Design Miami 2015

Her yıl dünya çapında en iyi koleksiyoner, galerici, tasarımcı, küratör ve eleştirmenlerin bir araya geldiği küresel forum Design Miami 2015, 2-6 Aralık tarihleri arasında gerçekleşti. Design Miami bir pazar olma niteliğinin çok daha fazlasını barındırıyor. Örneğin 20. ve 21. Yüzyıl mobilyalarından oluşan müze kalitesinde sergiler Design Miami’de meraklılarını karşılıyor. Art Basel fuarlarıyla eş zamanlı gerçekleşen etkinlik, sergiler, tartışmalar ve yaratıcılık için önde gelen mekanlardan biri.

Design Miami’de Öne Çıkanlar Nelerdi?

Design Miami’de öne çıkan, üzerine çok konuşulan tasarımları sizler için derledik. İşte her biri birbirinden yaratıcı, sanatsal, ilginç ve çekici tasarımlar:

Fernando & Humberto Campana; Cangaço

Fernando & Humberto Campana, Cangaço, 2015, Firma Casa, São Paulo
Fernando & Humberto Campana, Cangaço, 2015, Firma Casa, São Paulo

aol-design-miami-cangaco-02

aol-design-miami-cangaco-03 (2)

1994 yılında Sao Paolo’da kurulduğundan beri Firma Casa, Campana Brothers’ın önde gelen iş ortaklarından biri olmuştur. Campana Brothers bu kez Brezilyalı tasarımcıların yeni koleksiyonu olan; Kuzeydoğu Brezilya tarzından esinlenmiş, Cangaço’yu sunuyor. Cangaço deri, hasır ve çelikten yapılmış bir mobilya koleksiyonu ve koltuk, sandalye, dolap, kitaplık ve aynadan oluşuyor.

Dokter & Misses’tan Kassane

Dokter and Misses, Kassena Isibheqe Server, 2015,  Southern Guild, Cape Town, Güney Afrika
Dokter and Misses, Kassena Isibheqe Server, 2015, Southern Guild, Cape Town, Güney Afrika

Güney Afrikalı galeri Southern Guild ’den Dokter and Misses Afrikalı doku ve desenlerden oluşan Kassena koleksiyonuna yaptıkları katkılarla yeniledikleri tasarımları sunuyorlar. Koleksiyon parçalarının şekli, Ghana ve Burkina Faso’daki Kassena halkının kerpiç evlerinden alınan ilhamla yaratılmış. O coğrafyada konuşulan dil ve onun yazılı formundaki şekillerden oluşan desenleriyle doğal ve çekici bir form kazanan koleksiyon, fuarda hayli ilgi gördü. Southern Guild’de yer alan tüm tasarımlara buradan ulaşabilirsiniz.

aol-design-miami-kassane (3)

Adriaan Hugo ve Katy Taplin, yani Dokter&Misses tasarımlarını birlikte yapıyorlar, birbirlerinin liderliklerine izin veriyor, daha yaratıcı bir ortam oluşturarak standart ürünler ve sınırlı sayıda tasarımlar yaratıyorlar. Daha detaylı bilgi almak ve tasarımlarını incelemek için web sitesini inceleyebilirsiniz.

Dokter and Misses, Kassena Isibheqe Server, 2015,  Southern Guild, Cape Town, Güney Afrika
Dokter and Misses, Kassena Isibheqe Server, 2015, Southern Guild, Cape Town, Güney Afrika

VES-EL

ves-el

Zaha Hadid’in ve İngiliz mobilya tasarımcısı Gareth Neal’in birlikte tasarlayıp Hadid’in stüdyolarında yapımı tamamlanan vazo ikilisi VES-EL, yeni ile eskinin anlamlıbirlikteliğini yansıtıyor. En İyi İngiliz Ahşap Tasarımlarının seçildiği 2015 Wood Awards’da da en iyiler listesinde yer almıştı. Tasarımın videosunu izlemek ve detaylarını öğrenmek için 2015 Wood Awards ; en iyi İngiliz ahşap tasarımlarını tanıttığımız yazımızı okumanızı öneririz.

Haas Brothers ve Haas Sister’dan Afreaks Koleksiyonu

Haas Brothers ve Haas Sister’dan Afreaks

Haas Brothers ve Haas Sisters’ın R & Company ile yarattığı Afreaks koleksiyonu, heykelsi mobilyalar içeriyor. Taslağından en ince süslemelerine kadar büyük bir işbirliği ile hazırlanan koleksiyonun arka planında ilginç bir de öyküsü var. 2014 yılında Haas Brothers (Niki ve Simon Haas), Afrikalı boncuk işi yapan kadınları yetiştirme amaçlı, kar amacı gütmeyen Monkeybiz’in çalışmalarını görüp iletişime geçiyorlar. O zamandan beri bu işi yapan kadınlar olan Haas Sisters ve Haas Brothers birbirinden ilginç ve emek dolu tasarımlara imza atıyorlar.

Diğer tasarımlarından oluşturduğumuz seçkiye göz atalım:

aol-design-miami-afreaks-02

aol-design-miami-afreaks

aol-design-miami-afreaks-03

Aranda&Lasch, Railing Koleksiyonu

Design Miami 2015’te, Gallery ALL’un sunduğu koleksiyon da sanatseverlerin ilgisini çeken tasarımlar arasındaydı. New York merkezli tasarım stüdyosu olan Aranda Lash tarafından tasarlanan “Railing” koleksiyonu, iki adet sandalye ve bir adet tabureden oluşuyor.

Aranda\Lasch, Off-Railing Koleksiyonu, 2015, Gallery ALL, Pekin ve Los Angeles
Aranda\Lasch, Off-Railing Koleksiyonu, 2015, Gallery ALL, Pekin ve Los Angeles

“Off Railing”, New York’taki metro haritasından esinlenerek yaratılmış bir koleksiyon. Birbirine dolanmış çizgiler ve parlak renklerin birlikteliği gerçekten de bir metro haritasını andırıyor.

Aranda\Lasch, Off-Railing Koleksiyonu, 2015, Gallery ALL, Design Miami 2015
Aranda\Lasch, Off-Railing Koleksiyonu, 2015, Gallery ALL, Design Miami 2015

Tarence Main Tasarımları

Terence Main, Light Pods, 2015, Magen H Gallery, Design Miami 2015

Magen H Gallery ilginç bir sergiye ev sahipliği yaptı. Bronzdan demire, camdan mermere pek çok tasarım materyalinin estetik ve dokunsal niteliklerini yansıtan seçkiler sunan Magen H Gallery, New York Terence Main’in de baştan çıkarıcı tasarımlarını Design Miami’de sundu.

Terence Main, Red Twiddler, 2015, Magen H Gallery, Design Miami
Terence Main, Red Twiddler, 2015, Magen H Gallery, Design Miami

Julie Richoz, Galerie Kreo

aol-design-julie-richoz-02

Ruhani ve beklenmeyen bir form… Zarafet, şeffalık, dopallık ve şıklık… Julie Richoz , Galerie Kreo’da porselen ve efsanevi Marsilyalı cam üflemeyle yaratılmış yeni formu sunuyor.

Gerrit Thomas Rietveld, Zig-Zag Chairs

Gerrit Thomas Rietveld, Zig-Zag Chairs, 1934, Galerie Vivid, Rotterdam, Hollanda
Gerrit Thomas Rietveld, Zig-Zag Chairs, 1934, Galerie Vivid, Rotterdam, Hollanda

De Stijl meraklılarına güzel bir koleksiyon da yer aldı Design Miami’de. 1917-1931 yılları arasında Hollanda’da bir grup Hollandalı sanatçının çalışmalarını kapsayan akım, form ve renkleri basite indirgiyor. Galerie VIVID tasarımcı ve mimar Gerrit Thomas Rietveld’in, mobilya tasarımları arasında en radikal formlardan biri sayılabilecek Zig-Zag sandalyeleri de dahil olmak üzere bir mobilya koleksiyonuyla yer aldı Design Miami’de. Zig-Zag chairs güçlü ve net çizgilerine rağmen ahşap dokusunun yumuşaklığını barındırıyor.

Yinka Shonibare’den Windy Chair

aol-design-miami-windy-chair

Sanat ve tasarım anlamında sınırları aşan Carpenters Workshop Gallery Paris & London, Design Miami’de şaşırtıcı bir tasarımla karşıladı konukları. Yinka Shonibare tasarımı Windy Chair, sanatçının 2010 yılında Londra’daki Trafalgar Meydanı’nda oluşturulan Nelson’s Ship in a Bottle’dan ilham almış bir tasarım. Nelson’s Ship in a Bottle, Londra’daki kültürel zenginliği yansıtan bir çalışmaydı. Dev bir şişenin içindeki yelkenler Afrika kültürünü yansıtan renk ve desenlere sahipti. Şişede bir gemi çocukluğun masum merakını yetişkinlerin içindeki çocuğa anlatıyor. “Windy Chair”da işte bu yelkenlerden ilham alan bir tasarım… Kültürel bir konsept, yaratıcı bir yaklaşım…

aol-design-miami-windy-chair-02

Antonio Aricò’nun Seletti İçin Tasarladığı Ofis Tasarımları “Still Alive”

aol-design-miami-still-alive-02

Ofiste kullanılacak eşyaların sıkıcı ve klasik olması gerekmiyor… İtalyan tasarımcı Antonio Aricò’nun Seletti İçin Tasarladığı masa üzeri objeler oldukça fonksiyonel, duyusal, dokunsal ve dinamik ve oyuncu. Miami Art Week 2015 boyunca Miami’deki Cable Design’da sunulan “Still Alive” koleksiyonu sanatsal temaların zamansız fikirlerini yansıtıyor. Ziyaretçiler tasarım etkinliği boyunca Cable Design stüdyolarında Arico’nun zamansız tasarımlarını inceleme fırsatı buldular. Still Alive koleksiyonu ahşap kalem kutusundan pirinç fincana, ahşap vazodan porselen şişeye kadar fonksiyonel tasarımlardan oluşuyor.

aol-design-miami-still-alive-01

 

aol-design-miami-still-alive-03

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*