Detaycı ve Mükemmelliyetçi Tasarımcı: Oya Akman

Oya Akman’ın endüstriyel tasarım yolculuğu 1972’de başladı. Hiç ara vermeden ve yönünü değiştirmeden yoluna devam ediyor. O, endüstriyel tasarım sektörünün Türkiye’de ilkleri oldu; zorluklarına katlandı ve her zaman keyif aldı. Kendisini detaycı ve mükemmelliyetçi olarak tarifleyen Oya Akman, rahat bir uyku çekebilmek için tasarladığı ürünün içine sinmesinin şart olduğunu belirtiyor. Haliyle, bu durum stresli bir sürecin de haberini veriyor.

Projelerine çok yönlü ve kapsamlı bir araştırma ile başlıyor. Bulduklarını paylaşmayı seviyor ki başkaları daha ilerisini araştırsın. O, yaşadığı toplumun bilgi toplumuna dönüşmesinin gerekliliğini belirterek, bunu çevresine aşılamayaçalışıyor.

Onun her bir ürünü, Oya Akman imzası taşırken yenilikçi bakış açısının, teknolojik farklılıkların, yalın, net ve ergonomik çözümlerin birer ifadesi oluyor. Onun bu yaratıcılığı uluslararası ölçekte ödüller ile de tescilleniyor. 2009 yılında aldığı Avrupa Birliği Kadın Yaratıcılar ve Yenilikçiler Network ödülü en önemlilerinden. 2 gün boyunca ekonomi bakanlarının, patent vekillerinin ve profesyonellerin yer aldığı bir jüriye ürününüzü anlatıyorsunuz ve onlar da sizi sıkı sorularla karşılıyorlar. Türkiye’den ilk ve tek kadın tasarımcı olarak aldığı bu EU WIIN ödülünün yanında, Akman’ın Label observeur’ları, German Design Award’ları ve dahası saymakla bitmiyor.

Siz; Şişe Cam-Anadolu Cam A.Ş’ de tasarım danışmanısınız, İTÜ’de öğretim görevlisi oldunuz ve markanız Oya Design içinürünler tasarlıyorsunuz. Bir yandan da bu ürünleri ürettiriyor, tanıtıyor ve satyorsunuz. Sizin için hangisi en çok keyif veren?

Hepsinin ayrı keyfi var. Dünya lideri bir kuruluşa danışmanlık yapmak, yeni tasarımlara, teknik yeniliklere katkıda bulunmak çok heyecan verici. Diğer taraftan gençlere bilgilerimi aktarmayı bir borç olarak görüyorum. Ama en çok kendi firmam ve markam için tasarladığımda özgür oluyorum. Öngörülerim ve hedeflerim doğrultusunda yapmak istediklerimde özgürüm ve yapıyorum. Oya Design için koyduğum hedeflerimi hep tutturdum. Dünyanın farklı yerlerinden övgü dolu mailler ve ortaklık teklifleri alıyorum. Bunlar bana ayrı keyif veriyor.

Sanayinin, eğitim kurumunun ve bağımsız bir tasarım markasının birerüyesi olarak ayrı ayrı‘Endüstriyel Tasarım’ı değerlendirdiğinizde Dünyaölçeğinde neredeyiz?

Sanayiide ‘ben de yaptım’ modundayız. Yani en fazla herkesin yaptığını yapıyoruz. Kaliteli yapmaya başladık ama buluş veya gerçek teknolojik yenilikçilik yok ve tasarımsal yeni bir yönelim belirleyecek yenilikçi bir ürün de yok. Eğitimde ise yaratıcılıkla teknolojık bilginin birlikte verilmesi gerekir. Öğrencilerimiz malzeme ve teknolojiyi iyi bilmiyor. Konsept yaratmada iyiler ama üretimsel bütünlüğe ulaşamıyorlar.

Uzun yıllarüretimin içinde tasarımcılık yapmam, her yıl dünya fuarlarını takip etmem ve katılmamdan referansla Oya Design’ın kurucusu olarak kendimi başarılı buluyorum. Ürünlerim dünyanın çok çeşitli ülkelerinden siparişler alıyor ve pazarlanıyor. Benim gibi markaların başarılı olduklarına inanıyorum.

Ürünlerinize yurt içi ve yurt dışından ilgi büyük, ulusal ve uluslararası birçoködülün sahibi oldular. Keyifle bu işi sürdürüyorsunuz, sizin için sırada ne var?

Aydınlatma, gıda ve yapı (mimari) tasarımı. Hep aklımın bir köşesinde mimari strüktürel tasarımlar vardır. Bir mimar endüstriyel tasarım yapıyorsa endüstriyel tasarımcı da mimari çözümler üretebilir. Emily Carr Üniversitesi’nde mimari projeler Endüstriyel Tasarım Bölümü altında veriliyor mesela. Ezber bozan gelişim budur bence.

Şişecam Tasarım Danışmanı olarak tasarladığınız ambalajlar oldukça çeşitli. Meyve suyundan bal ambalajına… En son Balçiçek markası için tasarladığınız ambalajınız da yepyeni ödüllere layık görüldü. Nedir diğerlerinden ayırt edici özelliği?

Binbirçiçek ambalajının tasarımında önemli olan ambalajın kahvaltılık kase konseptini de içine alması. Her açıda tutuş kolaylığı getirirken ergonomik olması, geniş bir etiket alanı sunması, marka ve içindeki ürünü sembolize eden estetik görsel bir tasarım bütünlüğünün olması, tüm bunların yanındaüretimde enerji, süreç ve malzeme ekonomisigetirmesi en önemli ayırt edici özellikleri diyebiliriz.

Yeni bir koleksiyon var mı markanız için? Ya da yeni bir iş ortaklığı?

Farklı sektörler için yeni tasarımlar yapıyoruz sürekli. Ayrıca Oya Design ve Kanada’da ortak olduğum Van-Co Design& Production Ltd. için farklı malzemelerden, tekstil dahil, farklı alanlarda yepyeni seriler tasarlayıp üretiyoruz.

Ardınızdan sizin yenilikçi yaklaşımlarınızı gözlemleyen, işinize adanmışlığınızı ve tasarım tutkunuzu örnek alan gençlere ne önerirsiniz?

Mesleklerini sevip, yenilikçi bakış açısıyla, her gün yeniden keyifle düşünmelerini ve keşfetmelerini, kendilerini sürekli geliştirmelerini, öngörülü olmalarını, global pazarı çok iyi takip etmelerini ve tüm bunlardan mutluluk duymalarını tavsiye ederim.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*