EKODesign 2011 Konferansını Geride Bırakırken….

Geçtiğimiz hafta Yapı Endüstri Merkezinde düzenlenenEKODesign 2011 konferansından akılda kalanlar…

Sürdürülebilirlik odağında gerçekleştirilen Yapı Sektörünün Yeşil Zirvesi EKODesign Konferansı 2011 büyük ilgi gördü. Yapı-Endüstri Merkezi tarafından bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen EKODesign Konferansı’nda, yeşil binalar ve kentler konusunda uzman, dünyacaünlü yerli yabancı konuşmacılar;ödüllü yeşil binaçalışmaları, bu alandaki yasal düzenlemeler ile güncel veçarpıcı konu başlıklarını sektörün gündemine taşıdı. Peki akılda kalanlar nelerdi? Türkiye’de sürdürülebilir yapılaşma, binalarda enerji performansı yönetmeliği ve Türkiye’den LEED Platin almış Eser Holding merkezi- Ankara, BREEAM Very Good almış Toyota Onatça Adana binası, Tekfen Levent Ofis binası gibi sürdürülebilir bina projeörneklerine de değinilen konferansta açıkçası ilgimiçekenin Türkiye’den Toyota binası olduğunu söyleyemeyeceğim. Bu tip proje suunumları hiç ilgimiçekmiyor! Tasarruflu ampul kullanılmış binada?! Alkış…

Ancak, etkinliğin sonunda yer alan Prof. Susan Roaf’un“Değişen Dünyada YapılıÇevrenin Risklerini Azaltmak” başlıklı sunumunun sürdürülebilirlikle ilgili dinlediğim en etkileyici konuşmalardan biri olduğunu söylemeliyim. Roaf, sürdürülebilirlikten bahseden mimarlarınçoğunun tam aksi bir yöne doğru gittiklerinden yakınıyordu. Enerji tüketiminin minimize edildiği, insanlar için gerekli konfor seviyelerinin sağlandığı binalar tasarlamak yerine, aslında deli gibi enerji sarfeden ve zaman içerisinde sakinlerini kaçırtançelik ve cam kütleler tasarlandığını söyledi Roaf. Dev cam kütlelerin enerji verimliliğinden bahsetmenin saçmalığından, LEED ve BREAM gibi sertifikalandırma sistemlerindeki açıklıklardan bahsetti sunumunda, grafiklerle, verilere dayandırarak…

Sürdürülebilirlikle ilgili en radikal değişimin bireylerin bakış açıları ve değişmesi gereken yaşam tarzıyla mümkün olabileceğinden bahsetti. Zaman içerisinde değer kaybedecek ve değer kazanacak binalardan bahsederken, Las Vegas’da MGM şehir merkezinde yer alan milyonlarca dolara pazarlanan dev gökdelenlerdeki dairelerin fiyatlarının 100.000 $ lara kadar düşüşünüörnek gösterdi.

EKODesign-2011-Konferansini-Geride-Birakirken-3
MGM City Center, Las Vegas

Susan Roaf, Türk mimarisine de oldukça hakimdi. Doğal iklimlendirme sistemlerine sahip olan, mühendislik harikası eski yapılarımızdan ve yerel mimaridenörnekler verdi. Yıllarönce geldiği İstanbul’u, mimarisi, minareleriyle insanı adeta göğe doğruçeken büyülü bir şehir olarak tanımlarken, bu gelişinde ne kadar ağırlaşmış bir şehir olarak gördüğünden bahsetti ve güneş enerjisini kullanmak konusundaki yetersizliğimizden duyduğu şaşkınlığı dile getirdi.

Bir diğer sunum, Sosyal Kent Tasarımı konusunda oldukça başarılı bulduğum, dahaönce blogda“Air Tree” projelerine yer verdiğimiz, sürdürülebilirlik konusuna oldukça hakim, yaratıcı bir firma olanEcosistema Urbano’nun sosyal kent tasarımıüzerine olan sunumuydu.

Expo 2010 Şangay Madrid pavyonunda da sergilenen”Air tree”. Kendisi için enerjiüreten ve kalanını yerel elektrik şirketlerine satan güneş panelleriyle yüklü bu strüktürler, tıpkı bir ağaç gibi oksijenüreterekçevremizi etkilerken aynı zamanda bir sosyal merkez görevi görüyorlar.

Patrick Bellew’ün“Karınca Yuvalarından Labirentlere_ Sürdürülebilir Mimarlık İçin Mühendislik” başlıklı sunumu da oldukça ilgiçekiciydi.Atelier Ten kurucu ortağı olan Bellew, yüksek performanslı bina tasarımı ve akıllı binalar konusunda 25 yıllık bir tecrübeye sahip. Bellew’ün uzmanlık alanı ısısal enerji depolama teknolojileri, yüksek verimli radyal sistemler veçevresel etkilerin yapıya entegrasyonudur. Sunumunda Bellew yüksek performanslı binaların nasıl doğayı taklit ederek sıfır karbonçözümlerine ulaştıklarına dairçözümlerini paylaştı, ki benim için burası oldukça heyecan vericiydi.

Resimde doğal olarak havalandırılan Afrika karıncasının yuvası görülmekte. Bu minik karıncalar inanılmaz mimari harikalara imza atıyorlar.Üstelik körler…

EKODesign-2011-Konferansini-Geride-Birakirken-6
Afrika karıncasının yuvası_ doğal havalandırma sistemi

Türkiye’denAvcı Architects ile birlikte yürüttükleri projelere de değindi Bellew sunumunda. Ancak ben, tasarımlarında her zaman ekoloji yaklaşımlarınıön planda tutmuş olan mimar Selçuk Avcı ve projelerine blogda ayrıca yer vermek istiyorum.

Atelier Ten projeleriyle ilgili daha bilgi sahibi olabilmek için web sitelerini ziyaret edebilir ya da Architecture Of Life facebook sayfasından daha fazla görsel bulabilirsiniz. Dileyenler, Patrick Bellew tarafından hazırlanan”New Approaches To Sustainable Cooling For Non Domestic Buildings” pdf dosyasına buradan ulaşabilirler.

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*