Derin Design’dan Ödüllü Tasarım; FEK

Modülerliközelliği ve interaktif yapısı ile dikkatleriüzerine toplayan Derin Sarıyer imzalı Fek oturmaünitesi, bu yıl Chicago Mimarlık ve Tasarım Müzesi’nin verdiği dünyanın en prestijli tasarımödüllerinden Good Design Award’a layık görüldü. Büyük yankı uyandıran tasarım bu yıl mobilya kategorisindeödül kazanan tek Türk markası oluşu ile de bir ilke imza atıyor. New York’ta uluslararası tasarım profesyonelleri, mimarlar, uzmanlar ve kültür liderlerinden oluşan bir jüri tarafındanödüle layık görülen ve Haziran 2011’de Chicago’da düzenlenecek Good Design Show’da sergilenecekürünüzerine tasarımcı Derin Sarıyer ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

Architectureof life: Fek oturmaünitesinin doğuş hikayesi nasıl gelişti?

Derin Sarıyer:Fek sade bir düşünceden doğdu aslında. Bu düşünceyi açıkça”Anlamlılık” olarak betimleyebilirim. Benim düşünce yapıma göre bir tasarımınüretilmesi için altında mutlaka bir neden ve anlam yatması gerekiyor. Derin Design olarak sadece ilgiçekmek adına yapılan gündelik heyecanlardan uzak durmayı tercih ediyoruz. Fek de bu bakış açısıyla ortayaçıktı.

Architecture of life: Bize biraz Fek’in tasarım sürecinden bahseder misiniz?

Derin Sarıyer:İşin başında ilkönce Fek 1ünitesine odaklandım. Plana bakıldığında birüçgen görüntüsünde olan Fek’inüçüncü boyutunu incelediğinizde her açıda farklı bir perspektif sürprizi ile karşılaşıyorsunuz. Ergonomik ihtiyaçları yerine getirirken bakıldığı noktaya göre boyut ve form ilüzyonu yaratan bir oturmaünitesi olarak görüyorum Fek’i. Devamında ise Fek 2 ve Fek 3 alternatifleri ile modüler birürün profiliçizen ve kullanıcının isteğine göre form ve yön alabilen interaktif bir sistemeçevrildi koleksiyon. Bu noktada da Fek’in hem teker teker hem de grup halinde var olabilen ve var olma nedenini kendi içinde barındıran bir mobilyaürünü olduğunu söyleyebilirim.

Architecture of life: Bildiğimiz kadarıyla Good Design, 1950’li yıllarda Chicago’da Eero Saarien, Charles ve Ray Eames ve Edgar Kaufmann tarafından hayata geçirilmiş. Bu yıl ki Chicago Mimarlık ve Tasarım Müzesi tarafından verilen ve dünyanın en prestijli tasarımödüllerinden biri olan Good Design Award’ın bu yıl layık görüldüğü tasarım ise Fek. Bize biraz buödül hakkında bilgi verebilir misiniz?

Derin Sarıyer:Derin markası olarak bu sene 40. yılımıza girdik. Şu ana dekürünlerimiz birçoködül aldı. Mobilya tasarımına yarışmacı bir tavırla bakmamamıza rağmen ara sıra uluslararasıödüller almanın da bir zararı olduğunu düşünmüyoruz. Dünyanınönemli tasarım platformlarında bulunduk. Katıldığımız sergiler ve fuarlarda aldığımız manevi onaylara, somutödüllerin de eklenmesi bizi memnun ediyor.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*