Ebru Adıyaman’ın Fotoğraf Sergisi “Renklerin Dokusu” Nikol Galata’da

Yasemin Semercioğlu’nun küratörlüğünü yaptığı, 04 Aralık 2014 tarihinde açılacak sergide Ebru Adıyaman, Anadolu’nun çeşitli köy ve kasabalarında çekmiş olduğu fotoğrafları ve bu fotoğraflardan etkilenerek oluşturduğu akrilik resimlerini bize sunuyor.

IMG_4074

Sanatçının gözünden bize yansıyacak fotoğraflardan etkilenmemek elde değil. Fotoğraflarında evlere, kapılara, pencerelere ve duvar dokularına yer veriyor. Adıyaman’ın eserlerinde kapalı kapılar ardında bir gizem,  bir sessizlik hakim. Bu sessizlik huzur mu, gizem mi, yaşadığımız metropol hayatından sonra yabancılaştığımız yaşamlar mı, terk edilmişlik mi, cevabını izleyiciye bırakıyor.

Sanatçının Akrilik resimlerine ilham kaynağı olan fotoğraflar, ilk kez bu sergi ile izleyicilerle buluşuyor.

Sanatçı ise fotoğraflarını şöyle dile getiriyor: “…Her bölgede farklı pencere ve kapı detaylarının, farklı kültürlerin, farklı yaşantıların, bu kapıların bir hayata açılıyor olması, ardında bilmediğimiz insanların, bambaşka hayatların olması bana çok heyecan veriyor.

IMG_4072

Bu bilinmez yaşamları duvarların ardına gizleyerek, fotoğraflarımda hiç figüre yer vermedim. Hareket eden bir canlının fotoğrafta ya da resimde olması, bana göre o anı sabitliyor. Oysa benim pencerelerimden her an biri çıkıp bakabilir.”

Sanatçı bu fotoğraflardan etkilenerek bir dizi akrilik resim çalışması da yapmıştır. Asıl mesleği iç mimarlık olan sanatçının gönlünde resim ve fotoğraf hep yer almıştır. Akrilik resimleri ile daha önce karma sergilere katılmış, RHMD 26. günümüz sanatçıları sergisinde sergilenen eserleri “Akbank Özel Ödülü”ne layık görülmüştür.

Sanatçının 44 eserinin yer aldığı sergi, Galata’nın konsept mekanı Nikol Galata’da, 04 – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında gezilebilir.

Özgeçmiş:

Ebru Adıyaman, 1998 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İçmimarlık bölümünden mezun olduktan sonra mesleki çalışmalarına İstanbul’da başlamıştır. Sanatçı, mesleki hayatı yanında, resim, fotoğraf ve el yapımı ürün tasarımlarıyla ilgilenmektedir.

Sergiler ve ödüller:

RHMD 26. günümüz sanatçıları sergisi 2007

Çekirdek sanat galerisi karma sergi 2007

Nazım Hikmet kültür merkezi kişisel sergi 2007

Sanatçının 2007 senesinde katıldığı Aksanat’da düzenlenen RHMD 26. günümüz sanatçıları sergisinde sergilenen eserleri “Akbank Özel Ödülü”ne layık görülmüştür.

Açılış: 04 Aralık 2014 saat: 19.30

Nikol Galata 0212 251 5158

Nikol Başoğlu Concept Store ve Cafe

Serdar-ı Ekrem Sokak No: 9

Galata, İstanbul

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*