Edward van Vliet’in Renkli Dünyası

Edward van Vliet , rengi kullanarak yaratıcılığını canlı tutmayı başarıyor. Mobilyaya, aydınlatmaya, kumaşa veya iki boyutlu bir işe rengi, farklı üretim yöntemlerini, yeni malzemeleri harmanlayarak hayat veriyor.

Onun tasarım yaklaşımı, motivasyon kaynakları ve yeni projeleriüzerine yapmış olduğumuz röportajımızı keyifle okumanızı dileriz…

Ürünlerinize, grafiklerinize veya desenlerinize baktığımda, renkli bir dünya görüyorum…

Renkler her şeyi canlı kılar ve renk ile, iletişim kurmak mümkündür. Desenlerle, yapıların güçlü renk kombinasyonları ile karışımı ana temam oluyor hep. Her zaman ideal denge içerisinde doğru desen için doğru renk kombinasyonlarını bulmayaçalışıyorum. Doğru seçimi yapmak durumundasınız, her iş kendiliğinden olmuyor…

Desenden üç boyutlu iç mekan ürünlerine… Tasarım süreçleri arasındaki fark nedir?

Benim için aralarındaki fark, iki boyut ve üç boyut arasındaki fark. Mantık olarak bakınca, ikisi de aynı. Her iki boyutta da ölçüler, formlar ve renklerle çalışıyorsunuz. Diğer bir yandan, işlerimde farklı boyutlar yaratmak adına katmanlarlaçalışıyorum.

Edward-van-Vlietin-Renkli-Dunyasi-2

Sizi ne harekete geçiriyor?

Tasarımın ardındaki hikaye beni motive eden en önemli şey. Ben farklı disiplinleri (tekstili, aydınlatmayı, mobilyayı ve mekanı) bir arada yorumlayarak bir hikaye anlatmayaçalışıyorum. Bu bir araya gelişin, kullanıcıları ile net bir şekilde iletişime geçerek, onlara ilham vermesini amaçlıyorum.

Tasarladığınız mekanlarda kullanıcıların ne demesini bekliyorsunuz?

İyi ve ilham verici bir iç mekan tasarımı, kullanıcısı için mekanı deneyimlerken ne elde ettiğiniz ile ilgilidir. Bu deneyimin güçlü olması ve ziyaretçisine çekici ve olumlu bir yaklaşımı ifade etmelidir. Ziyaretçi olarak hikayenin bir parçası olduğunuzu ve kendinizi o mekanda rahat hissetmelisiniz.

Ürünlerinizde farklı malzemeleri bir araya getiriyorsunuz. Malzemenin sizin tasarımlarınızdaki anlamı nedir?

Farklı malzemeler ve bu farklılıktan doğan kombinasyonlar size bir mekanın yumuşaklığını ve sertliğini yönetme fırsatını veriyor. Bana göre tekstiller her zaman iç mekanının daha yaşanır kılınmasını sağlıyor. Tekstillerin iyi etkisini, onlardan daha sert malzemeler ile bir araya geldiğinde fark ediyorsunuz.

Edward-van-Vlietin-Renkli-Dunyasi-9

‘Geleneksel tasarım yaklaşımı, yerel malzemeler ve yenilikçi teknikler’, bize, bir projeniz üzerinden bu birlikteliği anlaatabilir misiniz?

Ben evrensel yaklaşıma inanıyorum; farklı kültürlerden malzeme ve tasarım yaklaşımlarını harmanlıyorum. El işçiliği ile endüstriyel tekniklerin birlikteliğinde de olduğu gibi. Mesela Italamp için tasarlanan Odette Odile porselen, deri ve Swarovski kristallerinden üretiliyor. Bu tasarım eski Rusya’dan İstanbul’dan ve Hindistan’dan etkiler taşıyor.

Edward-van-Vlietin-Renkli-Dunyasi-3

Önümüzdeki günlerde yeni bir proje var mı?

Paola Lenti için sallanan bir bank tasarladım ve Nisan ayında Milano’da Salone del Mobile’de sergilenecek. Bunun yanında, Bisazza için tasarladığım mozaik dokular da Milano’da gerçekleşecek sunumun bir parçası olacak.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*