Dünya Endüstriyel Tasarım Günü Kutlu Olsun!

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Uluslararası Endüstriyel Tasarım Konseyi  (ICSID), endüstriyel tasarım mesleğini tanıtmak ve mesleki hakları korumak adına organizasyonlar düzenliyor. Öncelikli hedefi her zaman endüstriyel tasarım disiplininin uluslararası ölçekte geliştirmek ve tanıtmak oluyor.

1957 yılında kurulan Icsid, 50 farklı milletten sektördeki kişilerinin neler yaptığını duyuran önemli bir kanal. Kuruluşundan bu yana, iletişim içerisinde olduğu profesyonel tasarımcıları ve öğrencilerin sayısını her geçen gün artırmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında ICSID global bir ilan verdi. İlanında çok basit bir soru sordu: Endüstriyel Tasarım Nedir? Profesyonellerden, öğrencilerden, konuya ilgi duyanlardan bu soruyu 10 saniyede video kaydederek yanıtlamalarını istedi, sonra da sırada Youtube’da belirli hastagler ile paylaşmak ve eğlenmek kalıyordu.

Tek hedef ise konu ile ilgili farkındalığı artırmaktı! Bu linkten yüklenen 10’ar saniyelik videoları  izleyebilir ya da aşağıdaki 1 dakikalık videodan özetine ulaşabilirsiniz.

ICSID, 2007 yılında kuruluşunun 40. yılını kutlarken meslek adına önemli bir karar verdi. 29 Haziran, Dünya Endüstriyel Tasarım Günü ilan edildi ve uluslararası ölçekte gerçekleşen kutlama sayısı her geçen günçoğalıyor. Dünyanın dört bir yanında gerçekleşen kutlamalar bir kaçını aşağıda bulabilirsiniz.

Bu önemli günün 5. yıl kutlamaları Taipei şehrinde ve Tayvan Tasarım Merkezi’nde 1 Temmuz’a dek sürecek. Ücretsiz müze ziyaretleri, çeşitli fırsatlar sunan facebook kampanyaları ve ‘Tasarımcılar Gecesi’ ile Uzak Doğu’da meslek adına bir hareketlenme olduğu söylenebilir.

Türkiye’de ise ETMK üyeleri yıl içerisinde gerçekleşen projeleri değerlendirdikten sonra bir bahçe partisi ile kutluyor olacaklar. Ayrıca aynı bölgede bulunan Tasarım Parkı’nda bir başka etkinlik gerçekleşecek. IDA 2013 kongresine ev sahipliği yapacak İstanbul Teknik Üniversite’si ise yarım günlük bir konferans dizisinin ardından bir kokteyl ile bu günü kutluyor olacak.

Dünya Tasarım Başkenti 2014’ün ev sahibi Cape Town şehrinde ise, konu ile ilgili gerçekleşecek olan bir ödül töreninin ardından kutlama yemeği düzenlenirken; İran Kültür, Sanat ve Mimarlık Enstitüsü’nün ev sahipliğinde Dünya Endüstriyel Tasarım Günü’ne dair bir kutlama da İran’da gerçekleşiyor.

Seminerlerin, sergilerin, kokteyllerin ve partilerin gerçekleştiği ülkeler arasında Avusturya, Avustralya, Belçika, Kanada, Finlandiya, Şile, Macaristan, Hindistan, İrlanda, İtalya, Paraguay, Filipinler, Güney Afrika ve Venezüella da yer alıyor.

Ben de kutlamak istiyorum ama nasıl kutlamalıyım bilemedim diyorsanız, buyrun ICSID size  önerilerde  bulunsun. Ya da siz ICSID’e önerin…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*