renk seçimi;üzerinde durulması gerekenönemli detaylar arasında yer alıyor.Çoğunlukla gözü yormayan, yumuşak tonların seçilmesi bu noktadaçocuğunuzun gelişimi ve uyku düzeni konusunda en büyük yardımcınız olacaktır. Rahatlatıcı bir etkisi olan ve renk-ışık ilişkisini bebek odalarında olumlu bir biçimde yansıtan renkler arasında mavi, pembe, sarı ve beyaz gibi pastel seçimler yumuşak geçişlerin sağlanabildiği ideal tonlar arasında yer alır. Ayrıcaçocuğunuzun odasında yağlı boya yerineçabuk kuruyan, koku bırakmayan ve bakteri barındırmayan su bazlı boyaları kullanmayaözen gösterin.

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-4

Genellikle en ideal ve risksiz olanı pastel tonları bir arada kullanmaktır.Örneğin, lila ve tonları yatak odalarında uyku getiren renklerden biridir.

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-6

Yukarıdaki resimde pastel ton sür ton renklerin aksine bembeyaz bir odada canlı parlak renkler masalsı bir anlatımla yerleştirilmiş. Bebeklerin parlak renlere ilgi gösterdikleri doğrudur. Ancak, parlak renkleri ve koyu tonları kullanmak istiyorsanız dağılım oranınaçok dikkat etmelisiniz.

Odanızı tasarlarken birbirleriyle uyumlu, gözü yormayacak bir renk paleti planlamayaözen gösterin. Kırmızı ve yeşil gibi zıt renkler de uyumludur, tonlarına dikkat edin…

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-8

Yukarıdaki resimde yeşilin sakin, dinlendiren bir tonu seçilmiş.

Oda seçiminde gözönünde bulundurulması gereken enönemli noktaçocuğunuza kış mevsiminde sıcak yaz aylarında ise serin, tehlikelerden uzak, güvenli bir ortam yaratmak olmalıdır. İşeöncelikle hangi odanınçocuğunuz için en uygun oda olduğuna karar vermekle başlayın. Kuzey cephesine bakan odaları tercih etmeyin,çünkü odanın kuzey cephesine bakması mekanın soğuk ve nemli olmasını sağlar. Oda sıcaklığı da dikkat edilmesi gereken ana başlıklar arasında yer alır.

Çocuğunuzun artık bir bebek olmaktançıkıp büyüme sürecinin hızlandığı 3 yaş veüzeri dönem, artık kendisi ile ilgili keşiflerin başladığı veçocuğunuzun kendini tanımayıöğrendiği enönemli dönemdir. Bu yaş grubuçocuklarda yetenek kavramı ve ilgi alanları da yavaş yavaş belirginleşmeye başlar. Dekore ederken kendisinin de istek ve ilgi alanına göre şekillenecek olan odasında oğlunuzun maceracı ruhuna veyaöğrenmeye en açık döneminde rengarenk bebekleri ile oyun oynamaktan hoşlanan kızınıza ihtiyaç duyduğu oyun alanını sağlamak, bir oda dekorasyonundaüzerinde durulması gereken enönemli noktadır.

Doğru düzenlenmiş birçocuk odası, yaratıcılığın ortayaçıkışındaki en belirgin faktördür.Çocuğunuzun hayal gücü sınırsızdır. Dolayısıyla odasında yer alan eşyalara da zaman zaman farklı kullanımlar ve işlevler yükleyebilir.Örneğin yatağının altındaki tezgahı bir oyuncakçı dükkanına veya bir kukla tiyatrosuna dönüştürebilir, yatağınınüzerinde konumlandırılacak ufak bir tente kendini bir anda Uzay Yolu filminin popüler karakterlerinden biri yerinde bulabilir. Bu yüzden mobilya seçiminden oda rengine kadar her detay onlara yeni ufuklar açacak formüller arasında yer alır.

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-10

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-12

Ferah bir görünüm için beyaz ve ahşabın doğal tonları her zaman için kusursuzdur. Mozaikte bulabileceğiniz Eames tasarımı elephant gibi ikon olmuş tasarımlarlaçocuk odalarını taçlandırabilirsiniz!

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-15

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-16

Ya da, Magis Mee Too, Julian children’s chair, designed by Javier Mariscal ile…

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-18

Yine Javier Mariscal tasarımıMagis Mee Too, Alma children’s chair,Connox design shop‘tan temin edilebilir.

Stickerlar günümüzdeçok moda ve artık hemçocuk hem de genç odaları içinçok eğlenceli olanlarına rastlamak mümkün! e-glue duvar stickerları müthiş, insanın yenidençocuk olası geliyor…

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-20

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-22

Vinyluse duvar stickerlarına ve İzmirli firmaduvar sticker‘a da bir göz atın.

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-24

Genç odalarında dar alanlar için pratikçözümlerüretmiş, gelişmiş mekanizmalı sistemlere sahip firmaların sayısı gün geçtikçe artmakta.

İtalyan markasıCIA International şimdici-sssa Mobilya ile Türkiye’de. Genç odalarınızı yenilemedenönce, Bağdat caddesindeki mağazalarına bir göz atın deriz biz!

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-26

cocugunuzun-Harikalar-Diyari-29

Çocuk odalarınız için başvurabileceğiniz bir kaç adres;

1-Nest by Mozaik: (0212) 353 09 13

2-İnci Tuncel: (0216) 360 88 80
3-Letto: (0216) 411 87 25
4-Mika Dekor: (0216) 363 60 54
5-Biscuit: (0212) 352 33 75
6-Odda: (0212) 287 05 06
7-Çilek Mobilya: (0216) 350 06 56
8-Vanilya: (0216) 420 28 41
9-Sem-Art: (0216) 359 71 76
10-Baby Art: (0216) 357 20 12
11-Ci-sssa Mobilya
12-Bağdat Cad. No: 82 A-B Kızıltoprak/İstanbul Tel: 0216 338 98 24
e-store’lar;
Kidsmodern
Kidslovedesign
Areaz
Connox
Potterybarnkids

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*