Design Week Turkey’de Öne Çıkanlar

Tasarım ile endüstrileri bir araya getiren ve bu yıl ikincisi düzenlenen Design Week Turkey (Türkiye Tasarım Haftası), Tasarımın Potansiyeli teması ile 8 – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşti.

İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen tasarım haftası tasarımdan modaya, mimariden görsel iletişim tasarımına dek pek çok alanda dünyaca ünlü isimlere sahne oldu. Yerli – yabancı pek çok ismi buluşturan etkinlikte bireysel sergilerin yanı sıra ulusal Türk kimliğinin ipuçlarını ortaya koyan dijital deneyimler ve yaratıcı enstalasyonlar, üniversitelerin özgün işleri de izleyicilerin karşısına çıktı.

Tasarımın her alanında trendin nabzını tutan bu etkinlikte, kendi sektöründe öncü isim ve  ana sponsorlardan olan Artstone, kurmuş olduğu stantla büyük ilgi gördü. Etkinliğin en popüler mekanlarından biri olan ve birçok tasarımın çeşitli konseptlerde derlendiği “Trend Alanı” için duvarlarda Artstone ürünleri kullanıldı. Bu konseptlerdeki görsel bütünlüğün sağlanmasında yenilikçi ve estetik yaklaşımıyla Artstone Duvar Panellerinin güçlü bir katkısı oldu.

Son derece ilgi çekici olan haftanın öne çıkanlarını sizler için derledik.

Konuk Ülke: Finlandiya

Kuzeyin tasarım devi Finlandiya bu yılki Türkiye Tasarım Haftası’nın konuk ülkesi idi. Finlandiya’dan tasarımcılar ve konuşmacılar haftanın en çok ilgi çekenleri arasındaydı. Kuzey’in kendine has tasarım çizgileri ve tasarımcılarının yaklaşımları dünyanın dört bir yanından gelen katılımcı ve ziyaretçileri adeta büyüledi.

Melike Altınışık’ın “Kabuktaki Hareket” sergisi ana mekanın giriş kısmında yer aldı. Bilgisayar teknolojileri sayesinde farklı materyalleri yeniden yorumladığı sergi oldukça büyük ilgi çekti.

Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin tasarım bölümleri tarafından oluşturulan sergiler de hem Türkiye’nin zanaat anlayışını hem de ulusal kimliğini ortaya koyuyordu.

Bilgi Üniversitesi’nin “Tasarımda Çırak Olmak: Kapalıçarşı” sergisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin “Seçilmiş İşler” sergisi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünün “Endüstri için Geleceğin Senaryoları” sergisi, haftanın ilgi çekenleri arasındaydı.

Tasarımda Çırak Olmak: Kapalıçarşı
Seçilmiş İşler
Endüstri için Geleceğin Senaryoları

Pomstore üzerinden ürünlerine ulaşabileceğiniz Uniqka, Türkiye Tasarım Haftası’nın en çok ilgi çeken stantlarından birisi oldu. Dört kuşaktan bu yana gelen sanat ve zanaat mirasını taşıyarak her zamana hitap eden tasarımlar ortaya koyan Uniqka el işçiliğinin ve deri aşkının bir araya geldiği muhteşem tasarımlar ortaya koyuyor.

Kerem Ariş ve Merve Parnas’ın, aynı zamanda diğer yerli ve yabancı tasarımcıların imzasını taşıyan Uniqka, ziyaretçileriyle buluştu ve oldukça büyük bir ilgi gördü.

Ceren Gürkan tarafından kurulan Maiizen minimal ve yenilikçi aydınlatmalar ile ortaya çıkan bir tasarım ofisi. Doğadan ilham alan marka sürdürülebilir ve doğal malzemeler ile el yapımı eşsiz ürünler ortaya koyuyor.

Türkiye Tasarım Haftası’nın en çok ilgi çeken markalarından olmayı başaran Maiizen ürünlerine Pomstore üzerinden ulaşabilirsiniz.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*