EKODesign Konferansı, 6. yılında dünyaca ünlü yerli ve yabancı konuşmacıları ağırlıyor

6 yıldır yarattığı tartışma ortamı ve yayınları ile ülkemizde sürdürülebilir tasarım ve kentleşmenin önünü açmayı hedefleyen EKODesign, 2013 yılında mimar, tasarımcı, planlamacı ve müteahhitlerin yanısıra kamu ve yerel yönetimlere inovatif ve sürdürülebilir başarı hikayeleri sunuyor.

Geberit, Siemens Ev Aletleri ve Vaillant ana sponsorluğunda düzenlenen EKODesign 2013, aralarında yeşil kentlerin tasarımcısı ZUS (Zones Urbanies Sensibles) Kurucu Direktörü Kristian Koreman, yeşil pazarlama ve iletişim danışmanı Robin Good, İsveç hükümetinin girişimi kent planlama ve kamu yönetimi insiyatifi SymbioCity Kıdemli Danışmanı mimar Stellan Fryxell’in de bulunduğu dünyaca ünlü konuşmacıları ağırlıyor.

Finans, ekonomi, yeşil girişimcilik, toplumsal gelişim ve farkındalık alanlarında aktif olarak çalışan Yeşilist Kurucu Direktörü ve Climate Reality Project Türkiye Temsilcisi Ergem Şenyuva, EKODesign Konferansı 2013’ün moderatörü olarak sürdürülebilirliğin çevresel, ekonomik ve toplumsal bileşenleri ile birlikte verimli bir platformda tartışılmasını sağlayacak.

EKODesign Konferansı’nda bu yıl anahtar konuşmaların yanısıra Moderatör Ergem Şenyuva “Sürdürülebilirleştiremediklerimizden misiniz?”, “Düşük Karbonlu Ekonomi ve Kalkınma Dönemi” ve “Bir Gün Ben de Tükenecek miyim?” oturumlarını yönetecek.

16 Nisan 2013 Salı günü, YEM Etkinlik Salonu’nda gerçekleştirecek EKODesign 2013, 6. yılında “Sürdürülebilirliğin Boyutları” başlığı altında yeşil kavramını çevresel, ekonomik ve toplumsal boyutlarıyla ele alacak, kentten ürüne tasarım, iş modelleri ve iletişim kapsamında birbirinden beslenen farklı disiplinleri bir araya getirecek.

Yeşil kentlerin tasarımcısı ZUS Türkiye’de

Kentsel alanlar, parklar, kamusal alanlar, yapılar ve enstalasyonlarıyla dikkat çeken ve sürdürülebilir bir gelecek hedefleyen projeler üreten Hollanda merkezli ZUS’un (Zones Urbaines Sensibles) Kurucu Direktörlerinden Kristian Koreman, konferansın ilk anahtar konuşmacısı olarak “Geçici/Kalıcı Şehirler Yapmak” başlığıyla programda yer alıyor.

Koreman 1960’dan bu yana ağır kentleşme olgusu yaşayan ülkemizde sürdürülebilirlik perspektifinden “Şehirleri nasıl yaparız? Şehirleri kimler yapar?” sorularını cevaplayacak. Türkiye’nin kentleşme sürecini de değerlendirecek olan ZUS’un konuşması “Kentsel Dönüşüm”ün gündemde olduğu bu günlerde hepimiz için önemli bir anahtar olacak.

“Yeşil” kurumlar için değişen medya düzeninde “sürdürülebilir” iletişim stratejisti Robin Good

Kurumların “yeşil” stratejilerinin başarıya ulaşmasının en önemli boyutlarından birinin iletişimin doğru yapılması olduğu biliniyor. Web pazarlama, internet girişimleri ve yeni medya akımında uzman Robin Good, iletişim kanalları aracılığıyla sürdürülebilirliğin teşvik edilmesi ve sürdürülebilir iletişim yönetiminde yenilikçi yaklaşımların benimsenmesi konularını gündeme taşıyacak. Robin Good, değişim ve dönüşüme anahtar olacak 7 adım çerçevesinde “21. Yüzyıl Şirketleri için Sürdürülebilir İletişimin Geleceği” başlıklı konuşmasında uluslararası örnekleri masaya yatıracak.

Belediye ve Yerel Yönetimler için Sürdürülebilir Planlama ve Yönetim Danışmanı Mimar Stellan Fryxell

SymbioCity; İsveç’te İsveç hükümetinin girişimi olarak Swedish Enterprise işbirliğinde Business Sweden tarafından yönetilen mimarlık, tasarım, enerji, ulaşım, atık yönetimi, su yönetimi, iletişim ve bilgi konularını kentsel gelişim ve planlama modelinde entegre eden inovatif ve başarılı bir yaklaşım. EKODesign 2013 SymbioCity Kıdemli Danışmanı ve Tengbom Architects Ortağı Stellan Fryxell anahtar konuşmacılar arasında ağırlıyor.

Sürdürülebilirliğin Kalkınma ve Piyasa Ekonomisi boyutları EKODesign 2013’de

“Düşük Karbonlu Ekonomi ve Kalkınma Dönemi” konulu söyleşide ise UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktörü Simona Marinescu ve Pramex International Türkiye Temsilcisi Dr. Rıza Kadılar moderatörün sorularını yanıtlayacak.

Sürdürülebilirliğe Eleştirel Bakıyoruz;

Son yıllarda trend haline gelen sürdürülebilirlik kavramına eleştirel bir gözle bakış da EKODesign 2013 sahnesini zenginleştirecek. Sürdürülebilirliğin kavramsal olarak tüketilmesine eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşacak olan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşen Ciravoğlu ise moderatörün sorularını son söyleşide yanıtlayacak

EKODesign Konferansı 2013, Hediye Güven ve Orkestrası’nın performansına da sahne olacak.

Gün boyunca Emlak Web TV tarafından canlı yayınlanacak olan konferansa; Twitter üzerinden #ekodesign2013 ve twitter.com/YEMEtkinlik bağlantıları ile soru ve görüş iletmek mümkün olacak.

Detaylı bilgi ve katılım için: www.ekodesignkonferansi.com

EKODESIGN KONFERANSI 2013 PROGRAMI

Günün Moderatörü

Ergem Şenyuva | Yesilist.com Kurucu Direktörü, Climate Reality Project Türkiye Temsilcisi

09:30-10:00 Kayıt ve Kahvaltı

10:00-10:10 Açılış Konuşmaları

Doğan Hasol | Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı

Haluk Sur | Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) ve Urban Land Institute (ULI) Türkiye Başkanı*

Erdoğan Bayraktar | T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı*

10:10-10:50 Geçici/Kalıcı Şehirler Yapmak

Kristian Koreman | ZUS (Zones Urbaines Sensibles) Kurucu Direktörü

10:50-11:30 21. Yüzyıl Şirketleri için Sürdürülebilir İletişimin Geleceği

Robin Good | IKONOS CEO, POP Campus Kurucusu, MasterNewMedia Genel Yayın Yönetmeni

11:30-11:50 Hediye Güven ve Orkestrası

Hediye Güven| Müzisyen-Söz Yazarı

11:50-12:10 Kahve Arası

12:10-12:50 Moderatör Soruyor! “Sürdürülebilirleştiremediklerimizden misiniz?”

Christian Steinberg | Geberit International Genel Müdürü

12:50-14:00 Öğle Yemeği

14:00-14:40 Moderatör Soruyor! “Düşük Karbonlu Ekonomi ve Kalkınma Dönemi”

Simona Marinescu | UNDP İstanbul Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Merkezi Direktörü

Dr. Rıza Kadılar| Pramex International Türkiye Temsilcisi

14:40-15:20 Sürdürülebilir Bir Kent Modeli Yaklaşımı: “SymbioCity”

Stellan Fryxell | SymbioCity Kıdemli Danışmanı, Tengbom Architects Ortağı

15:20-15:40 Hediye Güven ve Orkestrası

Hediye Güven| Müzisyen-Söz Yazarı

15:40-16:00 Kahve Arası

16:00-16:40 Moderatör Soruyor! “Bir Gün Ben de Tükenecek miyim?”

Doç. Dr. Ayşen Ciravoğlu| Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi

16:40-17:00 Müzik ve Kapanış

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*