DÜNYA DENİZLERİ İSTANBUL’DA BULUŞUYOR

Dünyanın ilk sualtı kulüpleri arasında bulunan “Türk Balıkadamlar Spor Kulübü”nün her yıl düzenlediği “Uluslararası Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali” bu sene tarihi Haydarpaşa Garı’nda sualtı severlerle buluşuyor.

4-13 Eylül tarihleri arasında 15. si düzenlenecek olan festival bu yıl, geçen sene kaybettiğimiz Türkiye’de ve yurt dışında gerçekleştirdiği proje ve araştırmalarla sualtı dünyası için önemli hizmetler sunan Gökhan Türe’ye ithaf edildi.
Hızla kirlenmekte olan denizlerimizdeki sualtı canlılığına dikkat çekmenin önemli kanallarından biri olarak kabul edilen “Marmara Sualtı Görüntüleme Festivali”, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, toplumsal bilinci geliştirme çabalarında da önemli bir sorumluluk üstleniyor.

foto_alp_baranok

Festivalde yer alan yüze yakın etkinlik izleyicisini bekliyor

On gün sürecek festivalde sergi, film ve multimedya gösterisi, söyleşi, seminer, atölye, panel ve sosyal sorumluluk projeleriyle yüze yakın sayıda etkinlik yer alacak. Düzenlenen ulusal ve uluslararası yarışmalar da sualtı yaşamına dair fotoğraf ve videolar aracılığıyla iki farklı disiplinde önemli bir görsel hafıza oluşturacak.

Çevre, sualtı ve görüntüleme alanlarında değerli projelere imza atan yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda seçkin fotoğrafçı, film ve belgesel yönetmeni, araştırmacı ve akademisyenin katıldığı festivalde, çocuklara yönelik gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleriyle deniz kültürü ve sevgisinin daha küçük yaşlarda kazandırılması hedeflenmiştir.

Bütün sınırları tek bir ülkeye ait dünyadaki tek deniz: “Marmara”

Marmara, tüm kıyılarıyla aynı ülkeye ait dünyadaki tek deniz olma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla bu denizi potansiyel olumsuzluk ve kirlenmeye karşı koruma sorumluluğu da tek bir ülkeye yani Türkiye’ye düşmektedir. Bu bilinçle çalışmalarını sürdüren Türk Balıkadamlar Spor Kulübü (TBK) ve festival düzenleme komitesi, Marmara Denizi’ni doğanın sonsuz cömertliği ve güzelliğinin bir yansıması olarak görmektedir. Bu değeri korumak için önlem alma, projeler geliştirme ve toplumumuzu eğitme gibi önemli sorumlulukların farkında olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Marmara Uluslararası Sualtı Görüntüleme Festivali’ne bu yıl Kadıköy Belediyesi, Huntsman Pürsan Chemicals, Çimsa ve Enerjisa başta olmak üzere çevreye ve denizlere duyarlı birçok firma, sivil toplum kuruluşu, üniversiteler ve gönüllüler destek sağlamaktadır. Sualtının büyülü dünyasını yansıtan zengin içeriğe ve festivalin detaylı programına www.marmarafestival.org web sitesinden ulaşılabilir.

Kapak Fotoğrafı: Saygun Dura

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*