“DEFNE KOZ – SOLID AIR” Sergisi ISTANBUL’74 Galatasaray’da!

ISTANBUL’74 VE DEFNE KOZ İŞBİRLİĞİNDE OLUŞTURULAN,
“ONEOFFINFITINITY” MARKASININ,
TASARIM DÜNYASINA YENİ BİR SOLUK GETİRECEK İLK KOLEKSİYONU
“DEFNE KOZ – SOLID AIR” SERGİSİ
ISTANBUL’74 GALATASARAY’DA!

ISTANBUL’74 ve Defne Koz işbirliğinde oluşturulan oneoffinfinity markası, ilk serisi ‘DEFNE KOZ – SOLID AIR’ koleksiyonu ile tasarım dünyasıyla buluşuyor.

6 Kasım – 8 Aralık tarihleri arasında ISTANBUL’74 Galatasaray Galeri’de sergilenecek koleksiyon; dünyaca ünlü tasarımcı Defne Koz’un tasarladığı doku, şekil ve ışık efektleriyle derinlemesine yoğrulmuş heykelsi parçaları bir araya getiriyor. Yenilikçi 3D üretim teknolojilerinin, parametrik geometrinin ve LED ışık kaynaklarının potansiyelini keşfetmeye yönelik tasarlanan koleksiyon, 12 parçadan oluşuyor.

ISTANBUL’74 ile birlikte oluşturduğu “oneoffinfinity” markasının ilk serisi ‘DEFNE KOZ – SOLID AIR’ koleksiyonunu ilk kez gösterime sunan Defne Koz,“Bir sanat ve kültür platformu olan ISTANBUL’74 ile birlikte oluşturduğumuz bu markanın ilk serisi ‘Solid Air’ koleksiyonunda yer alan her bir ürün, endüstriyel tasarım kültürünü oluşturan seri üretim teknolojisi ile üretilmekle beraber “oneoffinfinity” markasında yer alan hiçbir tasarım birbiri ile aynı olmayacak, her ürün ‘benzersiz’ olacak.” dedi.

ISTANBUL’74 ve tasarımcı Defne Koz’un ilk markası “oneoffinfinity” farklı seriler ile devam edecek.

DEFNE KOZ HAKKINDA
Koz Susani Design Inc’in kurucusu olan ve çeşitli kıtalara yayılan markalar için gerçekleştirdiği uluslararası ödüllü tasarımlarını içeren çalışmalarını Chicago’dan yürüten Defne Koz’un ünlü tasarımlarını içeren çalışmalarını Chicago’dan yürüten Defne Koz’un müşterileri arasında, Alessi, Allstate, Arcelik, Crate & Barrel, Derin, Dove, Elidor, FontanaArte, Foscarini, Gaia&Gino, Leucos, Lipton, Mitterteich 1400º, Megaron, Nissan, Nestle, Nurus, OmniDecor, Panasonic, Philips, Pirelli, Rapsel, Samet, Swarovski, Swissotel, Unilever, Verreum, Vitra, WMF, Xerox gibi dünyanın önde gelen firmaları bulunmaktadır.

Defne Koz’un tasarım kavramı Ettore Sottsass studyosunda aldığı egitim ve kendisinde bütünleşmiş olan Türk/İtalyan kültürlerinin karışımı ve çok farklı ürün tiplerine olan güçlü merakından etkilenmektedir.

İlgi yelpazesi; dijital ses sistemleri gibi yeni teknolojilerin kullanımını /arayüzünü/çehresini ‘insancıllaştırmak’tan başlayarak geleneksel el yapımı seramiklerin yeniden keşfine kadar uzanmaktadır.

Tüm projelerinde ortak olan nokta kendi özgün tasarım dili ve malzemelerin algılama özellikleri üzerinde yürüttüğü araştırmalardır.

2013 yılında Elle Decor International Design Awards Türkiye tarafından Yılın Tasarımcısı ödülüne layık görülen Koz’un tasarımları, 2014 IDEA Bronz Award; 2014 IF Design Award; 2014, 2013, 2012, 2011, 2009, ve 2006 yıllarında Reddot Design Award; Alman Tasarım Konseyi tarafından verilen 2013 Innovation Design Award; 2013 ve 2002’de Chicago Athenaeum Múseum tarafından verilen Good Design Award; 2012 2011 Elle Decor Best of the Category Design Award, 2011 IDA Bronz Award, 2001 I.D Design Magazin Best of The Category Design Award ödüllerinin sahibi olmuştur. Ayrıca ürünleri ADI Compasso d’Oro Indexine aday olarak seçilmiş, DesignKey tarafından defalarca ödüllendirilmiştir.

IMM KoelnMesse tarafindan 2011 Trend Board’un başına seçilerek 2011 trend kitabını bu fuar için üç meslektaşıyla birlikte oluşturmuş ve Koel Fuarı Trend bölümünde kendisine ayrılan alanda ‘Suprising Empathy’ isimli sergiyi sunmuştur.

Akbank Aksanat Danışma Kurulu’nda yer alan Defne Koz, 2012 İstanbul Tasarım Bienali ’nin danışma kurulunda yer almıştır.

Milano Domus Academy’de; Japonya’da Fukui Prefecture; Londra’da Architectural Association; Istanbul Teknik Üniversitesi; University of Chicago, Istanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Yönetimi Sertifika Programı; Belgrad Design Week’te, Buenos Aires’de Centro Borges gibi kuruluşlarda seminerler düzenlemiş, çeşitli ülkelerde ve üniversitelerde konferanslar vermiştir.

ISTANBUL’74 HAKKINDA

ISTANBUL’74, Demet Müftüoğlu-Eşeli ve Alphan Eşeli tarafından 2009 yılının sonlarında, İstanbul’un uluslararası kültür ve sanat arenası ile olan bağını her daim üst düzeyde tutmak amacıyla kuruldu. Festival, sanat, sinema, moda, edebiyat, müzik, mimari ve sinema alanlarında ücretsiz ve herkesin katılımına açık bir etkinlik olarak gerçekleştirilen ISTANBUL’74 organizasyonları, dünyanın en yaratıcı düşünürlerini buluşturarak, kültürel bir alışverişin sağlanmasına ve evrensel anlamda zihinleri açmaya hizmet ediyor.

Kültürlerarası dinamik bir diyaloğu ve dünya çapında olası işbirliklerini desteklemeyi amaç edinen ISTANBUL’74, İstanbul’un ve dünyanın en yaratıcı ve en yenilikçi düşünürlerini bir araya getirecek bir ortam sağlama ilkesini benimsiyor. Bu çerçevede, şimdiye kadar aralarında Tracey Emin, Sandro Kopp, Angel Otero, Nicolas Pol, Robin Rhode, Waris Ahluwalia, Jonah Freeman & Justin Lowe, Inez & Vinoodh ve daha birçok dünyaca ünlü sanatçının sergilerini düzenledi.

ISTANBUL’74 aynı çatı altında; 2010 yılından beri İstanbul Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali IST. Festival (ISTANCOOL) ’i düzenlemektedir. Herkese açık ve ücretsiz olarak yılda bir kez düzenlenen uluslararası festival, dünyanın en yetenekli ve yaratıcı zihinlerini İstanbul’a getirerek, kültürel ve sanatsal ilişkilerin gelişmesine öncülük eden etkileyici ve eşsiz bir deneyim sunuyor. Ziyaretçilerin panellere, konuşmalara, workshop’lara, film gösterimlerine ve sergilere katılma fırsatını bulduğu festival üç günlük bir programdan oluşuyor.

’74 Grubu’nun bünyesinde faaliyet gösteren; ’74STUDIO & CREATIVE AGENCY, ’74MOTION, ’74GAZETTE adlı kültür sanat dergisi ve sanatsal yaşam alanlarının video dokümanterlerinden oluşan ’74 VISITS, kurumun yıl boyunca devam eden çok sesli kültürel etkinliklerini ve vizyonunu hayatın her alanına taşımaktadır.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*