Çocuklar için Tasarım: Josefine Bentzen

Form ve fonksiyonelliği akıllıca işlerine yansıtmayı seçen, kullanıcıyı her daim odak noktası kabul eden, Danimarkalı ürün tasarımcısı Josefine Bentzen  ile çocuklar için tasarladığı eğitici ürünleri, tasarım yaklaşımını ve kendi seramik atölyesinde hayata geçirdiklerimi konuştuk…

Ürün tasarımcısı Bentzen, çocukları önemsiyor, onlarla birlikte deneyimliyor, onları gözlüyor ve tasarlıyor. Hayatlarına bir değer katacak ürünleri ortaya çıkarıyor. Bakın ona neler sormuş ve ondan neler duymuşuz…

Josefine Bentzen’i ne motive ediyor?

Tasarladığım ürünlerin kullanıcılarına bir fark yaratması benim için oldukça önemlidir. İyi görünen bir sandalye ya da bir çatal-bıçak seti tasarlarken, onların bir fonksiyonel çözüm önerisi veya yeni bir özelliğe sahip olmalarını önemserim. Benim felsefem, insanların gündelik yaşamlarını iyileştiren ürünlere hayat vermek…

Çocuklar ve bebekler için tasarlıyorsunuz, onlar sizin için ne ifade ediyorlar?

Çocuklarla çalışmayı her zaman çok sevdim. Onlarca yıldır, farklı yaş gruplarındaki çocuklara yüzme öğretiyorum. Su korkusu ile kursa başlayan çocukların, birden cesaretlerini kazanıp suya atlayışlarını seyretmek, veya suyun altında keyifle hava kabarcıkları çıkarışlarını görmek; her zaman benim için ödüllendirici bir deneyim oldu. Oçocukların hayatlarında yarattığım büyük farklılığı, bir tasarımcı bakış açışı ile de benimsedim. Çocuklar için yaşadığı her anın bir öğrenim süreci olduğundan referansla onlar için tasarladığım ürünler bir öğrenme süreci içerir.

Onlar için tasarladığınızda süreç nasıl ilerliyor? Onları nasıl gözlemliyorsunuz?

Çocuklar için yeni ürün tasarlarken, çalışmak istediğim bir tema belirliyorum genelde. Toddler   Çatal Bıçak Seti projesinde, başlangıç noktam‘yeme araçları’ oldu. Tasarım sürecininçok öncesinde, farklı yaş gruplarındançocukların yeme araçları konusundaki çözümlerini hazırladım. Bu çözümlerin, fonksiyonelliklerini, ergonomilerini, kullanım kolaylıklarını ve o ürünlere çocukların gösterdiği ilgiyi inceledim. Bu çalışmalar benim aklımdaki bazı şeyleri somut hale getirmiş oldu. Ardından yaptığım 2D ve 3D çalışmalar, çocuklara sunabileceğim birer prototip ile sonuçlandı. Tasarladığım ürün ile sunduğum çözümleri birer oyun olarak algılayan çocuklardan, çözüm önerim ile ilgili tonlarca önemli geri bildirim alıyorum.

cocuklar-icin-Tasarim--Josefine-Bentzen-7

Charlotte Skak ile tasarladığınız projeniz…

Kitchen Kids koleksiyonu bir tasarım yarışmasının sağlıklı yaşam başlığı için tasarlandı. Konu ile ilgili yaptığımız araştırmalar neticesinde, çocukluk çağının en sağlıklı zaman dilimi olduğunu öğrendik. Araştırmalar içerisindeki bir makale de Danimarkalı çocukların %5’inin ailece yenen yemeklerin hazırlanmasında yer aldıklarından bahsediyordu. Bu önemli bilgi, bize Kitchen Kids koleksiyonundaki güvenli mutfak aletleri fikrini ortaya çıkarmamızı sağladı.

cocuklar-icin-Tasarim--Josefine-Bentzen-8

Sizin bir de seramik atölyeniz var. Neler yapıyorsunuz orada?

Seramik atölyem benim için bir oyun alanı ve deneysel bir ifade alanı. Tasarımcı olarak, malzemenin ruhunuöğrenmek, deneysel çalışmalar yürütüp yeni malzeme, üretim yöntemi veya yeni yapılar keşfetmek çok önemli. ‘Seramik Dantel’ takı koleksiyonum, bir öğleden sonra atölyede sıvı haldeki porselenin rastlantısal olarak yüzeylerde bıraktığı izlerden yolaçıkarak tasarlandı. Her bir parça kendine has formları olan broşlar ve küpelere dönüştü.

Impilabile serinizi ben kişisel olarakçok sevdim. Satın alma imkanımız var mı? Ya da yakın gelecek de mümkün mü?

Kolay depolanabilir şamdan ve vazo serisi Impilabile, Danimarkalı bir üretici tarafından bu yıl sonunda seri üretime geçirilmiş olacak. Satın alma imkanınız yakında olacak, ben de sizi netleşir netleşmez bilgilendireceğim.

Yeni bir proje var mı?

Danimarkalı bir kağıt üreticisi ile işbirliğinde yeniyıl için bir seri tasarlıyorum. FSC sertifikalı kağıtlardan üretiliyor olacak. Bu proje, biraz estetik tarafı ağır basan bir proje, ama tabiki en son üründe fonksiyonellik önemli. Bu yılın sonunda bu ürünler tanıtılacak. Bir de fazla detay veremeyeceğim için üzgünüm ama çocuklar için yeni bir tasarımım yolda!

Josefine Bentzen’e röportaj için teşekkür eder, geleceğimiz ve gerçeğimiz olan çocukların bayramını 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*