Dünden Bugüne Şemsiye

İlk olarak Mezopotamya’da güneşten korunmak için kullanılmaya başlayan şemsiyeler, zaman içinde bu fonksiyonuna yenilerini de ekleyerek olumsuz hava şartlarına karşı bizlere yardımcı olmayı sürdürüyor..

Şemsiyeler, Mezopotamya’da doğmasının ardından M.Ö 1200lü yıllarda Mısır’da koruyucu bir niteliği olduğuna inanılarak daha da büyük değer kazandı. Roma’ya geçişi, Mısır’daki bu maceranın ardından gerçekleşti. Eski Yunan kültüründe, yağmura karşı kullanıldığı Çin’de, 16. Yüzyıldan sonra da Batı dünyasında daima geliştirilerek kullanılan şemsiye, ilk kez 1830 yılında Londra’da “James Smith and Sons” şirketinin seri üretimi sayesinde yaşamımızın vazgeçilmezi olmayı sürdürdü. Mary Poppins’ten the Mikado’ya kadar pek çok sanat dalında kendine has bir havası olan ve karakter kazanan şemsiyeler daha ne kadar gelişebilir?

aol-umbrellas-senz-02

Bu yazımızda sizlerle 3000 yılı aşan tarihiyle şemsiyeleri ve onların geliştirilebilirliklerini inceleyeceğiz. Tarih boyunca böyle miydi dersiniz? Şemsiyemizi hep bir yerlerde unuturuz ya da kaybederiz. Yağmurlu günlerde kalabalık caddelerde o şemsiyeleri adeta gözümüzün içine sokarlar…Rüzgarlı günlerde yaramazlık yaparlar; ters dönerler, o fırtına tokat gibi yüzümüze çarpar…

İşte bugüne dek güneşten ve yağmurdan koruma özelliği kadar ergonomisine de önem verilerek tasarlanan şemsiyeler:

Drop-Ayça Dündar
aol-umbrellas-drop-ayca-dundar

Royal College of Art mezunu tasarımcı Ayça Dündar’ın tasarladığı Şemsiye Drop , şemsiyelerin içindeki millerin kırılgan oluşu ve insanları kolayca yaralayabileceği genellemesine meydan okuyor.

aol-umbrellas-drop-ayca-dundar-05

Açılıp kapanması son derece kolay, taşıması ve kullanması eğlenceli şemsiye “Drop” un videosunu izlemenizi öneririz.

Drop umbrella by Ayca Dundar is made of just six parts from Dezeen on Vimeo.

Senz°-Gerwin Hoogendoorn

aol-umbrellas-senz-03

Yağmurlu, karlı havalarda fönlü saçlarımızı, makyajımızı, şık takım elbiselerimizi ve çantalarımızı korumak için, sırılsıklam olup hasta olmamak için bir numaralı kurtarıcımız şemsiyeler… Kaliteli, dayanıklı ve şık görünümlü olsun isteriz. Bir de rüzgarda ters dönmesin.

aol-umbrellas-senz-05

Senz° şemsiyeler defalarca test edilmiş ürünler. İlk bakışta belli olan kalitesiyle Senz° şemsiyeler mükemmel kumaşı ve harika görünümüyle bir şemsiyenin sağlayabileceğinden çok daha fazlasını sunuyor. Öyle şık ve öyle kullanışlılar ki. Saatte 100 km hızla esen rüzgara bile dayanıklı bu şemsiyeler ters dönmüyor ve aerodinamik tasarımı sayesinde görüş alanınızı daraltmıyor. Eğer bir Senz°’iniz varsa diğer şemsiye kullanıcılarıyla çarpışma ihtimaliniz yok. Fırtınada, karda, yağmurda dışarda olmanın keyfini sürmek mümkün. Kötü havalardan hiç etkilenmeyeceksiniz.

aol-umbrellas-senz-04

Farklı renk ve ebattaki Senz° şemsiyelerin en az bir tanesi tam size göre! Senz°’in birbirinden çekici renkleri ve boyutlarını POMSTORE.NET‘ten satın alabilirsiniz.

Senz° Şemsiyelerin rüzgara hatta fırtınaya ne kadar dayanıklı olduklarını görmek için lütfen ilgili videoları izleyin.

Sa™- Justin Nagelberg & Matthew Waldman

aol-umbrellas-Sa-Justin Nagelberg-Matthew Waldman

Kağıttan gemiler, uçaklar ve korsan şapkaları yaparak ilk örnekleriyle tanıştığımız origami, bu kez bir şemsiyede hayat buluyor! Justin Nagelberg ve Matthew Waldman tasarımı Sa™ form, malzeme ve estetik bakımdan kendini kanıtlamış bir ürün. Düşünüldü, yaratıldı, geliştirildi.

aol-umbrellas-Sa-Justin Nagelberg-Matthew Waldman-01

Dilerseniz Sa™ şemsiyeleri, tasarımcılarından dinleyelim

Rainshader- Stephen Collier

Konser, yarışma, gezinti, yürüyüş, düğün, piknik… Yağmurun yağdığı her yerde ideal olarak kullanılabilecek şemsiye Rainshader, 6 renk seçeneğine sahip olup, sizi yağmurdan, güneşten ve rüzgardan koruyor.

aol-umbrellas-rainshader-stephen-collier aol-umbrellas-rainshader-stephen-collier-01 aol-umbrellas-rainshader-stephen-collier-02

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*