Devran MURSALOĞLU ‘Gece Kelebekleri’ Pg Art Gallery

Devran Mursaloğlu kâğıt ile gerçekleştirdiği yüzey çalışmaları ve düzenlemelerinden oluşan ’Gece Kelebekleri’ isimli sergisiyle Pg Art Gallery’de yer alıyor. Sanatçı bir önceki sergisi ‘Düğüm’de olduğu gibi mekânsal bir temel olan kâğıdı, hem yüzey hem de nokta, çizgi, boşluk gibi sanatın biçimsel figürlerinin kendisi olarak, ‘tek’ bir öğenin onlarca farklı potansiyeli şeklinde örgütlüyor.

Mursaloğlu, evren ve yaşam hakkında kişisel algısını, minimal formlara indirgeyerek, çeşitli duygu durumlarının ve kavramlarının, karmaşık yapılar olarak formel bir yorumunu sunuyor.

"Gece Kelebekleri " Sergisinden
“Gece Kelebekleri ” Sergisinden

Sergideki belirgin tek figür olarak karşımıza çıkan ‘kelebek’, bu yönüyle ele alındığında, tek bir kelebeğin göndergesel boyutunun ötesinde sayı ve büyüklükleri ile de dikkat çekiyor. Yüzey çalışmalarının ben de yaratmış olduğu etki temelinde mimari eğitimin olduğunu hissettiriyor.

Biz de Devran Mursaloğlu ile hem mimarlık eğitimi hem de ‘Gece Kelebekleri’ üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Yasemin Semercioğlu: Brüksel’de Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği okuyup sonrasında sizi sanata yönlendiren ne oldu? Hayatınızda neyin eksiliğini hissettiniz?

Devran Mursaloğlu: Brüksel’deki eğitimimden sonra Hasan Mingu ile çalışmaya başladım. Genç biri olarak en güzel tecrübenin kazanılacağı muhteşem bir mimarla çalışma şansını yakaladım. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde Devabil Kara Atölyesi’ne devam ettim. Artık dünyada tasarım, sanat, mimari ve moda gibi alanların çok sert çizgilerle birbirinden ayrılmadığına inanıyorum.

Y.S: Kâğıt Sanatçısı olarak biliniyorsunuz. Kâğıt ile kurduğunuz ilişki ilk ne zaman başladı?

D.M: Önceleri, tasarım yaparken kâğıdın yanı sıra alçı, taş, kum ve benzeri doğal malzemeleri deneyimledim. Hayatımda ilk kez kâğıt kullanarak gerçekleştirdiğim takı ile Milano Trienal Museum’da dünyaca ünlü bir sergiye de davet edilmiştim. Kâğıt ile olan ilişkimin temeli ise aslında almış olduğum eğitime dayanıyor.

“Gece Kelebekleri ” Sergisinden, Yasemin Semercioğlu
“Gece Kelebekleri ” Sergisinden, Yasemin Semercioğlu

Y.S: Bir önceki ‘Düğüm’ serginizden sonra mekânsal bir temel olan kâğıdı bu sergide nasıl kullandınız? Gece Kelebekleri bize ne anlatıyor?

D.M :  Tehlike anında sürüden uzaklaşıp yalnız kalma eğilimi gösteren gece kelebeklerinden yola çıkarak Pg Art Gallery’de gerçekleştirdiğim bu son sergimde, tek bir malzeme kullandım. Kalabalık ve yalnızlık olgusundan ilhamla boşluk ve doluluk dengesinin görüleceği işler ortaya koydum. Oldukça romantik algılanan kâğıt ve kelebek ikilisinin bendeki etkisi tam tersi oldu. Siyah ambalaj kâğıdını bükerek, kıvırarak, yuvarlayarak ürettiğim temel formlardan oluşan her birim, artarak ve evrilerek sergide yer alan işlere dönüştü. Yaptığım her işte konstrüksiyonun yani inşanın oldukça belirgin olduğunu da söylemeliyim.

"Gece Kelebekleri " Sergisinden
“Gece Kelebekleri ” Sergisinden

Y.S: IAPMA üyesi ve Dünya Sanat Olimpiyatları Kurulu’nun Türkiye Paper and Fiber Kurulu Başkanı olarak Türkiye’ de yaptığınız faaliyetler neler?

D.M:  Bu ekiple en son yaptığımız çalışma, geçen sene Moda Tasarım öğrencileriyle tüm sene boyunca İzmir’de gerçekleştirdiğimiz workshop oldu. Burada, ‘Ak’ Giyilemeyen Giysiler Sergisi’ni öğrencilerle meydana getirmiş olduk.

Son olarak da Ege Art için eski Alsancak Garı’nda yaptığım yerleştirme ise Artpower Yayınları tarafından çıkacak Paper Installation adlı kitabında yer alacağını da sizlerle paylaşayım.

Devran Mursaloğlu, Alsancak Garı Yerleştirme çalışması
Devran Mursaloğlu, Alsancak Garı Yerleştirme çalışması

Hem bu güzel haber hem de ‘Gece Kelebekleri’ serginizi tebrik ederiz. Sanatçıya üretim dilinin hiç bitmemesi dileğiyle…

Sanatsız kalmayın…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*