Ekolojik Tasarımları Neden Seviyoruz?!

Her gün bir yenisi ile tanıştığımız bu tasarımlar arasında şu sıralar bizim için en dikkatçekici olanların başında eko dna’sı ile tasarım dünyasını şaşkınaçeviren Jacrocki geliyor. Bu 8 harfin ne olduğu ile ilgili enönemli ipucu ise geri dönüşümlü kağıt lifleri. Okinawa firması tarafından farklı kalınlık seçenekleri ve renk alternatifleri ileüretilen Jacrocki, kimi zaman bir alışverişçantasına, kimi zaman yağmurluğa veya organik bir vazo tasarımı ile karşımızaçıkıyor.

Ekolojik-Tasarimlari-Neden-Seviyoruz-1

Ocinawa firmasının atık doğal liflerden tasarladığı Jacrocki koltuk tasarımı.

Ekolojik-Tasarimlari-Neden-Seviyoruz-2

Ocinawa imzasını taşıyan birbirinden sevimli puflar.

Ekolojik-Tasarimlari-Neden-Seviyoruz-3

Doğal liflerden tasarlanmış alışverişçantası ve Jacrocki yağmurluk tasarımı.

Tasarımcı Brunno Jahara’nın imzasını taşıyan“Neorustica” serisiniçok sevdik biz! Jahara’nın atık ahşap parçalarından tasarladığıçizgi dışı mobilyaların parlak renklerde boyanmış son hallerini görünce“bunlardan biri de benim olsun!” diyeceksiniz. İsterçizgili olsun, ister beyaz…

Ekolojik-Tasarimlari-Neden-Seviyoruz-5

Bruno Jahara tarafından atık ahşap parçalarından tasarlanan Neorustica mobilya serisinden ahşap tabureler…

Ekolojik-Tasarimlari-Neden-Seviyoruz-6

Neorustica serisinin bir diğerözelliği de dolap ve masaların iç kısımlarının geri dönüşümlü pet şişelerdenüretilen birçeşit laminat ile kaplı oluşu.

Ardı arkası kesilmeyen ekolojik tasarımlar arasında hayatımızı kolaylaştıranlardan bir diğeri de şüphesiz Nokia E-Cu. Arkanıza yaslanın ve bir telefon düşleyin… Cebinizdeki veya radyatörünüzerindeki ısıyla şarj olarak siziçantanızda şarj aleti taşımaktan kurtaran! İngiliz tasarımcı Patrick Hyland’ın Nokia için tasarladığı E-Cu serisi cep telefonları ile artıkütopik hayaller bile gerçeğe dönüşüyor.Çünkü doğa dostu bu tasarım içindeki ısıyı enerjiyeçeviren termojeneratörü ile kendi kendini şarj edebiliyor.

Ekolojik-Tasarimlari-Neden-Seviyoruz-7

Sırt kısmı bakır plaka ile kaplı olan Nokia E-Cu serisi, radyatörünüzerinde şarj olabilmeözelliğine sahip.

Ekolojik-Tasarimlari-Neden-Seviyoruz-8

Sıra dışı görünümü ile dikkatçeken E-Cu serisi İngiliz tasarımcı Patrick Hyland’in imzasını taşıyor.

Yeşil hayat umut vermeye devam ettikçe bizi şaşırtmaya da devam ediyor.Ünlü tasarım ofisi Ahhaproject, sihirli değneği ileçöpleri biyoyakıtaçevirmeye yönelik hazırladığı birbirinden marjinal“Biomass”çöp poşetleri ile dikkatleriüzerine topluyor. Buçöp poşetlerininüzerlerindeki renkler ve grafikler ise size içine ne atacağınız hakkında bilgi vererek hayatımızı büyük bir dertten kurtarıyor. Unutmayın; her Biomassçöp poşeti mutlaka bir işe yarıyor. Bu poşetlerin sadece bir tanesi ile 100 fincançay yapabilir veya 10.000 kez traş olabilirsiniz. Yapabileceklerinizi merak ediyorsanız poşetlerinüzerini okumaya devam edin…

Ekolojik-Tasarimlari-Neden-Seviyoruz-9

Ahha Project imzalı sürdürülebilir konsept projesi Biomassçöp poşetleri.

Ekolojik-Tasarimlari-Neden-Seviyoruz-10

Biomassçöp poşetleri,çöpleri biyoyakıtaçevirmeye yönelik projenin ilk adımı.

Mutlaka göz gezdirin;

www.okinawa.it

www.brunnojahara.com

www.ahhaproject.com

Daha yeşil bir dünya dileğiyle…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*