Endülüsya’da Modernleşmenin İlk Adımları

Bazı şehirler vardır; güzelliği ayrıntılarında gizli, bazı şehirler vardır; sokaklarındaki, müziğindeki, kültüründeki köklü geçmişe rağmen bugünü yakalamayı başarır. Bir bakmışsınız modern anlayışı ençarpıcı şekilde yansıtır, bir bakmışsınız dünyacaünlü yapılar sergiler… Bazı şehirler vardır; Don Kişot gibiölümsüz eserlere ilham vermiş, yeni kıtaların keşfi için gemiler uğurlamıştır limanından…

Endulusyada-Modernlesmenin-ilk-Adimlari-2

İspanya; Avrupa topraklarının Müslüman Afrika’ya en yakını, geçmişinde emirler, halifeler, sultanlar tarafından yönetilmiş Endülüs bölgesininülkesi… Endülüs ise başkenti Seville olan, İspanya’daki 17özerk bölgeden biri.Üç bin yıl boyunca İber Yarımadası’nın kültürel ve ekonomik merkezi olan bölge, İspanya’daki 800 yıllık Arap egemenliğinin de beşiği oldu.

Endulusyada-Modernlesmenin-ilk-Adimlari-4

Endülüs’te 8 şehir bulunuyor; Seville bunların en etkileyici olanlarından biri… Güzelliği ayrıntılarda gizli, flamenkoyu ruhunda taşıyan, Cervantes’e Don Kişot için, Beethoven’a Fidelio için ilham vermiş olan, Amerika’nın keşif seferlerinde limanındanüç gemi uğurlayan Seville… Bugün ise kent, mimar J. Mayer’in Metropol Parasol’ü,ünlü mimar Santiago Calatrava’nın Alamillo Köprüsü, SevilleÜniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Campus Palmas Atlas binası ve Zaha Hadid’inçok tartışılan SevilleÜniversitesi Kütüphanesi projesi gibi modern mimarininçarpıcıörnekleri ile dikkatçekiyor.

Guadalquivir Nehri kıyısına kurulu Seville; Emeviler’in kente armağan ettiğiçarpıcı izleri taşıyor. Bunlardan biri, bugün Katedral olan ve 12. yy’da inşa edilmiş cami. Depremde yıkılan yapının yerine 1506’da yenisi yapılmış. Minareden bozma kulesi Müslümanlardan miras. Katedralin 98 metre yükseklikteki La Giralda denilen bu kulesi ve tepesindeki inancı simgeleyen rüzgar gülü oldukça dikkatçekici. Kristof Kolomb’un anıt mezarı da burada bulunuyor. Katedral’inönünde bekleyen faytonlardan birine binip harika bir şehir turu ile görülmesi gereken her yeri görebilirsiniz. Guadalquivir Nehri kıyısına gittiğinizde ise Kral Juan Carlos’un adını taşıyan sahil yolundan yürüyebilir; nehrinüzerindeki şu anda denizcilik müzesi olarak kullanılan Altın Kule-Torre Del Oro’yi görebilirsiniz.

Endulusyada-Modernlesmenin-ilk-Adimlari-7
La Giralda Kulesi

Endulusyada-Modernlesmenin-ilk-Adimlari-9

Endulusyada-Modernlesmenin-ilk-Adimlari-10
Guadalquivir Nehri kıyısındaki Altın Kule-Torre Del Oro

Endulusyada-Modernlesmenin-ilk-Adimlari-11
Guadalquivir Nehri kıyısındaki Altın Kule-Torre Del Oro

Bugünü yakalama teleşında olan şehirdeki Metropol Parasol, dünyanın en büyük ahşap konstrüksiyonlu ikonik yapısı. Bu yıl Mayıs ayında açılışı gerçekleşen yapının, dalgalanan şemsiye biçimindekiçatısı aynı zamanda dünyanın en geniş açıklığıörten ahşap konstrüksiyonuünvanını taşıyor. Proje J. Mayer Architects tarafından tasarlandı ve hayata geçirildi.Çatı arı kovanına benzeyen panellerden oluşuyor ve altında yürüyüş yolları, dinlenme alanları, semt pazarı, cafe ve restoranlar bulunuyor. Bu ikonik projenin finansmanı Seville kenti ve Avrupa’nın en büyük ahşap firması olan FinnForest-Merk tarafından yarı yarıya karşılanmış.Çalışmalar sırasında yapılan kazılarda ortayaçıkan arkeolojik bulgular, buranın ayrıca açık hava müzesi ve kentsel bir merkeze dönüşmesini sağlamış. Çatıda tasarlanan seyir terası da Seville’yı izlemek için yeni bir mekan işlevi görüyor. Aşağıdaki videodan projenin tanıtım filmini izleyebilirsiniz…

Kentin içine sokulmuş Guadalquivir Nehriüzerine kurulu ve Santiago Calatrava’nın yaptığı Alamillo Köprüsü ise 1992’den bu yana Endülüs başkentinin sembolü. 250 metre uzunlukta olan köprününüzerinde 58 derece açıyla duran direk ise 142 metre. Direk, 26 adetçelik halat ile köprünün zeminini sağlamlaştırma işlevi görüyor.


Santiago Calatrava Alamillo Köprüsü

Endulusyada-Modernlesmenin-ilk-Adimlari-18
Santiago Calatrava, Puente del Alamillo, Seville

Endulusyada-Modernlesmenin-ilk-Adimlari-19
Ünlü mimar-mühendis Santiago Calatravanın Sevilledeki 2. köprüsü olan Puente de la Barqueta Köprüsü

Endulusyada-Modernlesmenin-ilk-Adimlari-20
Ünlü mimar-mühendis Santiago Calatravanın Sevilledeki 2. köprüsü olan Puente de la Barqueta Köprüsü

Endulusyada-Modernlesmenin-ilk-Adimlari-21

Her iki Calatrava köprüsü aynı manzarada…

Bir diğer yeni yapı, iki İspanyol mimar, Cruz ve Ortiz tarafından yapılan SevilleÜniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi. Ocak 2011’de açılmış fakülte binasının ortasında, kapalı alanda bir avlu bulunuyor.

Campus Palmas Atlas (CPA) ise Kral I. Juan Carlos tarafından açılışı yapılan, sürdürülebilir enerji,çevre, altyapı, gibi alanlarda faaliyet gösteren uluslararası şirket Abengoa Group’a ait bina. 2009’da açılan yapının tasarımı Rogers Stirk Harbour + Partners’a ait. Projenin bütçesi ise 132 milyon Euro. Yeni nesil iş alanı diye tanımlayabileceğimiz bina, güney İspanya’nınçok sıcak geçen yaz ayları gözetilerek tasarlanmış.

Sevilla’nın bir de Zaha Hadid projesi bulunuyor. 2006’daki yarışmayı kazanan Hadid, SevillaÜniversitesi’nin yeni kütüphanesini yapacaktı. Ancak 2009’a gelindiğinde bile hala yapıyla ilgili bazı tartışmalar devam ediyordu. Bugün ise kütüphanenin akıbeti belli değil.“El Prado de San Sebastian” Parkı’nın yanında konumlandırılan proje, toplam 8700 metrekarelik kapalı alana sahip. Zaha Hadid’inönerisi, park kotundan yukarı doğru yükselen, ince uzun,çok yüzeyli bir yapı kütlesi. Yapı yüksekliğindeki fuayeden, kütüphanenin 3 katlı okuma salonuna, 600 kişilik oditoryuma,çeşitli seminer ve araştırma odalarına geçiliyor.

Endulusyada-Modernlesmenin-ilk-Adimlari-28

Avrupalı, bir yandan da yüzü Doğu’ya dönük Seville, rengarenk evleri, flamenkosu, tapas barları, geçmişten taşıdığı Doğulu hüznü ve coşkusu ile güzelliğini birçok ayrıntıda gizlerken bir yandan da tatlı bir moderleşme telaşı yaşıyor…

||||| 0 ! |||||

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*